به گزارش سرویس بین الملل برنا به نقل از بی بی سی، این قطعنامه اشاره به اقدامی عملی برای کمک به مخالفان حکومت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه نمی کند.

در همین حال صدها نفر از مردم سوریه در تلاش برای گریز از خشونت های فزاینده در کشور خود از مرز گذشته و وارد ترکیه شده اند و دولت ترکیه اعلام کرده است که مرز خود را به روی پناهجویان نخواهد بست.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه روز چهارشنبه در کنفرانسی خبری در آنکارا گفت که کشورش تحولات سوریه را با حساسیت دنبال می کند و از رئیس جمهور سوریه خواست در قبال مخالفان از خود تساهل نشان دهد.

قطع نامه مطرح شده در سازمان ملل از حمایت آلمان و پرتغال نیز برخوردار است و پیش نویس قطعنامه آنچه را نقض "سیستماتیک" حقوق بشر در سوریه می خواند محکوم می کند و می گوید این اقدامات شاید جنایت علیه بشریت باشد.

این قطعنامه تنها راه حل بحران سوریه را روندی فراگیر با حضور گروه های مختلف و بدون دخالت کشورهای خارجی می داند.

روسیه جدی ترین مخالف این قطعنامه است که بر اساس گزارش ها، به نظر می رسد از حق وتوی خود برای جلوگیری از تصویب آن استفاده کند.

وزیر خارجه فرانسه از سازمان ملل خواسته که درمقابل سرکوب مخالفان در سوریه ساکت نماند که این پیش نویس کشورها را ترغیب می کند از انتقال سلاح به سوریه خودداری کنند، اما خواستار تحریم تسلیحاتی سوریه یا سایر تدابیر تنبیهی نمی شود.
دیپلمات های غربی ابراز امیدواری کرده اند که قطعنامه تا آخر این هفته یا اوایل هفته آینده به رای گذاشته شود.

دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس پیش تر گفت که پیش نویس قطعنامه شورای امنیت "سرکوب ها در سوریه را محکوم می کند و خواستار پاسخگویی دولت سوریه و اقدامات انساندوستانه می شود."

آلن ژوپه، وزیر خارجه فرانسه نیز گفته است که غیرقابل قبول است که سازمان ملل در مورد برخورد دولت سوریه با معترضان در این کشور ساکت بماند.

برزیل، آفریقای جنوبی و هند دیگر اعضای شورای امنیت هستند که نگرانند که این قطعنامه گام اول به سوی دخالتی نظامی در سوریه از نوع لیبی باشد.