به گزارش سرویس سیاسی برنا، سفرای تروئیكای جنبش عدم تعهد، رییس گروه 77، سفیر و نماینده اتحادیه عرب در سازمان‌های بین‌المللی، سفیر ونزوئلا، سفیر سوریه، رییس گروه قاره آسیا و سفیر عمان به نمایندگی از كشورهای عضو آژانس امروز یكشنبه از تأسیسات غنی‌سازی نطنز بازدید می‌کنند.

این سفرا روز گذشته با همراهی "علی اكبر صالحی" رییس سازمان انرژی اتمی و سرپرست وزارت خارجه و همچنین "علی اصغر سلطانیه" سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تأسیسات آب سنگین اراك بازدید كردند و با حضور آنان از دستاوردهای جدید هسته‌ای رونمایی شد. آنها در این سفر از تأسیسات نیمه صنعتی غنی‌سازی و همین طور تأسیسات آزمایشگاهی كه غنی‌سازی 20 درصد در آن انجام می شود، بازدید خواهند كرد.

آنها همچنین قرار است با مقامات عالی رتبه کشورمان دیدار کنند. دیپلمات ها و سفرای شرکت کننده در تور هسته ای جمهوری اسلامی ایران در حضور علی اکبر صالحی سرپرست وزارت خارجه و علی اصغر سلطانیه نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی از مجتمع آب سنگین ایران دیدن کردند. در این بازدید برای اولین بار دستاورد جدید هسته‌ای ایران در مجتمع هسته‌ای اراک که تولید تركیبات دوتره بود از سوی علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی رونمایی شد. ترکیبات دوتره كاربردهای بسیار گسترده‌ای در زمینه‌های مختلف علمی و تحقیقاتی دارد.

در حاشیه بازدید این افراد از مجتمع آب سنگین اراک کنفرانسی با حضور صالحی برگزار شد و سفرای شرکت کننده در این برنامه یک به یک درمورد صلح آمیزی بودن برنامه هسته ای ایران و اقدام اعتماد ساز ایران در دعوت از کشورهای خارجی برای بازدید از مجموع های هسته ای اش دقایقی سخن گفتند.

گفتنی است؛ نمایندگان 120 کشور جهان در حالی از راکتور آب سنگین اراک بازدید کردند که ایران تاکنون هیچگاه به بازرسان آژانس اجازه بازرسی از تأسیسات آب سنگین اراک را نداده است، چرا که خارج از تعهدات ایران در چارچوب پادمان بوده است.