به گزارش خبرنگار اعزامی برنا به استان مرکزی دکتر محمود احمدی نژاد در مراسم بهره برداری از سد و شبکه انتقال آب کمال صالح با تأکید بر لزوم سازندگی ایران گفت: از برنامه های اصلی دولت تکمیل شبکه های زیرساختی کشور است .

وی ادامه داد: راه ها ؛ بنادر، بیمارستان ها ، شبکه ملی آب ، سدها و مجموعه های انتقال آب و فرودگاه ها از جمله این شبکه زیرساختی کشور هستند که اگر بنا باشد کاری در کشور انجام شده و چیزی ساخته شود بر اساس این زیربناها است.

رییس جمهور با بیان اینکه در سال 83 مجموعه پولی که در تأسیسات زیربنایی کشور هزینه شد 5 هزار و 700 میلیارد تومان بوده است گفت: سال گذشته در این راستا 21 هزار و 500 میلیارد تومان مصرف شد که این نشان دهنده کاری حدود 2 برابر گذشته است.

وی یادآور شد: امسال در بودجه این میزان به 47 هزار و 500 میلیارد تومان افزایش یافت که این به معنای افزایش 2/2 برابری انجام کار است که در مجموع با کاری که در طول دولت نهم و دهم صورت گرفته 5/4 برابر می شود.

احمدی نژاد با اشاره به اینکه در سال 84 هنگامی که اعلام شد می توان سه برابر گذشته کار کرد خیلی از افراد باور نکردند تصریح کرد: اما امروز می بینم با همت ملت و پیگیری صنعتگران ، متخصصان ، کارگران و کارشناسان 2/2 برابر سال های گذشته انجام کار در کشور محقق شده است.

وی افزود: البته براورد واقعی دولت می گوید که این 2/2 برابر می تواند با همین میزان کارکرد بیشتر نیز شود.

رییس جمهور با بیان اینکه در گذشته انجام نشدن کارها با استدلال نبود مصالح و نیروی انسانی و لوازم ساختمانی صورت می گرفت گفت: امروز این حرف ها را نمی توان زد چرا که اگر تولید سیمان در سال 83 30 میلیون تن بود امسال این میزان از مرز 75 میلیون تن عبور کرده و ما توانسته ایم در سال گذشته 8 میلیون تن سیمان از کشور صادر کنیم.

وی ادامه داد: در زمینه تولید فولاد نیز با توجه به اینکه در سال 83 تنها تولید ما در کشور 10 میلیون تن بود اما امسال از مرز 19 میلیون تن تولید فولاد عبور کرده ایم و تا پایان سال این میزان به مرز 30 میلیون تن خواهد رسید.

احمدی نژاد با بیان اینکه امروز بهترین نیروی انسانی ، طراحان و مشاوران در ایران حضور دارند گفت: بسیاری از پروژه های عمرانی که در طول سال های گذشته در امسال به بهره برداری رسید از جمله سدهای کارون 4 ، سیمره و کمال صالح حاصل تلاش متخصصان ایرانی است.
وی ادامه داد: امروز دانشگاه های کشور در تمام استان ها نیروهای دانشمند و متخصص بزرگی را تربیت می کنند و این در حالی است که ما سال گذشته حدود 3 میلیارد دلار صادرات خدمات فنی مهندسی مبنی بر حضور متخصصان ایرانی در پروژه های کشورهای دیگر را داشتیم.

احمدی نژاد تأکید کرد: امروز هم باید با استفاده از امکانات، ظرفیت، توانمندی و نیروی انسانی کارآمد تلاش کنیم تا کشور را بیش از گذشته بسازیم.

رییس جمهور با اشاره به اینکه مجلس در تصویب بودجه تمام 47 هزار و 500 میلیارد تومان پیش بینی شده توسط دولت برای انجام امور زیربنایی در کشور را اعمال نکرد و بخشی از آن را به صورت مستقیم و بخشی دیگر به صورت غیر مستقیم در اختیار دولت قرار داد گفت: امیدواریم امسال با همت تمامی متخصصین و دست اندرکاران در امور زیربنایی کشور بتوانیم تمامی 47 هزار و 500 میلیارد تومان را محقق کنیم.

وی با بیان اینکه بسیاری از اوقات کمبود منابع مالی بهانه ای برای انجام ندادن کارها در کشور بود اظهار داشت: کشور ما هیچ وقت دچار کمبود منابع نبوده است اما هنر این است که ما این منابع را جمع کرده و از اتلاف آن جلوگیری کنیم.

