به گزارش سرویس سیاسی برنا به نقل از اداره كل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع، در آستانه سوم خرداد سالروز حماسه جاوید آزادسازی خرمشهر، 12 سامانه الكترونیكی و الكترواپتیكی با حضور سردار احمد وحیدی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در شركت صنایع الكترواپتیك "صاایران " وزارت دفاع به بهره‌برداری رسید.

سردار وحیدی وزیر دفاع در مراسم افتتاح این سامانه‌های جدید، طی سخنانی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در سال جهاد اقتصادی به همت جهادگران اقتدار آفرین صنایع الكترونیك وزارت دفاع، شاهد بهره‌برداری از تجهیزات تركیبی موتور هواپیماهای جنگنده، ‌نمایشگر چند منظوره هواپیمای جنگنده و بالگرد با قابلیت‌های جدید، سامانه نقشه متحرك هواپیمای جنگنده، نشانگر دمای بیرونی توربین موتور بالگرد، نمایشگر ویژه هوایی، نمایشگر دیجیتال و سامانه كمك ناوبر دریایی، مادربورد نظامی، سامانه برد بلند الكترواپتیكی رصد و دیده‌بانی هوشمند سكوی هوایی مراقبت و شناسایی و سامانه‌های جدید شبیه‌ساز تیراندازی و سلاح پدافند هوایی دوش پرتاب هستیم.

وی با اشاره به اهمیت حوزه الكترونیك و اپتیك به عنوان یكی از بخش‌های اثرگذار در افزایش توان دفاعی، خودكفایی توسعه درون‌زای علوم و فناوری را از اولویت‌های وزارت دفاع عنوان كرد.

وزیر دفاع افزود: سیستم‌های الكترواپتیكی به لحاظ توسعه فناوری در این حوزه و حجم و رشد آن در ایران و جهان، جایگزین بسیاری از سیستم‌های موجود در پدافند هوایی شده است؛ این فناوری پدافند هوایی كشور را قادر می‌سازد كه تا به طور نامحسوس عملیات نظارت، كشف و ردیابی اهداف هوایی را انجام و سبب غافلگیری دشمن و افزایش توان دفاعی كشور شود.

سردار وحیدی ایجاد و توسعه هسته‌های دانش‌بنیان، نخبه‌گرا، رقابتی، انعطاف و انطباق پذیر با قدرت خلق محصول در درون سازمان و بهره‌برداری از ظرفیت شبكه همكاران صنعتی و تحقیقاتی را از دیگر راهبردهای كلیدی وزارت دفاع ذكر كرد و گفت: بحمدالله این مهم در صاایران وزارت دفاع به خوبی مشهود است.

وی در ادامه تصریح كرد: سامانه‌هایی كه امروز به بهره‌برداری رسید، در همین راستا و گام مهمی در تأمین نیازمندی‌های كشور به ویژه بخش دفاع به شمار می‌رود.

وزیر دفاع همچنین اظهار داشت: این دستاوردهای ارزشمند، تداوم دستاوردهای خیره كننده رزمندگان اسلام در حماسه هشت سال دفاع مقدس است كه روحیه خودباوری و شعار "ما می‌توانیم " را با مجاهدت و ایثار خود در این مرز و بوم نهادینه كردند.

سردار وحیدی در پایان با قدردانی از جهاد، همت و تلاش بی‌وقفه دانشمندان و متخصصان شركت صنایع الكترواپتیك صاایران وزارت دفاع تأكید كرد: این پویایی و تحرك، رمز پیشرفت وماندگاری و زمینه ساز فتح قله‌های جدید علم و فناوری است.