سرویس سیاسی برنا/

می‌دانیم تأکید رهبر فرزانه انقلاب مبنی بر پرهیز از اختلاف و تنازعات گاه و بیگاه آن هم در میان دولتمردان و چهره‌های شاخص نظام، نکته تازه‌ای نیست و ایشان بارها و بارها اذعان داشته و دارند که مسایل را به دور از جنجال‌های رسانه‌ای و هرگونه حاشیه سازی در دیدارها و جلسات حل کنید. اما با توجه به توصیه های بی‌شمار رهبر حکیم انقلاب اسلامی باز هم شاهد رسانه ای شدن اختلافات و طرح گلایه ها از سوی برخی از چهره‌های سیاسی کشور هستیم. گو این که اخیرا علی مطهری با انتشار نامه ای به ریس جمهور به طرح مسایلی از این دست پرداخت و باز هم  سناریوی طرح گلایه ها و اختلاف نظرها آن هم در فضای رسانه ای تکرار شد. اما مسوولین و شخصیت های سیاسی کشور با تأکید بر عدم اختلاف افکنی و تشویش اذهان عمومی طرح نامه علی مطهری به ریس جمهور را به نوعی کوبیدن بر طبل بی‌اعتنایی به منویات رهبری دانستند.

نباید اختلافات جزیی را به روزنامه‌ها و رسانه‌ها کشاند

حجت الاسلام شجونی دبیر کل جامعه وعاظ تهران گفت: طرح این نامه به رییس جمهور حرکت درستی نبود. معتقدم نامه سرگشاده دادن و تعقیب کردن مسایل جزیی درست نیست.

وی با اشاره به این نکته که اختلاف سلیقه همیشه وجود دارد، خاطرنشان کرد: نباید اختلافات جزیی را به روزنامه‌ها و رسانه‌ها کشاند.

شجونی رسانه‌ای کردن اختلافات مسوولین کشور را تهیه خوراک برای رسانه‌های بیگانه خواند و تصریح کرد: با توجه به قیام‌های منطقه، هم اکنون توجه همه دنیا معطوف به ایران است و رسانه‌های غربی هر اختلاف جزیی را بزرگ کرده و به دنیا نشان می‌دهند.

دبیرکل جامعه وعاظ تهران اظهار داشت: باید بر روی مسایل فرعی صحبت شده و آن را اصلاح کرد. این موضوعی اساسی است که همه قوای سه گانه باید به آن توجه کنند.

حجت‌الاسلام شجونی با اشاره به برخی موارد ذکر شده در نامه علی مطهری اظهار داشت: در آن نامه به برگزاری جشن نوروز انتقاد شده بود. باید این را بدانیم که 2 چیز را نمی‌توان از مردم مسلمان منطقه گرفت؛ یکی عید نوروز و دیگری روز عاشورا که همه دنیای اسلام به آن توجه دارند.

متأسفانه برخی توجه لازم را به سخنان رهبری ندارند

اسماعیل کوثری نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس  نیز اعلام کرد: متأسفانه برخی توجه و دقت لازم را به سخنان رهبر حکیم انقلاب اسلامی ندارند.

وی ادامه داد: برخی افراد باید به این موضوع توجه داشته باشند که هر مسأله کوچکی را نباید به میان مردم و سطح جامعه کشاند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: مردم می‌خواهند در جامعه با آرامش فکر زندگی کنند. البته این نیز درست است که باید اطلاعات سیاسی و روز جامعه را داشته باشند.

کوثری با بیان این که این اختلافات را می‌توان در جلسات خصوصی حل کرد، افزود: اگر کسی این گونه اختلاف افکنی‌ها را انجام دهد، باید به او تذکر داد و از تکرار این کارها جلوگیری کرد.

وی درباره متن نامه علی مطهری به رییس جمهور گفت: تفاوتی در این نیست که فرد با مصاحبه و بیان مطلب یا با انتشار نامه بخواهد حرف خود را بزند، در هر صورت باید جلوی این اختلاف افکنی‌ها را گرفت.

محوریت حاکمیت دینی اعتقاد به پذیرش ولایت‌فقیه است

حجت الاسلام سالک، سخنگوی جامعه روحانیت مبارز  گفت:  اصلی در قانون اساسی وجود دارد که محوریت حاکمیت دینی را اعتقاد به پذیرش ولایت‌فقیه می‌داند.

وی افزود: التزام عملی ولایت‌فقیه نیز در قانون اساسی آمده است و هر مسوولی اعم از سران سه قوه ضرورتا باید پیشکسوت این التزام باشند.

