ایزدی در مورد نحوه و علل پیدایش ویکی لیکس گفت: مسوولین سایت عنوان کرده اند ویکی لیکس با هدف ارائه مدارکی که جنبه خبری دارد، ایجاد شد و مسوولین سایت عنوان کردند که مردم ممکن است بخواهند از این منابع و مدارک استفاده کنند. در ابتدای کار خود چندان مشهور نبودند، تا ابتدای سال 2010 که یک نوار ویدئویی را از حمله بالگردهای آمریکایی به افراد غیر نظامی که 2 نفر از آنها نیز خبرنگار بودند. پس از آن نیز مدارکی در مورد افغانستان و عراق ارائه دادند که این مسأله نیز بر شهرت آنها افزود. اخیرا هم اعلام کردند که از مکاتبات داخلی سفارتخانه ها و کنسولگری های آمریکا با مقر وزارت خارجه آمریکا در واشنگتن 251 هزار مدرک دارند، که مدارک اخیری که منتشر شده است نیز در رابطه با همین مسائل است.

وی در ادامه سخنان خود در مورد هدف ایجاد ویکی لیکس عنوان کرد: آن چه که مسوولین سایت عنوان کرده اند هدف از ایجاد سایت شفاف سازی اطلاع رسانی است. هدف خاصی را دنبال نمی کنند، هدف این است مدارکی را که برخی دولت ها ممکن است از درج آن خشنود نباشند، ارائه دهند و با هدف شفاف سازی در اموری که دولت ها با شفاف سازی در آن موارد موافق نیستند، ایجاد شده است. البته در ایران تحلیلی وجود دارد که گفته می شود این سایت مرتبط با دولت آمریکا است و یا از کمک دولت آمریکا استفاده می کند، این تحلیل ها در ایران وجود دارد. اما به نظر من این سایت یک سایت ضد جنگ است که به سیاست خارجی آمریکا ضربه زده است.

این به این معنی نیست که دولت آمریکا و یا اسراییل نخواهند از شهرتی که این سایت برای خود ایجاد کرده است، به سود خود استفاده کند. ممکن است در حال حاضر نهادهای اطلاعاتی امنیتی آمریکا و اسراییل در حال جعل اسنادی بر ضد ایران و یا کشورهایی هدف حمله آنان قرار دارد باشند تا از طریق این سایت منتشر کنند. البته تاکنون اتفاقی که رخ داده این است که مدارک ارائه شده در این سایت به شدت به ضرر سیاست خارجی و دیپلماسی آمریکا بوده و ضربه بسیار جدی به سیاست خارجی آمریکا وارد کرده است. اگر هدف گردانندگان سایت مقابله با سیاست خارجی آمریکا بوده، به نظر می رسد که در این کار خود موفق بوده است. اکنون احتمال آن وجود دارد که آمریکا و اسراییل در حال جعل مدارک بر ضد ایران باشد تا از طریق این سایت منتشر شود. البته تحلیل ما این نیست که مدارکی که در حال حاضر در این سایت وجود دارد به سود آمریکا و یا اسراییل است و از سوی خود آنها درج شده است.

دکتر ایزدی با بیان این که این احتمال وجود دارد که آمریکا و اسراییل اسنادی را نه تنها بر ضد ایران بلکه حتی بر ضد کشورهای دیگر نیز جعل و در ویکی لیکس منتشر کنند، تصریح کرد: اما نکته این جاست که آمریکا برای انتشار این مدارک نیازی به ویکی لیکس ندارد، زیرا پیش از این نیز بارها بر ضد ایران مدرک جعل کرده است. با وجود این مدارکی که الان وجود دارد جعل شده توسط آمریکا نیست، زیرا این مدارک به آمریکا ضربه می زند.

وی در مورد این احتمال که آمریکا ویکی لیکس را ایجاد کرده باشد تا برخی اخبار را بر ضدآمریکا منتشر کند که مردم دنیا به صداقت این سایت ایمان بیاورند، سپس از این سایت برای انتشار اخبار مورد نظر خود استفاده کند، گفت: چنین احتمالی وجود ندارد، زیرا پیش از این نیز موارد زیادی بوده که افرادی که در آمریکا مخالف سیاست های کشور خود بودند مدارکی را به بیرون ارائه کرده اند. نمونه آن "دانیل الزبرگ" است که در جریان جنگ ویتنام در دهه هفتاد مدارکی را ارائه داد که به ضرر آمریکا بود و یکی از دلایلی که جنگ ویتنام زودتر از موعد متوقف شد، همین مسأله بود. زیرا مشخص کرد که هدف آمریکا از جنگ ویتنام آن چیزی که پیش از این اعلام کرده بود، متفاوت بود. بنابراین این مسأله که افرادی در آمریکا به دلیل نارضایتی مدارک درون سازمانی خود را افشا می کنند، سابقه دارد. اما در مورد این مسأله که آمریکا ممکن است این سایت را برای انتشار اخبار به ضرر خود ایجاد کرده و پس از جلب اعتماد مردم اسناد و مدارک مورد نظر خود را ارائه دهد، باید بگویم افرادی که این تحلیل را می دهند معتقدند آمریکا اقدامی را بر ضد خود انجام داده است تا پس از مدتی به یک سود بزرگتری دست پیدا کند.

این در حالی است که آمریکا نمی تواند از این مسأله به یک منفعت بزرگ‌تر از آن ضرری که متحمل شده است به دست آورد. زیرا هیچ منفعتی وجود ندارد که بتواند این ضرر بزرگ را جبران کند. اکنون مهم ترین مسأله سیاست خارجی آمریکا ایران است و آمریکا اگر بخواهد سندی منتشر کند، قطعا در مورد برنامه هسته ای ایران جعل خواهد کرد. در حالی که این کار را 2 سال پیش نیز انجام داده است و برای این کار نیازی به ویکی لیکس ندارد.

این کارشناس مسائل بین المللی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به این که تحلیلی که در دنیا در مورد ویکی لیکس مطرح است این نیست که این سایت توسط آمریکا ایجاد شده است، اظهار داشت: اصالت هیچ یک از اسناد توسط هیچ یک از رهبران کشورهای دنیا رد نشده است. البته این مسأله که گفته می شود برخی کشورها می خواهند از ویکی لیکس استفاده سیاسی کنند، مسأله درستی است. برای مثال آمریکا که بیشترین ضربه را از این سایت دیده است، نیز از ویکی لیکس استفاده سیاسی کرده است. یکی از بزرگ‌ترین ضررهای این اسناد برای آمریکا این است که اکنون دیپلمات های کشورهای دیگر برای صحبت با دیپلمات های آمریکایی بسیار محتاطانه عمل می کنند. زیرا نمی دانند که آیا این صحبت ها در اینترنت منتشر خواهد شد یا خیر. زیرا این اعتقاد وجود دارد که کشوری که نمی تواند از اسناد محرمانه خود حفاظت کند، دیگر یک کشور جدی و مورد اعتماد محسوب نمی شود. با توجه به این مسأله دیپلماسی آمریکا در عرصه جهای فلج شده است. زیرا کار دیپلمات تبادل اطلاعات و صحبت کردن است و دیپلماتی که نتواند صحبت کند، نمی تواند کار خود را به درستی انجام دهد. در نتیجه دیپلماسی دچار مشکل می شود. ضربه دیگری که آمریکا متحمل شده است، این است که بسیاری از افرادی که مخفیانه با آمریکا کار می کردند، اکنون باید مراقب باشند که نامشان افشا نشود. برای مثال رییس دفتر وزیر خارجه آلمان که پس از افشای نامش در ویکی لیکس از کار خود اخراج شد.