به گزارش خبرنگار سیاسی برنا، علی اکبر صالحی در کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه اروگوئه در پاسخ به سؤالی درباره مداخله نظامی عربستان سعودی در بحرین، با اشاره به سفر مقامات آمریکایی به منطقه گفت: پیش از این نیز رییس ستاد ارتش مشترک آمریکا به بحرین سفر کرده بود که پس از آن شاهد ورود نیروهای عربستان به بحرین بودیم.

وی افزود: عربستان به بهانه ایجاد سپر جزیره وارد بحرین شده است. حتی اگر این مبنا باشد طبق داده های ما این نیروها زمانی می توانند وارد کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس شوند که کشور مورد نظر مورد تهاجم خارجی قرار گرفته باشد. آیا یک تهاجم خارجی صورت گرفته بود که بحرین از عربستان استمداد طلبید؟

صالحی در ادامه با اشاره به موضع گیری های سیاسی و رسمی ایران در طول تحولات بحرین تأکید کرد: ما به اصل عدم مداخله در امور کشورها اعتقاد داریم و این گونه دخالت‌ها را رد می کنیم. موضع گیری ما در محکومیت خشونت، علیه مردم و خیزش های مردمی است.

وی با بیان اینکه مردم از این خیزش ها هدف و مطالباتی دارند که باید مد نظر قرار گرفته شود، ادامه داد: اما در این میان، موضع گیری سایر کشورها متفاوت از مواضع ایران بود. در همین برهه شاهد بودیم برخی کشورهای حوزه خلیج فارس، اتهاماتی نظیر جاسوسی را علیه ایران مطرح کردند، در حالی که دولت کویت سال گذشته آن را نفی کرده بود.

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان با اشاره به گفت و گوی ایران با وزیر خارجه کویت، اظهار داشت: وزیر خارجه کویت سال گذشته ایران را به دخالت در امور داخلی کشور خود متهم کرد. ما به وی گفتیم اگر هدف ما آسیب رساندن به کویت بود، همان زمانی که صدام به این کشور حمله کرد، در این راستا تلاش می کردیم؛ اما ما با وجود اینکه کویت در طول جنگ هشت ساله تحمیلی به صدام کمک کرده بود، بزرگوارانه درهای برادری را به سوی دولت و مردم کویت گشودیم، اما اکنون کویت این رفتار بزرگوارانه و این رحمت و شفقت را اینگونه پاسخ می دهد.

صالحی افزود: آنها برخلاف موضع گیری رسمی خود، امروز بار دیگر این موضوع را مطرح می کنند. این اقدام سوال برانگیز است. می توان فهمید هر حرفی که بیان می شود، برای فرافکنی است چراکه آنها قادر به پاسخگویی به قیام مردم بحرین نیستند. در حالی که مردم بحرین جز آزادی شهروندی چیزی نمی خواهند.

وی با اشاره به اینکه شعارهای مردم بحرین مانند شعار مردم مصر و تونس بوده، خاطرنشان کرد: برخی کشورهای عربی به عبث تلاش می کنند تا این قیام ها را طایفه ای جلوه دهند. هر چند ورود سعودی ها به بحرین نشان می دهد دیگران در تلاشند در شیپور طایفه گری بدمند.

علی اکبر صالحی با تاکید بر اینکه سعودی ها راه درستی را در پیش نگرفته اند، گفت: این کار خطاست و آثار سلبی در آینده خواهد داشت. آنها می خواهند مردم را سرکوب کنند، اما نارضایتی در دل ملت ها باقی می ماند و آنها نمی توانند به سهولت از این موضوع عبور کنند.

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان با اشاره به اینکه یکی از اولویت وی زمان تصدی بر وزارت خارجه، برقراری ارتباط با عربستان سعودی بوده، اظهار داشت: پاسخ غیرعقلانی و غیرحساب شده ای از آنها دریافت کردیم؛ رفتاری که آینده نوید بخشی را نشان نمی دهد. امیدواریم عربستان خاک بحرین را هر چه زودتر ترک کند و پیش از پیچیده شدن اوضاع کشورهای منطقه با یکدیگر رایزنی کنند و این موضوع را از طریق دیپلماسی حل و فصل کنند.