سالک خاطرنشان کرد: اگر کسی دارای روحیه ولایتمداری باشد، وقتی رهبر فرزانه انقلاب می‌فرمایند که نباید اختلاف‌ها را به سطح جامعه آورد، از آن پیروی می‌کند و ضرورت التزام به ولایت‌فقیه نیز این نکته را نشان می‌دهد.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز با تاکید بر حل اختلاف‌ها در جلسات خصوصی تصریح کرد: این اختلافات را باید از راه‌های منطقی، علمی و قانونی پیگیری کرد.

وی آثار شکسته شدن خط قرمز در میان مسوولان را به ضرر جامعه دانست و افزود: آثار کشاندن اختلافات به جامعه، ایجاد یأس و زمینه‌ساز نفوذ دشمنان و سوءاستفاده آنان می‌شود.

سالک با بیان این نکته که آوردن اختلاف‌ها میان مردم، نتیجه‌ای جز تضعیف نظام ندارد، خاطرنشان کرد: شرایط کنونی ایجاب می‌کند که انسجام درون تشکیلاتی حرکت انقلاب اسلامی، حول محور ولایت فقیه، برای مقابله با استکبار آماده باشد.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در پایان از مسوولان درخواست کرد تا اختلاف‌ها را در دیدارهای خصوصی و بدون جنجال حل کنند.

بعضی‌ها درک درستای از فرمایشات رهبری ندارند

حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی گفت:به عقیده من طرح گلایه در رسانه ها  به نفع نظام نیست و  کسانی که این روزها مسایل فرعی را اصل قلمداد می کنند و ذهن مردم را به سمت مسایل حاشیه ای و جزیی سوق می دهند، یا درک درستی از سخنان رهبر فرزانه انقلاب ندارند و یا این که عمداً در صدد نقض سخنان رهبری و هدایت های ایشان هستند. که در هر دو صورت این افراد محتاج بصیرت دهی هستند و باید گفت اگر اولویت های کشور را درک نمی کنند، حداقل سکوت کنند تا افکار عمومی جامعه به سمت هدفی که مورد نظر رهبر فرزانه انقلاب است هدایت و سازمان دهی شود.

رهنمود های رهبر حکیم انقلاب  مبنی بر پرهیز از اختلافات راهگشا است


حجت الاسلام محمد حسن ذاکری عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی   هم توجه به رهنمود های ارزنده رهبر حکیم انقلاب را مبنی بر پرهیز از اختلافات را راهگشا دانست و  افزود: همه باید مطیع ولایت باشیم، اختلافات نباید موجب شایعه سازی شود.گلایه ها راکمتر کنیم و دست به دست هم کشور را به سمت رشد و تعالی سوق بدهیم. نوشتن نامه و طرح گلایه ها در فضای رسانه ای صورت مناسبی ندارد و بهتر است درکنار هم و بدون جنجال آفرینی اختلافات را حل کنیم.

خواص باید در توجه به منویات رهبر فرزانه انقلاب اهتمام ویژه ‌ی داشته باشند

حسن آیت عضو شورای مرکزی جمعیت اسلامی فرهنگیان گفت: از آنجایی که خواص باید در توجه به منویات رهبر فرزانه انقلاب ، اهتمام ویژه ای داشته باشند، اما متاسفانه هر از گاهی شاهد برخی حاشیه سازی ها درمیان این افراد هستیم. این در حالی است که مردم از چهره های شاخص نظام انتظار ویژه ای درعمل به منویات رهبری دارند.

وی خاطر نشان کرد: این نامه که توسط علی مطهری به ریس جمهور نوشته شده می تو انست به دور از این جنجال آفرینی در جلسه ای  مطرح و ابهامات برطرف شود.

وی خاطر نشان کرد : این مسایل  به جز تشکیک در افکار عمومی راه به جایی نخواهد برد و اگر مسوولین دلسوز نظام هستند بایستی اختلافات را به دور از جنجال های رسانه ای برطرف کنند.

بعضی افراد فقط به دنبال ایجاد کینه و اختلاف هستند

محمد جواد ابطحی نماینده مجلس  هم در این مورد گفت: بعضی افراد فقط به دنبال ایجاد کینه و اختلاف در میان دولت و مجلس هستند.

وی  با بیان اینکه این افراد جز ایجاد فتنه هدف دیگری ندارند، تصریح کرد: بعد از جریانات انتخابات 88، برخی می خواهند فتنه را در شکل های مختلف هدایت کنند و این زمینه سازی برای انتخابات مجلس نهم است.

این نماینده مجلس با اشاره به فرمایشات رهبر فرزانه انقلاب مبنی بر اینکه ایشان این گونه اختلافات و رسانه ای کردن آن را حرام شرعی دانستند، اظهار داشت: متاسفانه برخی بی تقوایی کرده و هر چه که دوست دارند، به زبان می آورند؛ این در حالی است که رهبر معظم انقلاب فرمودند، اگر کسی اختلافی دارد در جلسات خصوصی بگوید.

