به گزارش برنا، حجت الاسلام والمسلمین محمدكاظم بهرامی در همایش «مدیران و پویایی سازمانی» در جمع مدیران این سازمان گفت: ایستایی در هرمجموعه اداری نامناسب است و باید دائماً در فكر تحول و تكامل سازمانی باشیم. 

وی افزود: ابتكارات و اختراعات جدید و مستمر دنیای امروزی در حوزه علوم مختلف، زمینه تغییرات غیر قابل پیش بینی در بخش های دیگر را فراهم ساخته و ضرورت نگاه تحول گرا را از اهمیت بیشتری برخوردار كرده است.

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح به اهمیت تحول و تكامل در منابع دینی اشاره كرد و گفت: امام كاظم(ع) می فرمایند كه اگر كسی دو روزش مساوی باشد، ضرر كرده است كه این توصیه تنها حالات روحی و معنوی را شامل نمی شود بلكه با توجه به معارف قرآن و اهل بیت همه ابعاد زندگی انسان را در برمی گیرد.

وی افزود: امام صادق(ع) نیز همین تعبیر را بكار می برند و اضافه می كنند كه اكر كسی نقائص درونی اش را بررسی نكند كمبودهایش تداوم یافته و مرگ برایش بهتر است. در زمان صدر اسلام هم شاهدیم كه در مدت كوتاهی این دین مبین مستقر شد و ابعاد جهانی گرفت و مسلمانان در علوم مختلف به سرعت رشد كردند.

حجت الاسلام والمسلمین بهرامی با اشاره به اهمیت تحقق سند چشم انداز كشور و قوه قضائیه در افق 1404 در حوزه های اداری و قضایی گفت: برای رسیدن به اهداف این دو سند، توانمندسازی مدیران، قضات و كارمندان دستگاه قضایی مهم است تا در پرتو آن، حركت رو به جلوی ما جهت اتقان آرا و قرارهای قضایی، افزایش سرعت رسیدگی، كاهش نقض آرا در مراجع عالی و سایر امور مدیریتی شكل بگیرد.

وی تأكید كرد: ما نمی توانیم امروز مانند 30 و حتی 10 سال قبل حركت كرده و ادعا كنیم كه دستگاه قضایی نیاز به تحول و تكامل ندارد.

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح ارتقای دانش مدیران را گام مهمی در جهت پویایی سازمانی برشمرد و افزود: توجه به آموزش در زمینه های اخلاقی، دینی، فنی و مهارتی موجب افزایش سطح توانمندی كاركنان شده كه از ثمرات آن سازمان بهره خواهد برد و مدیری كه به دنبال تكامل و ترقی باشد این مهم به زیرمجموعه هم تسری پیدا خواهد كرد.

این مقام عالی قضایی توجه به تمام ابعاد وجودی انسان را در جریان تدوین و اجرای برنامه های تحول مهم برشمرد و افزود: انسانِ یك بعدی دنیای غرب تنها نیازهای مادی اش در حد افراط رشد كرده كه ضررهایش را هم دارند می بینند ولی با نگاه مدیریت اسلامی در یك سازمان اگر بخواهد تحول اتفاق بیافتد یك مدیر باید به تمامی ابعاد روحی، معنوی و مادی رشد توجه كند تا سازمانی پویا شكل بگیرد.

حجت الاسلام والمسلمین بهرامی استقبال از نظرات و پیشنهادهای كاركنان را موجب افزایش مشاركت سازمانی دانست و گفت: دیكته شدن امور تنها از مجرای مدیران عالی مطلوب نیست گاهی یك نفر راه حلی دو سطری ارائه می دهد كه می تواند تحول مهمی در سازمان ایجاد كند.

وی افزود: با انسجام، وحدت و همیت سازمانی اگر تضارب افكار شكل بگیرد، نتایج درخشانی به دنبال خواهد داشت.

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح به اقدامات این سازمان در جهت تحول در مدیریت قضایی اشاره كرد و افزود: ساماندهی به وضعیت احضار، جلب و بازداشت یكی از این فعالیت ها بود كه دستگیری افراد را كاملاً ضابطه مند كرده و تنها پس از تكمیل تحقیقات و با وجود ادله كافی صورت می پذیرد نه صرفاً با درخواست ضابطین.

وی تأكید كرد: با سوء ظن و قرینه مختصر نباید حكم جلب و بازداشت فرد صادر شود.
حجت الاسلام والمسلمین بهرامی این اقدامات را منطبق با رهنمودهای مقام معظم رهبری برشمرد و افزود: ایشان زندانی كردن افراد برای اثبات جرم را كاری غلط می دانند و تأكید می نمایند كه ادله باید به قدری واضح باشد كه قاضی بتواند قرار مجرمیت فرد را صادر كند.

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح تلاش های صورت گرفته در دادسرا و محاكم نظامی در جهت حبس زدایی از جرایم كم اهمیت را قدم دیگر این سازمان در جهت تحول قضایی برشمرد و افزود: وضعیت ندامتگاه ها و بندهای نظامی به لحاظ تعداد زندانی در حال حاضر نسبت به سابق بسیار خوب است و اصلاً قابل قیاس با زندان های عمومی كه دائماً گلایه وجود دارد، نیست.

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح در عین حال بر برخورد قاطع با جرایم امنیتی و باندهای جعل و قاچاق تأكید كرد و افزود: روسای سازمان های قضایی و دادستان های نظامی دائماً بر روند رسیدگی به این پرونده ها نظارت كامل نموده و با هم فكری، از اطاله دادرسی جلوگیری به عمل آورند.

حجت الاسلام والمسلمین بهرامی به انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی اشاره كرد و گفت: مجموعه سازمان قضایی نیروهای مسلح به هیچ عنوان وارد جنجال ها و جناح بندی های سیاسی نمی شود.

وی افزود: ورود قضات به جبهه بندی های سیاسی و طرفداری از گروه و اشخاص به طور آشكار به دستگاه قضایی ضربه می زند.

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح ادامه داد:قاضی باید مورد قبول طرفین دعوی باشد لیكن مطمئناً بی طرفی قضات سیاسی پذیرفته نمی شود و این گرایش نه تنها به فرد بلكه به كل سازمان قضایی نیروهای مسلح كه به عنوان مرجع مستقل باید داوری كند، لطمه می زند.