به گزارش برنا، دکتر محمود احمدی‌نژاد صبح شنبه 27 شهریور ماه 89 پایتخت را به مقصد نیویورک ترک کرد و در راه توقفی کوتاه در سوریه و الجزایر داشت و با سران آنها دیدار و گفت‌وگو کرد.

رییس دولت دهم در حالی سفر ششم خود به نیویورک را انجام داد که مانند سال‌های گذشته حضور وی برگزاری اجلاس مجمع عمومی را تحت الشعاع قرار داد.

سوزاندن قرآن توسط کشیش افراطی آمریکایی و افزایش لفاظی‌های سران آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه برنامه هسته‌ای ایران همه و همه باعث شده بود تا این سفر از حساسیت خاصی برخوردار شود.

وی عصر پنج‌شنبه به وقت محلی در شصت و پنجمین اجلاس مجمع عمومی سران سازمان ملل متحد پیشنهاد کرد سال 2011 به عنوان سال خلع سلاح اتمی "انرژی هسته‌ای برای همه و سلاح هسته‌ای برای هیچ کس" نام‌گذاری شود.

احمدی نژاد هم‌چنین از مجمع عمومی سازمان ملل خواست در مدت یک‌سال نسبت به اصلاح و نهایی کردن ساختار سازمان ملل اقدام کند.

احمدی‌نژاد در اوایل سخنرانی خود پس از آنکه به بیان احتمالات در مورد حادثه 11 سپتامبر پرداخت، هیئت آمریکایی نشست را ترک کرد!  

وی در این سخنرانی باز هم به مسئله فلسطین و اشغالگری رژیم صهیونیستی اشاره کرد و درباره گریزی هم به انرژی هسته‌ای زد.

دکتر احمدی نژاد درباره ژست غربی‌ها در خصوص خلع سلاح هسته‌ای گفت: نه تنها خلع سلاح اتفاق نیفتاده است بلكه تولید بمب اتم در برخی مناطق از جمله توسط رژیم اشغالگر و تهدیدگر صهیونیستی اشاعه یافته است.

رییس دولت دهم همچنین به مسئله دردآور و موهن قرآن سوزی توسط "تری جونز" کشیش افراطی آمریکایی اشاره کرد و افزود: قرآن كتاب آسمانی و معجزه جاوید پیامبر اسلام است و به یگانه پرستی، عدالت، عشق به مردم، آبادانی زمین، تفكر و تعقل و دفاع از مظلومان و مبارزه با ستمگران دعوت می‌كند و از پیامبران الهی نظیر نوح، ابراهیم، اسحق، یوسف، موسی و عیسی (علیهم‌السلام) به نیكی نام می‌برد و آنان را تصدیق می‌كند. قرآن را سوزاندند كه همه این حقایق و معارف را بسوزانند. اما حقیقت سوختنی نیست، قرآن جاودانه است چون خدا و حقیقت جاودانه‌اند. این اقدام و هر اقدامی كه موجب تعمیق شكاف‌ها و فاصله‌ها بین ملت‌ها شود شیطانی است. باید با هوشمندی از غلتیدن در دام شیطان احتراز كرد. من به نمایندگی از ملت ایران به همه كتب آسمانی و پیروان آنان احترام می‌گذارم.

اما سخنان احمدی نژاد در مجمع عمومی سازمان قبل به مانند سال‌های قبل بازتاب‌های گسترده‌ای در میان رسانه‌ها و همچنین شخصیت‌های غربی داشت.

یکی از افرادی که درباره ایران همواره موضعی خصمانه داشته است "جان بولتون" نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل بود که در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز اعتراف کرد که آمریکا در سخنرانی احمدی نژاد بازنده میدان بود.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از مقامات بلندپایه آمریکایی گزارش داد که اوباما از سخنان احمدی نژاد درباره دخیل بودن کاخ سفید در وقایع 11 سپتامبر خشمگین شده است.

احمدی نژاد در سفر ششم خود همچنین پیشنهاد دکترین "مدیریت مشترک جهانی" را مطرح کرد که به موضوعاتی مانند درباره یافتن حقیقت درباره 11 سپتامبر، مسئله آوارگان فلسطین و و خلع سلاح هسته‌ای می‌پرداخت.

این ها در حالی اتفاق افتاد که بسیاری از تحلیل‌گران بر این باور بودند که احمدی‌نژاد بعد از شش سال شاید حرف‌ تازه‌ای برای جهان و رسانه‌های جهانی نداشته باشد اما او باز هم ثابت کرد به تنهایی یک «رسانه» است و به خوبی می‌داند که تریبون سازمان ملل، فرصتی برای بیان حقایق جمهوری اسلامی و آرزوهای عزیز این نظام مقدس برای تمام جهانیان است.

او در طول این شش سفر نشان داده که به عنوان فرزندی از نسل روح‌الله(ره) به خوبی نمایندگی ایران اسلامی را در قلب استکبار جهانی و مرکز تجمع سلطه‌گران جهانی داشته است و هرگز در ساختمان سازمان ملل، ملت‌های ستمدیده و چشم‌دوخته به انقلاب اسلامی را از یاد نخواهد برد که انقلاب اسلامی ایران، تنها پناه ستمدیدگان جهان بوده، هست و خواهد بود.