احمدی نژاد خاطرنشان کرد: در این راستا سال گذشته ضوابط اجرایی بودجه را برای جلوگیری از اسراف کاری ها و صرف هزینه های نابه جا ابلاغ کردیم گفت: کل بودجه سال گذشته 89 میلیارد تومان بود که نسبت به پیش بینی قانون توانستیم 6 هزار و دویست میلیارد تومان هزینه های مصرفی را در دولت صرفه جویی کنیم که این میزان بیش از کل بودجه آموزش عالی در کشور بود.

احمدی نژاد با تأکید بر اینکه کشور را باید عالمانه و درست مدیریت کرد گفت: ما معتقدیم که هنوز هم جا برای جلوگیری از اتلاف منابع در کشور وجود دارد.

وی یکی از بخش های مهم تأسیسات زیربنایی در کشور را بخش آب دانست و خاطرنشان کرد: کشور ما ، کشور کم بارانی است . متوسط بارندگی در دنیا 750 میلی متر و در کشور ما 250 میلی متر است .
رییس جمهور تصریح کرد: باید به سرعت آب های کشور را جمع آوری و مدیریت کنیم و این هم به لحاظ این است که ما در کشوری کم آب به سر می بریم و هم به خاطر شرایطی است که امروز در دنیا وجود دارد.

وی با بیان اینکه می گویند جنگ های آینده جنگ آب است نه از این لحاظ که قرار است در مرزهای آبی کشورها درگیری ایجاد شود بلکه جنگ آب قبل از اینکه در زمین باشد در آسمان است و امروز می بینیم در کشورهای اروپایی تجهیزاتی را به کار می برند که به وسیله آن آب درون ابرها تخلیه کنند گفت: در پاییز سال گذشته دیدیم که با استفاده از این روش بارش های فراوانی در اروپا شکل گرفت و ما دچار کاهش باران بودیم که البته ما این موضوع و رفتار زشت را در مجامع بین المللی پیگیری می کنیم .

احمدی نژاد با بیان اینکه باید به سرعت شبکه سدها و انتقال و کنترل آب را تکمیل کنیم خاطرنشان کرد: این بخشی از کار است که در حال انجام بوده و ما امیدواریم تا پایان برنامه پنجم این کار تمام شود.

وی اظهار داشت: بخش مهمی از کار مدیریت مصرف آب در صنعت و خدمات و شرب است . درست است ما کشور کم آبی هستیم اما برای حفظ سرعت پیشرفت کشور دچار کمبود آب نیستیم و باید مدیریت استفاده درست از آب را اعمال کنیم .

رییس جمهور استفاده درست از آب در بخش کشاورزی را در دو بخش انتقال آب با شبکه های درست و شیوه مصرف و تقسیم آب دانست و افزود: در برنامه پنج ساله تکلیف شده تمام زمینه هایی که تحت آبیاری پرفشار هستند باید به حالت آبیاری قطره ای تبدیل شوند .

احمدی نژاد با اظهار امیدواری از اینکه سرعت انجام کارهای عمرانی در همه جای ایران افزایش یابد و مصرف کنندگان اعم از خانگی و کشاورزی مصرف آب را کنترل کنند گفت: ملت ایران نشان داده که می تواند به عنوان الگویی در دنیا مطرح باشد.

رییس جمهور تأکید کرد: اگر همه دستاوردهای فرهنگی و تمدنی دنیا را لحاظ کنیم و بخواهیم سهم ملت ها را در این دستاوردها نشان دهیم سهم ملت ایران از همه پررنگ تر است .

وی بار دیگر بر لزوم سازندگی در کشور تأکید کرد و افزود: ما باید ایران را به پرچم داری توحید ، عدالت و زندگی سعادتمند برسانیم و اگر می خواهیم به آن نقطه برسیم باید کشور را آباد کنیم.

احمدی نژاد با بیان اینکه پیام و آرمان ملت ایران هنگامی تأثیرگذار است که این کشور هیچ گونه کمبودی نداشته و از همه لحاظ آباد باشد گفت: یقین دارم که حرکت کمالی ملت ایران روز به روز با گستره بیشتر جلو رفته و روزی را می بینم که سرتاسر ایران آباد و آزاد و الگویی برای بشر است.

رییس جمهور در پایان از مردم روستاهایی که برای اجرای این طرح همکاری زیادی را انجام داده اند تشکر کرد و از مسوولین خواست تا هر چه زودتر بدهی های مردم را پرداخت کنند.

گفتنی است؛ پیش از سخنان رییس جمهور نامجو وزیر نیرو و احمدی بی غش نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی سخنرانی کردند.

گفتنی است؛ در این مراسم علاوه بر رییس جمهور سید مجتبی ثمره هاشمی دستیار و مشاور ارشد رییس جمهور، نامجو وزیر نیرو ، شعبانی فرد استاندار مرکزی ، آیت الله دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی حضور داشتند.