به گزارش سرویس سیاسی برنا، به نقل از سایت "ایران هسته ای"، تام دانیلون در گفت و گو با سی ان ان اظهار داشت: مسیر برای ایران باز است تا به میز مذاکرات بیاید و در خصوص موضوع هسته‌ای وارد مذاکره شود اما تا زمانی که نگرانی ها درباره مساله هسته‌ای رفع نشود، به هیچ عنوان تحریم‌های تحمیلی آمریکا علیه ایران حذف نخواهد شد.

این سخن دانیلون مستقیما پاسخی است به طرحی که روس ها روز چهارشنبه 26 مرداد (17 اوت) به وزیر خارجه ایران ارائه کردند و در آن گفته شده به ازای هر یک گام موفق ایران در همکاری با آژانس یک واحد از تحریم ها کاسته خواهد شد.

تحلیلگران می گویند روس ها در مذاکرات خود با مقام های ایرانی بر این موضوع تاکید کرده اند که موافقت اعضای 1+5 و از جمله امریکا را با این طرح جلب کرده اند ولی اظهارات دانیلون نشان می دهد آمریکا موضع خود درباره مساله تحریم ها را تعدیل نکرده و لذا احتمالا این طرح در گام اول شکست خواهد خورد.

در همین حال سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم خبر آغاز انتقال ماشین های سانتریفیوژ به فردو را که از سوی رییس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام شده، "موجب نگرانی" خوانده است.

بنابر گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، ویکتوریا نولند در این باره گفته است: برنامه هسته‌ای ایران هیچ توجیه قابل قبولی برای غنی سازی اورانیوم 20 درصدی و افزایش تولید یا انتقال سانتریفوژها به مراکز زیرزمینی ندارد.

این سخنگو به دلیل ناآشنایی با مباحث فنی و حقوقی و احتمالا بی اطلاعی از سوابق مذاکرات، این نکته را نادیده گرفته است که اولا غنی سازی 20 درصد در ایران صرفا با هدف تولید سوخت راکتور تهران انجام می شود و اگر غربی ها سوخت این راکتور را به ایران عرضه می کردند اساسا ایران وارد این فاز نمی شد؛ ثانیا فوردو اگرچه در دل کوه قرار دارد اما کاملا تحت نظارت آژانس است.