به گزارش سرویس سیاسی برنا, به نقل از سایت "ایران هسته ای", موسسه صلح آمریکا در تازه ترین گزارش خود درباره برنامه هسته ای ایران که به بررسی طرح گام به گام روسیه اختصاص دارد، نوشت: «در مقایسه با ابتكار عمل گروه 1+5 كه تاكنون دنبال شده است، طرح «مرحله به مرحله» سرگئی لاوروف در مذاكرات هسته‌ای با ایران لحنی ملایم‌تر دارد».

در ادامه این تحلیل که به قلم مارک کاتز است، با اشاره به اختلاف رویکرد گروه 1+5 و طرح جدید روسیه آمده است: «اساساً، لاوروف از ایران خواسته است تا تك‌تك ابهامات موردنظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به تدریج شفاف‌سازی نماید كه در این پروسه ابتدا موارد آسانتر طرح شده و در نهایت به سوالات دشوارتر خواهد رسید. پاداش هر مرحله‌ای كه جمهوری اسلامی ایران بتواند با موفقیت پشت سر گذاشته و دغدغه جامعه جهانی را در خصوص آن موارد برطرف نماید، لغو برخی از تحریم‌های كنونی یا تحدید دامنه اعمال آن خواهد بود».

کاتز تاکید می کند: «رویكرد مرحله به مرحله روسیه خواستار افزایش تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران به دلیل عدم همكاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیست، بلكه شورای امنیت سازمان ملل متحد در صورت همكاری ایران كاهش تحریم‌ها را در دستوركار قرار می‌دهد. از لحاظ ضرب‌المثل معروف هویج و چماق، رویكرد لاوروف تاكید كمتری بر چماق(به مثابه ابزار تنبیهی) دارد».

در ادامه این تحلیل با اشاره به سابقه دیدگاه های روسیه درباره برنامه هسته ای ایران آمده است: «لاوروف اوایل سال 2011 رسماً اعلام كرد كه مسكو سیاست افزایش تحریم‌ها علیه ایران را به دلیل عدم همكاری تهران با جامعه جهانی در بحث هسته‌ای موثر نمی‌داند... و اینكه روسیه از این سیاست دیگر حمایت نخواهد كرد. موضع روسیه تا حدی متاثر از این برداشت است كه افزایش تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه جمهوری اسلامی ایران به منافع اقتصادی روسیه لطمه خواهد زد، زیرا مسكو(برخلاف واشنگتن) در حال حاضر روابط اقتصادی مهمی با تهران دارد. اما از طرفی مسكو به دنبال آنست تا روابط بهبودیافته خود با واشنگتن را نیز حفظ كند كه از زمان به قدرت رسیدن باراك اوباما به این نقطه رسیده زیرا كاخ سفید نگاه خود را در قبال روسیه «بازتعریف نموده است».

کاتز در پایان تحلیل خود می نویسد: «به ادعای دولتمردان روسیه، این طرح بهترین گزینه برای معامله با تهران در بحث هسته‌ای است زیرا علاوه بر حفظ شان و منزلت جمهوری اسلامی ایران احتمالاً از لحاظ اقتصادی نیز منتفع خواهد گشت».