به گزارش سرویس بین الملل برنا به نقل از شینهوا، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان پس از نشستی در کاخ سفید تاکید کرد که آمریکا از تابستان سال جاری عملیات انتقال مسئولیت به نیروهای افغانی را آغاز می کند.

وی در ادامه افزود: ما فصل تابستان به کاهش نیروهای آمریکایی و خروج آنها از خاک افغانستان اقدام می کنیم تا با کمک آلمان و همپیمانان خود در ناتو در راستای صلح همیشگی گام برداریم.

رئیس جمهور آمریکا در این کنفرانس مطبوعاتی مشترک همچنین تاکید کرد که ایالات متحده آمریکا و همپیمانان آن اقتدار طالبان را خدشه دار کردند و پس از آن به آموزش نیروهای افغانی پرداختند و اکنون افغان ها آماده رویایی با این گروه تروریستی هستند.

در همین راستا، روزنامه نیویورک تایمز نوشت: تیم امنیت ملی اوباما به دلیل افزایش هزینه های جنگ و کشته شدن بن لادن به طور جدی به کاهش تعداد سربازان آمریکایی در افغانستان می اندیشد.

از سوی دیگر صدر اعظم آلمان نیز در این کنفرانس مطبوعاتی خاطر نشان کرد : من نیز موافق هستم که در مساله افغانستان باید حس امنیتی متحدی داشته باشیم.

وی در ادامه افزود: ما نمی خواهیم فقط ساختار نظامی افغانستان را تقویت کنیم، بلکه در فکر غیر نظامیان و شهروندان افغانی نیز هستیم.

آنگلا مرکل تصریح کرد: ما با هم به افغانستان لشکر کشی کردیم و همه باهم نیز از خاک این کشور خارج می شویم.

این مسئول بلندپایه آلمانی مدعی شد: افغانستان به حمایت ما نیاز پیدا خواهد کرد به همین دلیل تا مدت زمان طولانی آنها را ترک نمی کنیم.

گفتنی است که کشور آلمان پس از آمریکا و انگلیس بیشترین تعداد سربازان و بزرگترین گروه نظامی در افغانستان را دارد.