برای مشاهده فیلم اینجا کلیک کنید

به گزارش سرویس سیاسی برنا، آمریکا در طرح جدید خود که شامل یک سری پروژه‌های مخفی است در تلاش است تا با برپایی شبکه‌های مستقل اینترنتی و تلفن همراه در داخل کشورهای دیگر و با ایجاد ارتباط با دفتر عملیاتی واقع در واشنگتن، دست به یک سری عملیات روانی در راستای براندازی حکومت‌های کشورهای مخالف خود بزند.


بر اساس این گزارش نیویورک تایمز نوشت: در یکی از این پروژه‌ها، یک گروه از متخصصان آمریکایی در واشنگتن در حال ایجاد سخت‌افزاری موسوم به «اینترنت چمدانی» هستند. ادعا شده است که این چمدان که تا به حال وزارت خارجه آمریکا برای آن 2 میلیون دلار هزینه کرده است، می‌تواند به صورت پنهان از مرزهای کشورها عبور داده شده و با ایجاد تنظیمات سریع، امکان ارتباط بی‌سیم در یک محوطه وسیع از طریق اینترنت جهانی را به وجود آورد.

برای این کار آمریکا در نظر دارد تا دست به ایجاد وب نامحسوس بزند. گروه سازنده پروژه چمدان، متکی بر فناوری شبکه مش است. شبکه مش می‌تواند در وسایلی چون تلفن همراه یا رایانه‌های شخصی تغییراتی ایجاد کرده و بدون یک هابِ متمرکز، دست به ایجاد یک وب بی‌سیم نامحسوس بزند. به عبارت دیگر، فایل‌های صوتی، تصویری یا ایمیل‌ها را می‌توان بدون هیچ‌گونه واسطه‌ای بین دو وسیله به صورت بی‌سیم و با دور زدن شبکه ارتباطی رسمی رد و بدل کرد. در واقع در این فناوری هر تلفن نقش یک برجک را ایفا می‌کند. همچنین سازندگان این فناوری گفته‌اند که این چمدان شامل آنتن‌های بی‌سیم کوچک برای افزایش منطقه تحت پوشش، یک لپ‌تاپ برای مدیریت سامانه، درایو فلش و سی‌دی برای توزیع نرم‌افزار به دیگر وسایل و مخفی نگه‌داشتن ارتباطات، و دیگر اجزای لازم از جمله کابل‌های اینترنت خواهد بود.

همچنین وزارت خارجه آمریکا در حال تأمین بودجه ساخت شبکه‌های بی‌سیم پنهان است که این امکان را برای مخالفان دولت‌های اسلامی‌ای چون ایران، سوریه و لبنان به وجود می‌آورد تا در خارج از محدوده دسترسی دولت دست به ایجاد ارتباط بزنند.

کلین اندرسان، محقق و متخصص در مسائل فناوری ایران، در این خصوص اظهار کرده است: «پایین بودن سرعت ارتباطات سبب بی‌استفاده شدن اکثر فناوری‌های دور زدن می‌شود». یکی دیگر از طراحان این پروژه به نام مهدی یحیی‌نژاد بیان داشته است که وزارت خارجه آمریکا به وی و همکارانش برای انجام پروژه‌ای بودجه داده است. در این پروژه قرار است با ایجاد تغییر و اصلاحات در بلوتوث بتوان فایل‌های تصویری را به صورت خودکار و از طریق یک شبکه مورد اعتماد از تلفنی به تلفن دیگر انتقال داد.

در پروژه‌ای دیگر، وزارت خارجه آمریکا و پنتاگون حداقل 50 میلیون دلار هزینه کرده‌اند تا تحت حمایت ارتش آمریکا و با استفاده از برجک‌هایی در داخل افغانستان، یک شبکه مستقل تلفن همراه در این کشور راه بیندازند. طبق معمول آمریکا هدف از ایجاد چنین شبکه‌ای را مقابله با طالبان اعلام کرده است.

هیلاری کلینتون درباره این طرح گفته است: «این فرصت تاریخی وجود دارد تا ما دست به ایجاد تغییرات مثبت بزنیم، تغییراتی که آمریکا از آنها حمایت می‌کند». با این حال، مسوولین این طرح هشدار داده‌اند که شبکه‌های مستقل دارای تبعات منفی نیز است. دولت‌ها می‌توانند به راحتی و به طور دقیق مکان انها را ردیابی کرده و اشخاص استفاده‌کننده از این فناوری را دستگیر کنند. همچنین این امکان وجود دارد تا هنگام حمل و آوردن این سخت‌افزار به داخل کشورهای مورد نظر، اشخاص شناسایی و دستگیر شوند.

قرار است وزارت خارجه آمریکا تا پایان سال 2011 مبلغی بالغ بر 70 میلیون دلار در زمینه ایجاد چنین فناوری‌هایی هزینه کند. کلای شیرکی، استاد دانشگاه نیویورک در زمینه شبکه‌های اجتماعی و اینترنت، اظهار کرده است: «نمی‌توان گفت که همه آنچه ما می‌خواهیم ایجاد آزادی بیان برای مردم است. بلکه هدف اصلی سرنگونی حکومت‌های مستبد است». وی همچنین اخطار داده است که اگر آمریکا دست از حمایت و پشتیبانی از کشورهایی چون عربستان سعودی یا بحرین برندارد، ممکن است به دلیل وجود تناقض بین ایجاد این فناوری‌ها و این نوع حمایت‌ها متهم به دورویی شود.
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: