به گزارش سرویس بین الملل برنا به نقل از بی بی سی، دیدبان حقوق بشر می گوید شواهد چشمگیری دال بر شکنجه در دوران ریاست جمهوری بوش وجود دارد.

در بیانیه دیدبان حقوق بشر در این زمینه آمده است: روش القاء حس غرق شدن، استفاده از زندان‌های مخفی سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) و انتقال زندانیان به سایر کشورها برای شکنجه از جمله این موارد است.

بوش و سایر مقامات دولت او از اقدامات خود دفاع کرده و گفته‌اند که این اقدامات قانونی بوده و مانع از حملات به ایالات متحده شده است.

پیش از این هم درخواست هایی برای انجام تحقیقات جنایی علیه رئیس جمهور سابق آمریکا در باره ادعاهای مربوط به صدور دستور شکنجه صورت گرفته بود.

بوش در زمان ریاست جمهوری خود شخصا دستور استفاده از تکنیک القاء حس غرق شدن در جریان بازجویی از متهمان را داده بود. او گفته است مشاوران حقوقی‌اش به او گفته بودند که استفاده از این روش در مورد زندانیان گوانتانامو، قانونی است.

استفاده از این روش یکی از بحث انگیزترین تصمیماتی بود که جورج بوش در دوره ریاست جمهوری خود اتخاذ کرد. بوش سال پیش گفت استفاده از این روشها موجب نجات جان مردم شد و از حملات تروریستی جلوگیری کرد.

این در حالی است که سازمان ملل متحد استفاده از این روش در بازجویی را نوعی شکنجه می خواند.

دولت اوباما تحقیقاتی را در باره مرگ افراد در زندان‌های سیا و سایر "فعالیت های بدون مجوز" آغاز کرده است.

دیدبان حقوق بشر می گوید این تحقیقات، شامل فعالیت هایی نمی شود که از طرف مقامات دوران جورج بوش، دستور انجام آنها داده شده بود.

این سازمان حقوق بشری خواهان تحقیق از جورج بوش، دیک چنی، معاون سابق رئیس جمهور، دونالد رامسفلد، وزیر دفاع دوران بوش و جورج تنت، رئیس سابق سیا شده است.