به گزارش سرویس بین الملل برنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مردی که به کشتار ۷۷ نفر در نروژ اقرار کرده، فهرستی از خواسته‌های خود را ارائه داده که به گفته وکیلش "غیرواقعی و بسیار دور از دسترس است".

در این فهرست آندرس برینگ بریویک، خواهان کناره‌گیری دولت نروژ شده و خواسته است تا سلامتی روانی او توسط متخصصان ژاپنی آزمایش شود.

به گفته گیر لیپستا، وکیل بریویک، او در فهرستی دیگر درخواست اقلام و لوازمی مانند سیگار را ارائه داده است.

آندرس بریویک به کشتن هشت نفر در بمب‌گذاری اسلو و تیراندازی منجر به مرگ به ۶۹ نفر در جزیره اوتایا اقرار کرده است.

او حزب کارگر، حزب حاکم نروژ را در افزایش جمعیت مهاجران نروژ مقصر می‌داند.

این در حالی است که لیپستا می گوید تحقق خواسته‌های آندرس بریویک "کاملا غیر ممکن است و نشان می‌دهد که "او درکی از سیستم اجتماعی ندارد."

وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: "خواسته‌های او شامل براندازی جامعه نروژ و همین طور جامعه اروپا است. این نشان می‌دهد که او درکی از موقعیت خود ندارد."

تنها متهم ۳۲ ساله کشتارهای نروژ خواسته‌های خود را به در اختیار گذاشتن اطلاعاتی درباره دیگر هسته‌های تروریستی احتمالی مربوط کرده است.

پلیس نروژ پیش از این نسبت به ادعاهای بریویک مبنی بر این که او بخشی از یک شبکه گسترده‌تر است، ابراز تردید کرده بود. اما در عین حال اعلام کرده که درباره این موضوع تحقیق می‌کند.

قاضی پرونده دو روان‌پزشک را برای معاینه رفتارهای آقای بریویک منصوب کرده است. این متخصصین با داشتن اختیارات کامل در این مورد، گزارش خود را تا تاریخ اول نوامبر (۱۰ آبان) به دادگاه ارائه خواهند کرد.

این در حالی است که لیپستا می‌گوید موکلش همچنین درخواست کرده است که سلامت روانی او تحت نظر متخصصین ژاپنی آزمایش شود، چرا که به گفته او "ژاپنی‌ها ایده‌ها و ارزش‌های شرافت" را درک می‌کنند و او را بهتر از اروپایی ها می‌فهمند.

وکیل پرونده پیش از این گفته بود که موکلش احتمالا مشکل روانی دارد.

بریویک بر اساس قوانین جنایی، به اقدام به اعمال تروریستی متهم شده است. اتهامات او شامل بی‌ثبات کردن نهادهای حیاتی جامعه، از جمله دولت و همین طور ایجاد وحشت عمومی است.