به گزارش سرویس سیاسی برنا، سردار سرلشكر سیدیحیی ‏صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم كل قوا در نشست «نهضت‌های كنونی جهان اسلام، بایدها و نبایدها» كه به همت دانشگاه مذاهب اسلامی، در محل این دانشگاه ‏‏برگزار شد،‌ به تشریح ژئوپولیتیك جدید خاورمیانه و شمال آفریقا پرداخت و گفت:‏ به نظر می‌رسد نظم سابق ژئوپولیتیكی خاورمیانه و شمال آفریقا كه با مولفه‌های خاص خود، از سال تأسیس ‏‏رژیم صهیونیستی 1948تا 2011شكل گرفته بود، ‏فروپاشیده است.‏

‏وی ادامه داد:‏ تسلط كامل سیاسی، اقتصادی و امنیتی آمریكا و غرب بر اكثر كشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا و ‏ثبات و ‏‏امنیت رژیم صهیونیستی از 1948 در منطقه تاكنون و همچنین وابستگی اكثر حاكمان كشورهای منطقه به ‏‏قدرت‌های بیگانه و عدم استقلال ‏سیاسی، اقتصادی و امنیتی این كشورها و در نتیجه تحقیر ملت‌ها و دولتهای ‏‏این منطقه طی جنگ‌های گذشته مسلمانان و اعراب با رژیم صهیونیستی و‏ حاكمیت استبدادی و طویل‌‏‏المدت عده زیادی از حاكمان این كشورها و تعارض شدید ملت ها با حاكمان ‏وابسته و مستبد از ویژگیهای ‏‏نظم سابق خاورمیانه است.

سرلشكر صفوی ‏نابرابری اجتماعی، فقر اقتصادی، عدم توسعه یافتگی، نرخ بالای رشد جمعیت در اكثر ‏‏كشورهای این ‏منطقه ‏ را از دیگر ویژگیهای نظم سابق خاورمیانه دانست و افزود:‏ درامد روزانه مردم مصر را روزی 2دلار می‌گویند. در این كشور گفته می شود 5 میلیون نفر در قبرستان ها ‏‏‏زندگی می كنند. مصر یك میلیون و 100 هزار كیلومتر مربع وسعت دارد 96 درصدش را صحرا تشكیل ‏می‌‏‏دهد و تمام زندگی مردم كنار نیل خلاصه می‌شود.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم كل قوا در ادامه به تشریح شاخص‌های ژئوپولیتیك جدید خاورمیانه و ‏‏شمال آفریقا پرداخت و گفت:‏ پیروزی انقلاب اسلامی و پیروزی در هشت سال دفاع مقدس ملت بزرگ ایران به رهبری حضرت امام ‏‏خمینی (ره) شاخصه اصلی، خاورمیانه جدید اسلامی است.‏

‏وی بیداری اسلامی ملت‌های منطقه و ایجاد روحیه مبارزه با استبداد داخلی و حاكمان وابسته به بیگانگان را ‏‏از دیگر شاخصه های ژئوپولیتیك جدید خاورمیانه و شمال آفریقا برشمرد و ادامه داد:‏‏ شكست رژیم صهیونیستی در جنگ 33 روزه لبنان و 22 روزه غزه و تشدید ظلم و تجاوز این رژیم ‏‏علیه مردم فلسطین اشغالی خصوصا حمله نظامی و محاصره چند ‏ساله منطقه غزه را می‌توان از مهمترین ‏‏شاخصه های ژئوپولیتیك جدید خاورمیانه و شمال آفریقا دانست.‏


وی افزود:‏ رژیم اشغالگر قدس، هروقت در جنگی شركت كرده بود پیروز شده بود، غیر از ‏این دو جنگ. چه معادله ‏‏ای تغییر كرد و چه عاملی در میدان آمد؟ اساس رژیم ‏صهیونیستی بر قدرت نظامی است. اگر این قدرت و ‏‏امنیت فعلی شكسته شود، دیگر آن جمعیت ‏و نظام سیاسی قابل بقا و دوام نیست و هم اكنون این هیبت ‏‏شكسته شده است.

