انتخابات در ایران اسلامی به عنوان یک موضوع جدی همواره مورد توجه آحاد مردم قرار دارد و بنابر قانون اساسی هر ایرانی می‌تواند با آزادی کامل به پای صندوق رأی رفته و به کاندیدای دلخواه خود رأی دهد.

اما مساله مهم ورود برخی جریان‌ها و گروه‌های سیاسی به انتخابات است که نه تنها به آرمان‌های مردم ایران توجهی ندارند، بلکه با دروغ خود را به این آرمان‌ها متعهد نشان می‌دهند.

بررسی دلایل اقبال جامعه در انتخابات دوره هفتم مجلس به سمت اصولگرایان، می‌تواند چراغ راهی برای پیروزی این طیف در انتخابات مجلس نهم باشد.

اصلاحات مردم را با دعواهای سیاسی خسته کرده بود

حمید رضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی برنا درباره دلایل اقبال مردم از اصولگرایان در انتخابات مجلس هفتم و روی گردانی از اصلاح طلبان گفت: یکی از دلایل مهم روی گرداندن مردم از اصلاح طلبان و روی آوردن به اصولگرایان، خسته شدن آنها از دعواهای سیاسی اصلاح طلبان در مجلس ششم و شورای اسلامی اول بود.

وی با بیان اینکه این دعواها باعث شده بود اصلاح طلبان به جای کار کردن برای مردم مشغول دعواهای سیاسی باشند، تصریح کرد: نکته دوم؛ ناکارآمدی جریان اصلاح طلب در حل مشکلات اقتصادی مردم بود.

ترقی نکته سوم روی گردانی مردم از اصلاحات در انتخابات مجلس هفتم را عدم تحقق شعارهای اصلاح طلبان در توجه به جوانان برشمرد و ادامه داد: بی توجهی اصلاحات به شعار توسعه سیاسی مطلوب نیز از مسائلی بود که مردم را از اصلاح طلبان روی گردان کرد.

اصلاحات به شعارهای خود پایبند نبود

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با اشاره به انحراف جریان اصلاح طلب از آرمان‌های امام (ره)، رهبری و نظام گفت: این انحراف و زاویه پیدا کردن با سیاست های کلان نظام موجب شد جریان اصلاح طلب شکست بخورد و جریان اصولگرا به مجلس هفتم راه پیدا کند.

وی وحدت و انسجام به وجود آمده در بین اصولگرایان را نکته تأثیرگذار در انتخابات مجلس هفتم و اقبال مردم به این جریان دانست و تصریح کرد: اصولگرایان در انتخابات مجلس هفتم با ارائه یک لیست واحد به پیروزی رسیدند.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی برنامه‌ریزی جریان اصلاحات پس از انتخابات ریاست جمهوری هفتم را تئوری « ماندن در قدرت» معرفی کرد و ادامه داد: این گروه برای ماندگاری در قدرت نیازمند بود سنگرهایی را که توسط مردم تعیین می‌شدند، با مشارکت حداکثری به دست بیاورد.

ترقی در تشریح طراحی اصلاح طلبان برای ماندن در قدرت اظهار داشت: اصلاحات می‌خواست با جذب قشر بی طرف و تحریک احساسات آنها و شعارهای تحریک کننده، از طریق مشارکت حداکثری سنگرهای موثر نظام را به دست فتح کند.

وی تصریح کرد: هدف اصلاح طلبان از این تئوری گردن کشی و وزن کشی در برابر انتخاب رهبری توسط مجلس خبرگان بود تا جمهوریت نظام را براسلامیت آن غلبه دهند، ولی این هدف با هوشیاری مردم ادامه پیدا نکرد.

اول مرزبندی با فتنه، بعد حضور در انتخابات

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی همچنین درباره احتمال حضور جریان اصلاحات در انتخابات مجلس نهم نیز گفت: جریانی از اصلاحات می‌تواند وارد انتخابات شود که ابتدا مرز خود را با فتنه‌گران مشخص کرده باشد.

ترقی با بیان اینکه اگر فردی از این جریان همچنان فتنه را تأیید کند، جایی در بین ملت نخواهد داشت، تصریح کرد: این گونه افراد مجوزی برای ورود به انتخابات نخواهند داشت و طبق قوانین نیز به دلیل همکاری با دشمنان حضور آنها در انتخابات ممنوع است.

وی تأکید کرد: این افراد ابتدا باید از فتنه‌گران تبری بجویند و پس از آن برای حضور در عرصه انتخابات اعلام آمادگی کنند و من فکر می کنم اعلام آمادگی برای حضور در انتخابات محمل قانونی ندارد و برای ملت ایران نیز پذیرفتنی نیست.