به گزارش سرویس بین الملل برنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، بانک جهانی که مقر آن در واشنگتن است، در آخرین گزارش خود اعلام کرد: رشد جهانی در سال 2011 تنها 3.2 درصد خواهد بود و این رقم نسبت به رشد اقتصادی 3.8 درصدی سال 2010، کاهش یافته است.

در ادامه گزارش این بانک آمده است: نرخ رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه در سه سال منتهی به 2013 باید به طور متوسط 6.3 درصد باشد. این در حالی است که نرخ رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه در سه سال منتهی به 2010 هفت ممیز سه دهم درصد بوده است.

این گزارش می‌افزاید، بزرگترین تهدید برای اقتصاد جهانی، ادامه روند صعودی بهای مواد غذایی و نفت و همچنین گسترش بدهی و کسری بودجه در کشورهای ثروتمند است.

این گزارش حاکی از آن است که ناآرامی‌های سیاسی و انقلاب‌های مردمی در خاورمیانه و همچنین فاجعه طبیعی ژاپن، می‌تواند رشد جهانی را از مسیر خارج کند.

بانک جهانی پیش‌بینی کرد کاهش پایدار ذخایر نفت جهانی که در نتیجه ناآرامی‌های اخیر در کشورهای نفت خیز حاصل شده است، می‌تواند موجب افزایش بهای نفت خام تا بشکه‌ای 200 دلار شود.

براساس اعلام بانک جهانی، روند بهبود در کشورهای اروپایی همچنان به دنبال تردید درباره بحران اقتصادی در شماری ازکشورهای حوزه یورو، با باد مخالف روبروست.

انتظار می‌رود کشورهای منطقه یورو در سال 2011 نیز همان رشد 1.7 درصدی سال 2010 را داشته باشند. همچنین پیش‌بینی می‌شود که نرخ رشد اقتصادی سال 2012 با اندکی افزایش به 1.8 درصد برسد.