صفوی اشغال نظامی عراق و افغانستان توسط آمریكا و متحدانش و پیشرفت در علوم و فناوری ارتباطات ‏‏فرهنگی، سیاسی و شبكه‌های ماهواره‌ای – اینترنتی در قرن جدید را، شاخصه های دیگر ژئوپولیتیك ‏‏جدید خاورمیانه و شمال آفریقا دانست و به تغییر جهت‌گیری‌ها و گرایش های مردم منطقه اشاره كرد و ‏‏گفت:‏ مردم منطقه قبلا وحدت عربی و شعارهای ناسیونالیسم عربی را محور قدرت خودشان ‏می‌دانستند ‏الان دیگر ‏از اینها عبور كردند و با حضور میلیونی در تجمعات و تمسك به اسلام و قران و دین را برای خروج ‏از ان ‏‏وضعیت تحقیرآمیز و برای كسب عزت و كرامت، محور قرار دادند.


وی ادامه داد:‏ از نظر بنده نظم سابق ژئوپولیتیك خاورمیانه و شمال آفریقا كه مبتنی بر تسلط كامل قدرتهای غربی بود ‏‏شكسته شده‏ است و دوران گذار ژئوپولیتیكی منطقه به سوی استقرار نظم جدید یعنی خاورمیانه اسلامی و ‏‏حاكمیت ملت‌ها بر سرنوشت خودشان فرا رسیده و دوران افول قدرت و خروج نظامی آمریكا از منطقه ‏‏خلیج فارس و خاورمیانه همچون دوران خروج انگلیسی‌‏ها از منطقه طی سالهای 1968 به بعد برای آمریكا ‏‏شروع شده است.


سرلشكر صفوی در ادامه و در تحلیل و پیش بینی آینده منطقه گفت:‏ به نظر می‌رسد شكست‌های بزرگ‌تری برای رژیم صهیونیستی طی سالهای آینده رخ خواهد داد.‏


وی در ادامه به تشریح شرائط كنونی مصر پرداخت و تصریح كرد:‏ سران نظامی مصر تحت مدیریت آمریكایی ها هستند و سران نظامی را نگه داشتند كه نظام سیاسی مبارك ‏از ‏هم ‏نپاشد. از نظر ما مردم مصر فریب رفرم آمریكایی ها را نخواهند خورد و در پیگیری خواسته های ‏‏انقلابی خود در ‏تغییر كامل ساختارهای سیاسی فعلی مصر، مجددا به خیابان ها خواهند آمد و خواستار ‏‏تغییرات اساسی در قانون اساسی مصر و ‏در سیاست خارجی مصر خواهند بود و در این مرحله امید است بدنه ‏‏ارتش مصر همچون ارتش ایران در زمان انقلاب اسلامی به مردم بپیوندد.

فرمانده سابق كل سپاه با اشاره به سخنان حكیمانه مقام معظم رهبری و بیداری اسلامی مردم منطقه برای كسب ‏‏عزت و كرامت انسانی و تحلیل بعضی از سیاسیون مبنی بر مدیریت تغییرات توسط آمریكایی ها، گفت:‏‏ از ‏نظر ما جغرافیدانان سیاسی تحلیل برخی از سیاسیون، تحلیل غلطی است. هیچكسی مثل مبارك ‏وفادار به ‏‏آمریكا و صهیونیست ها نبوده و دلیلی نداشت كه او را تغییر دهند، واقعا این یك قیام مردمی و یك حركت ‏‏اسلامی است البته شرایط هر یك از این كشورها با یكدیگر ‏متفاوت است و سرنوشت آینده هركدام از این ‏‏ملت ها متفاوت خواهد بود و به فضل الهی قرن حاضر قرن پیروزی ملت ها در رسیدن به آزادی و استقلال ‏‏واقعی در خاورمیانه و شمال آفریقا و قرن شكست آمریكایی ها و صهیونیست ها خواهد بود و البته رسیدن ‏‏به آزادی و استقلال چهار ركن اساسی دارد كه شامل حضور میلیونی ملت و وحدت آنها، ایدئولوژی، رهبری ‏‏‏و فداكاری و ایثار جان و مال در راه اسلام، آزادی و استقلال. می‌شود.