به گزارش سرویس بین الملل برنا به نقل از دویچه وله، پس از کاهش یک رتبه‌ای اعتبار آمریکا توسط آژانس اعتبارسنجی استاندارد اند پور اکنون کارشناسان نگران نوسانات شدید در بازارهای بورس جهان در روز دوشنبه هستند.

این در حالی است که جان چمبرز، رئیس "استاندارد اند پور" در گفت‌و‌گویی با شبکه تلویزیونی "ای بی سی" آمریکا، به شرایط وخیمی که ایالات متحده‌ی آمریکا در آن قرار دارد اشاره کرده و گفته است که رتبه اعتباری +AA که آژانس به این کشور داده، با نظری منفی نسبت به شرایط مالی کنونی در این کشور همراه است.

او خاطر نشان کرد، اگر طی شش تا ۲۴ ماه آینده موقعیت مالی آمریکا بهبود نیابد، رتبه کنونی اعتبار مالی این کشور نزد "استاندارد اند پور" نیز می‌تواند کاهش یابد. چمبرز امکان کاهش بیشتر اعتبار آمریکا را تا حدود ۳۰ درصد تخمین زد.

کوشش برای جلوگیری از نوسانات شدید در بازارهای بورس جهان کشورهای صنعتی جهان را به شدت به خود مشغول داشته است. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، از محل تعطیلات خود تلفنی به مشورت با نیکلا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه، سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا، دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا و باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا پرداخته است.

خبرگزاری‌ها گزارش داده‌اند که قرار است در این راستا کنفرانسی تلفنی نیز میان وزرای دارایی هفت کشور صنعتی جهان انجام شود. نمایندگان آلمان، ژاپن، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا، کانادا و آمریکا خواستار آنند که این کشورها قبل از بازشدن بازارهای بورس آسیا در روز دوشنبه سیاستی منسجم داشته باشند.