صالحی درباره اقدامات دولت عراق علیه اعضا گروهک تروریستی منافقین گفت: در قانون اساسی عراق و همینطور طبق آخرین تصمیم قوه قضاییه این کشور، فعالیت گروه های تروریستی در خاک عراق علیه کشورهای همسایه مردود است. از این رو عراقی ها نمی توانند به این گروه ها پناه دهند.

وی با تقدیر از اقدام دولت عراق، این تدابیر را در راستای عملیاتی کردن این قانون قلمداد کرد.

وزیر امور خارجه با اشاره به شروع بارگذاری سوخت هسته ای نیروگاه بوشهر اظهار داشت: دو ماه پیش مشکل فنی در یک پمپ رأکتور بوشهر به وجود آمد. همانطور که بارها اعلام کرده ایم، ایران به امنیت نیروگاه بسیار توجه دارد. از این رو تصمیم گرفتیم برای اینکه مشکل فنی آثار سلبی روی عملیات نیروگاه نداشته باشد، سوخت را از قلب رأکتور خارج کنیم.

صالحی افزود: پس از خارج کردن سوخت از قلب راکتور بوشهر و بررسی قطعات و سوخت، از دیروز بارگذاری سوخت در قلب راکتور شروع شد که امیدواریم طبق توافق انجام شده 15 تا 20 اردیبهشت شاهد بحرانی شدن رأکتور باشیم. به مردم اطمینان می دهیم هیچ قدمی اتخاذ نمی کنیم جز اینکه از ایمنی نیروگاه اطمینان حاصل کنیم.

وی درباره گزارش حقوق بشر وزارت خارجه آمریکا در مورد ایران، گفت: وضعیت آمریکا و اقدامات آنها در عراق، افغانستان و پاکستان برای همه مشخص است. در لیبی هم شاهد اقدامات آمریکایی ها در کشتار مردم و تخریب تاسیسات زیربنایی این کشور بودیم. آنها باوجود ادعا درباره پیشرفت های تکنولوژی و ماهواره ای خود، پس از این کشتارها اعلام کردند، اشتباه صورت گرفته است. از این رو حرف آمریکا در رابطه با حقوق بشر قابل توجه نیست.

صالحی درباره مذاکرات ایران با گروه 1+5 با اشاره به اینکه تهران همواره آمادگی و علاقمندی خود را برای گفت و گو اعلام کرده، خاطرنشان کرد: کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اخیرا نامه ای به سعید جلیلی، دبیر شورایعالی امنیت ملی کشورمان ارسال کرده و مطالبی را بیان کرده است که طبق آخرین اطلاعات، آقای جلیلی در حال آماده کردن پاسخ به این نامه است.

وی درباره دعوت ایران از پادشاه اردن برای سفر به تهران و موضع گیری برخی مقامات اردنی، گفت: وزارت امور خارجه زمانی که مسوولی را برای دیدار از کشور دعوت می کند، در وقت ضرورت در این باره اطلاع رسانی می کند.

وزیر امور خارجه درباره ادعاهای اخیر گروهک تروریستی منافقین درباره ساخت سانتریفیوژ در مجتمع تبا، اظهار داشت: از این گونه اظهارنظرها تعجب می کنم. ما در حال ساخت سانتریفیوژ هستیم. در واقع ساخت این قطعات در بخش های مختلف کشور انجام می گیرد. علاوه بر این کارخانه ای هم در کرج به همین منظور وجود دارد. این موضوع محرمانه نیست.

صالحی با اشاره به اینکه اطلاعات گروهک تروریستی منافقین تهی شده، گفت: به علاوه تکلیف آنها در دنیا مشخص است. روشن است که آنها از چه اصولی پیروی می کنند و چه کارهایی در کارنامه خود دارند و چه جنایاتی را به بار آورده اند. از آنجایی که این گروه نفس های آخر را می کشد، برای احساس زنده بودن هر از گاهی مطالبی را بیان می کند.

لوییس آلماگرو،وزیر امور خارجه اروگوئه نیز در این کنفرانس خبری با اشاره به روابط گسترده ایران با کشورهای آمریکای لاتین گفت: اروگوئه روابط عمیقی با ایران دارد که به 10 سال پیش باز می گردد. به علاوه روابط تجاری دو طرف مستحکم است. روابطی که ایران با اروگوئه داشته، گسترش پیدا کرده و به کشورهای بولیوی و اکوادور نیز گسترش یافته است. خرسندیم که شاهد روابط رو به گسترش ایران و بقیه کشورهای آمریکای لاتین باشیم.