سردار دریادار علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی برنا با اشاره به اعزام ناوگروه 5 فروندی نیروی دریایی سپاه در سال گذشته به کشور قطر، درباره تداوم این گونه اعزام‌ها گفت: این سفرها در راستای هدف اسلام، نظام و حضرت امام(ره) مبنی بر وحدت کلمه بین مسلمانان، بسیار موثر است.

وی با ابراز امیدواری نسبت به تداوم این گونه اعزام‌ها، تصریح کرد: کشورهایی نظیر عمان و قطر درخواست ایجاد روابط دریایی با ایران را داشته‌اند و امیدواریم این روابط گسترش پیدا کند.

سردار دریادار فدوی با یادآوری تأثیر رابطه نظامی کشورهای مسلمان خلیج فارس بر روی منطقه، خاطرنشان کرد: پیام این حرکت‌ها این است که هیچ کشوری در خارج از منطقه قادر به تأمین امنیت خلیج فارس نیست.

فرمانده نیروی دریایی سپاه با بیان اینکه ایران محور امنیت در خلیج فارس است، ادامه داد: بی تردید اگر ایران و کشورهای جنوب خلیج فارس به دنبال برقراری امنیت در خلیج فارس باشند، این موضوع تحقق پیدا می کند.

وی تحرکات آمریکا در منطقه را، در راستای منافع خود دانست و اضافه کرد: آمریکا هیچ‌گاه به دنبال تأمین امنیت برای دیگر کشورها نیست و اگر در راه رسیدن به منافع خود، منافع دیگر کشورها را مانع ببینند، منافع خود را ترجیح می‌دهند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه با تأکید بر اینکه امنیت خلیج فارس موضوعی مربوط به کشورهای منطقه است، تصریح کرد: امروز نیروهای مسلح ایران در بیش از 20 هزار کیلومتر از مرزهای خلیج فارس حضور دارند و شش کشور نیز در جنوب خلیج فارس حاضر هستند، که باید با یکدیگر امنیت این منطقه را برقرار کنند.

سردار دریادار فدوی در پاسخ به این سوال که آیا برنامه‌ای برای رزمایش مشترک با دیگر کشورهای خلیج فارس وجود دارد یا خیر، گفت: کشورهای حاشیه خلیج فارس تا به حال درخواست‌هایی از ایران برای رزمایش مشترک داشته‌اند و هم اکنون نیز رزمایش امداد و نجات به صورت مشترک میان ایران و عمان برگزار می‌شود.