به گزارش سرویس بین الملل برنا، بنیاد هریتیج در مطلبی عنوان کرد: جودیت مك‌هیل معاون دیپلماسی عمومی وزیر امور خارجه آمریكا اخیراً اعلام كرد كه این معاونت دچار تغییر و تحول شده و او باید پس از گذشت دو سال به زودی این پست را ترك نماید.

از بین همتایان سابق مك‌هیل در دوران ریاست‌جمهوری بوش– كارن هیوز، پاتریشیا هریسون و جیمز گلاسمن – كارن هیوز بیش از سایرین در این معاونت حضور داشت.

ایالات متحده آمریكا پس از حادثه 11 سپتامبر و در راستای مبارزه با " قلب ها و ذهن ها"ی مسلمانان جهان با چالشهای بزرگی در سطح جهان مواجه بوده است. زمانی كه به نحوه برخورد مردم خاورمیانه با ایالات متحده آمریكا نگاهی می‌اندازیم، درخواهیم یافت كه تا به امروز هیچ تغییر اساسی در رویكرد این افراد ایجاد نكرده‌ایم.

متاسفانه، تغییر مكرر پرسنل معاونت دیپلماسی عمومی در وزارت امور خارجه، نوسانات فاحشی را در عملكرد این نهاد بوجود آورده و باعث گردیده تا اولویتهای این حوزه مدام در فراز و نشیب باشند.

باوجودیكه گلاسمن بر رویكرد مبارزه با افراط‌گرایی در میان جوانان مسلمان تمركز داشت، اما مك‌هیل در تلاش بود تا روند ادغام سازمان اطلاعات آمریكا با نظام دیوانسالاری وزارت امور خارجه را به سرانجام برساند كه از سال 1999 آغاز شده بود. بنابراین تصادفی نیست كه مك‌هیل در سخنرانی روز 29 ژوئن خود در شورای روابط خارجی به تنها دستاورد عملی كه در "گزارش دیپلماسی عمومی آمریكا" اشاره داشت، "روند پرشتاب اصلاح ساختار و روند وزارت امور خارجه برای كسب نتایج بهتر" بود.

به بیان دقیق‌تر، این هدف در راستای تشكیل شش معاونت جدید در حوزه دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه برای مناطق مختلف جغرافیایی و نیز یك معاونت جدید دیگر در حوزه روابط عمومی تحقق یافته است كه مسئولیت برقراری ارتباط با رسانه‌های خارجی را بر عهده دارد. همانگونه كه "ادوارد آر. مورو به درستی اظهار داشت، تردیدی نیست كه دیپلماسی عمومی باید نقطه "آغاز حركت" و نیز "نقطه پایان" تحقق موفقیت‌آمیز سیاست‌های وزارت امور خارجه باشد. یعنی اینكه؛ دیپلماسی عمومی به سادگی در میان كثرت وظایف وزارت امور خارجه ناپدید شده است و به بخش كوچكی از ‌وظایف این وزارتخانه تبدیل شده است.

مك‌هیل در ادامه به مسائلی نظیر توانمندسازی جمعیت مسلمان جهان، بهار كشورهای عربی و مشاركت در گفتمانهای جهانی– از طریق اینترنت پرداخت كه از فعالیت‌های حوزه دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه در دوران تصدی مك‌هیل و كلینتون به شمار می‌رفت.

برای مثال، روز 29 ژوئن مك‌ هیل به نمایندگی از طرف وزارت امور خارجه در اولین كنفرانس جهانی رسانه با عنوان "Twitter Q & A" از مدعوین حاضر در جلسه خواست تا سوالات و نظرات خود را در مورد سیاست‌های ایالات متحده آمریكا مطرح نمایند.

وب‌سایتها، مسابقات تلویزیونی، وبلاگها، توییت‌ها در حوزه ارتباطات نوین دنیای امروز بویژه در هدف گرفتن جوانان ساكن در مناطق شهری از نقش تعیین‌كننده‌ای برخوردارند.

معهذا، این معاونت– باوجودیكه وزارت امور خارجه از طرح آزادی دسترسی به اینترنت در سطح جهان كاملاً حمایت می‌كند– علیرغم تخصیص بودجه مناسب در تحقق این هدف موفقیت چندانی نداشته است. به علاوه اینكه، اینترنت نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای عوامل سنتی دیپلماسی عمومی باشد كه اطلاعات مفیدتر را در اختیار گروه هدف قرار داده و روابط پایدارتری را با ایالات متحده آمریكا ایجاد می‌كنند.

به نوشته اشراف، بنابر تحقیقات جانشین مك‌هیل، تشدید مبارزه علیه " قلب ها و ذهن ها"ی مسلمانان عامل مهمی در جنگ طولانی علیه تروریسم بوده و نباید آن را دست‌ كم گرفت. هماهنگی با دیگر نهادهای دولتی نظیر سازمان توسعه بین‌المللی آمریكا و وزارت دفاع نیز امری اجتناب‌ناپذیر است. باوجود تشدید رقابت فزاینده واشنگتن نه تنها با كشورهای روسیه و چین بلكه بازیگران افراطی غیردولتی همچون القاعده و متحدان آن، گسترش ارزشها، باورها و فرهنگ آمریكایی به حمایت جدی در صحنه جهانی نیاز دارد.