به گزارش سرویس بین الملل برنا به نقل از هاآرتص، دو طرف که مذاکرات خود را در قاهره پایتخت مصر برگزار کردند، به توافق رسیدند که اوایل ماه آینده نیز با یکدیگر دیدار کرده و برای آزادی زندانیان سیاسی هر دو طرف در غزه و کرانه باختری وارد عمل شوند.

سامی ابو زهری یکی از سخنگویان جنبش حماس در غزه دراین رابطه گفت: "این پیمان مهم است چرا که حاکی از یک پیام اطمینان بخش به مردم فلسطین است و نشان دهنده جدیت دو طرف در عملی کردن آن است."

وی افزود: "یک کمیته نیز تشکیل خواهد شد تا بازگشایی موسسات بسته شده در کرانه باختری و غزه را تضمین کند."

علاوه بر این، توافق حاصل شده بین دو جنبش فلسطینی همچنین شامل راه حل مسئله گذرنامه ساکنان غزه تا پایان ماه رمضان می‌شود.

بر پایه این گزارش، هدف از این مذاکرات اجرایی کردن پیمان صلحی است که دو طرف در اواسط ماه می به آن دست یافتند که به موجب این پیمان صلح، نزاع و اختلاف چهارساله جنبش حماس و فتح به پایان رسید.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، عزام الاحمد سرپرستی هیئت مذاکره کننده جنبش فتح و موسی ابو مرزوق سرپرستی هیئت جنبش حماس را در این مذاکرات بر عهده داشتند.

جنبش فتح به طور رسمی حمایت خود را از سلام فیاض نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین به عنوان رئیس دولت جدید که قرار است انتخابات می 2012 را ترتیب دهد، اعلام کرده است.

با وجود این، حماس ضمن مخالفت با نامزدی وی برای کسب این عنوان، تمایل دارد فردی از نوار غزه به این سمت انتخاب شود.

از زمان پیروزی جنبش حماس در انتخابات پارلمانی در ژانویه 2006، فتح و حماس در مقابل یکدیگر قرار گرفتند.

به دنبال پیروزی حماس، جنبش فتح مقر اصلی خود را در کرانه اشغال شده باختری مستقر کرده و بدین ترتیب حاکمیت حماس در نوار غزه را که بخش کوچکی از سرزمین‌های فلسطینی محسوب می‌شود، با محدودیت روبرو کرد.