وی خاطرنشان کرد: مطرح کردن این گونه مطالب صحیح نیست؛ اما متاسفانه برخی اسم دفاع از ولایت را یدک می کشند؛ ولی در عمل مدافع ولایت نیستند.

مسوولان  باید به فرمایشات رهبری به طور دقیق گوش دهند

 مهدی کوچک زاده عضو کمیسیون امور شوراها و سیاست داخلی مجلس با اشاره به وظیفه مردم و مسوولین در تحقق جهاد اقتصادی گفت: مسوولان سه قوه باید به فرمایشات رهبری برای تحقق جهاد اقتصادی به طور دقیق گوش دهند و سعی کنند اختلافات خود را علنی نکنند. چرا که این مساله یکی از قدم های بزرگ در راه جهاد اقتصادی است.

وی با اشاره به اینکه عده‌ای از ابتدای سال در مجلس با بیان مطالبی درباره نفت و ارایه نامه به رییس جمهور درباره مساله نوروز به دنبال اختلاف افکنی هستند گفت: نمی توان افرادی را که چنین اقدامی انجام می دهند در صف مجاهدین اقتصادی قرارداد.

کوچک زاده تصریح کرد: کسانی که یا خود مستقیما مباحثی را مطرح می کنند که به اختلافات دامن می زند یا امکان طرح حرف‌هایی که اختلاف برانگیز است را از تریبون می‌دهند افتخار مجاهدت در راه جهاد اقتصادی را از دست خواهند داد.

باید در حرکت مسیر انقلاب به بحث اخلاق توجه کنیم

آیت‌الله سیدمحمود علوی عضو خبرگان رهبری،عضو مجلس خبرگان رهبری  از تشکیل امت واحده توسط پیامبر(ص) از سوی خداوند متعال، داشتن اخلاق دانست و در ادامه گفت : باید در حرکت مسیر انقلاب در کنار رشد و توسعه‌ای که در بخش‌های مختلف داریم، به بحث اخلاق نیز توجه کنیم تا به کمال برسیم.

وی با بیان اینکه اگر اخلاق نباشد علم، عقل و مدیریت بدون استفاده است، افزود: وجود اخلاق‌مداری از امامان و رهبران ما، افرادی را ساخته که هم اکنون نیز ما از آنان پیروی می‌کنیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به حرکت سیاسی انقلاب اسلامی، خاطرنشان کرد: ما باید در حرکت‌های سیاسی خود به صورتی پیش رویم که اخلاق در کنار تحرکات سیاسی ما باشد.

وی با بیان این نکته که رهبر فرزانه انقلاب همیشه توصیه به رعایت اصول اخلاقی دارند، ادامه داد: باید به این مسأله توجه کرد که چرا ایشان روی دوری از تهمت‌زدن و بدگویی تاکید دارند.

آیت الله علوی در توصیه ای به گروه های سیاسی تصریح کرد: گروه‌های سیاسی نباید خلاصه در کار سیاسی شوند، به دلیل اینکه ما مسلمان هستیم و گروه های سیاسی – اسلامی مسلمان باید شروع به خودسازی کنند.

عضو خبرگان رهبری با یادآوری سرنوشت برخی سیاستمداران بدون اخلاق در نظام جمهوری اسلامی، گفت: کسانی که در طول انقلاب قدرتی به دست آوردند و محاسبه نفس نکردند، هم به خود و هم به مملکت آسیب های فراوانی رساندند.

بعضی از آقایان دوست دارند بر طبل تفکر خود بکوبند

محمد کریم عابدی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس  هم  با اشاره به برخی اختلاف افکنی ها از سوی عده ای گفت: اگر امروز شهید چمران در بین ما بود همچنان مطیع ولایت بود. چرا که در زمان حیات خود لحظه ای از افکارامام (ره) و رهبر فرزانه انقلاب که در کنار ایشان بودند جدا نشد.

وی افزود: بیان مطالبی که باعث اختلاف می شود پسندیده نیست و مردم نیز این رفتارها را نمی پسندند.

عابدی با تاکید بر اینکه نمی‌توان مسایل را با رسانه‌ای و مطرح کردن در تریبون ها حل کرد، گفت: روسای قوا و کسانی که تریبون در دست دارند باید از طرح مسایلی که باعث اختلاف می شود دوری کنند. چرا که مردم متوجه می شوند که چه کسی در مسایل کوتاهی می کند و به دنبال حاکم کردن رای خود است.

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس خاطر نشان کرد: امروز محور سیاست ها و امور در داخل خنثی سازی فتنه 88 است. رهبری با رهنمودهای خود باعث شدند از این پل عبور کنیم.

وی در پایان اظهار داشت: بعضی از آقایان دوست دارند بر طبل تفکر خود بکوبند اما مطمئن باشند،در انتخابات های آینده ،ملت به آن ها و یارانشان اقبالی نخواهند داشت.