به گزارش سرویس بین الملل برنا به نقل از اهرام آنلاین، حسنی مبارک با قرار گرفتن در دادگاه به جنایت هایی که در طول انقلاب مصر در مورد مردم مصر انجام داده و همچنین فساد مالی در زمان حکومتش پاسخ می دهد.

مبارک، دوپسر او و برخی از مقامات عالی دولت وی به اتهام کشتار گسترده بیش از 800 نفر از مردم مصر در طول انقلاب مردمی این کشور متهم هستند.

حدود پنج ماه پس از کناره گیری از قدرت، قرار است که حسنی مبارک در کنار دو پسر و شماری از مقام های حکومتش، روز چهارشنبه در قاهره محاکمه شود.

تدابیر امنیتی در طول برگزاری دادگاه

تدابیری امنیتی شدیدی در پایتخت مصر به اجرا گذاشته شده و بنا بر گزارش ها، نیروهای امنیتی در میدان تحریر، برای پراکنده کردن معترضان، اقدام به تیراندازی هوایی کرده اند.

علاوه بر حسنی مبارک، جمال و علا، دو پسر وی، حبیب العادلی، وزیر کشور سابق مصر، و شش تن از مقام های سابق حکومت نیز محاکمه خواهند شد.

حسین سالم، بازرگان تحت تعقیب، نیز یکی دیگر از متهمان است که به طور غیابی محاکمه خواهد شد که اتهام تمام این افراد فساد مالی و دست داشتن در کشتار مردم معترض است.

جلسه دادگاه ساعت ۷:۰۰ صبح به وقت گرینویچ آغاز خواهد شد و حدود ۶۰۰ نفر از جمله روزنامه نگاران اجازه شرکت در آنرا دریافت کرده اند.

قفس فلزی برای متهمان

یک محفظه فلزی قفس مانند هم در سالن دادگاه برای نگهداری از متهمان نصب شده و خانواده های شماری از افرادی که در اعتراضات ضد حکومتی کشته شدند نیز در دادگاه حضور خواهند داشت.

حسنی مبارک، ۸۳ ساله، پس از گسترش اعتراضات و تشدید فشارهای بین المللی، در روز ۱۱ فوریه (۲۲ بهمن) گذشته پس حدود ۳۰ سال، از قدرت کنار رفت.

هنوز خبری از انتقال وی از بیمارستان شهر ساحلی شرم الشیخ، در کنار دریای سرخ، به قاهره منتشر نشده است اما ابتدا قرار بود متهمان در ساختمانی در مرکز قاهره محاکمه شوند.

اما عبدل عزیز عمر، رئیس دادگاه اعلام کرد که تامین امنیت ساختمان یاد شده دشوار است و به همین دلیل، دادگاه در یک مقر آموزش پلیس که با مرکز شهر فاصله دارد برگزار می شود.

وزیر کشور سابق مصر پیشتر در ارتباط با پرونده فساد مالی محاکمه و به ۱۲ سال حبس محکوم شده است.

خبرگزاری مصر اخیرا از وخامت حال حسنی مبارک خبر داده و اعلام کرده بود که وی از خوردن غذای کافی خودداری می کند.

مقام های مصری می گویند رهبر سابق این کشور را به دلیل ابتلا به نارسایی قلبی نمی توان تا روز محاکمه از بیمارستان به زندان انتقال داد.