علی اصغر سلطانیه نماینده کشورمان در آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی برنا، بازدید نمایندگان کشورهای مختلف از تأسیسات هسته‌ای را در راستای سیاست شفاف هسته‌ای ایران عنوان کرد و گفت: روز گذشته از رأکتور و کارخانه تولید آب سنگین اراک بازدید صورت گرفت و امروز هم این بازدید از تأسیسات غنی‌سازی نطنز انجام می‌شود.

وی در ادامه افزود: خوشبختانه تحول بسیار مهم دیگری، روز گذشته صورت گرفت که پرده‌برداری از دستاوردهای جدید انرژی هسته‌ای در تولید رادیوداروها بود. رونمایی از این دستاوردها با حضور دکتر صالحی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی و همچنین با حضور سفرای کشورهای خارجی انجام شد.

سلطانیه با اشاره به اینکه این رونمایی از دستاوردهای هسته‌ای آنها را تحت تأثیر قرار داد، گفت: سفرای کشورهای خارجی این دستاورد و موفقیت در استفاده از انرژی اتمی در جهت اهداف صلح آمیز را که دارای کاربرد پزشکی است، به جمهوری اسلامی ایران تبریک گفتند.

سلطانیه همچنین خاطرنشان کرد: مهم‌ترین تأثیری که این بازدیدها خواهد داشت، تغییر ذهنیت کسانی است که در این بازدید حضور داشتند و یا حداقل تصویر واقعی‌تر از واقعیات فعالیت‌های هسته‌ای ایران را برای آنها ترسیم کرد. به عنوان مثال در طول 8 سال گذشته یعنی از 2003 به بعد، رسانه‌های غربی به ویژه دولت آمریکا تلاش کردند اطلاعات نادرستی را درباره راکتور آب سنگین اراک و دیگر تأسیسات هسته‌ای ایران و همین‌طور پنهانی و زیرزمینی بودن آنها به افکار عمومی جهان القا کنند.

وی تصریح کرد: اگر به اخبار 2003 و 2004 مراجعه کنیم که برای سیاسی کردن بخش فنی تلاش می کردند، با این عبارات مواجه می شوید "فعالیت‌های پنهان و زیرزمینی". حال سفرا با چشم خود مشاهده می‌کنند که راکتور آب سنگین اراک از کیلومترها فاصله رؤیت می‌شود و هیچ چیز زیرزمینی وجود ندارد. این به هر شخص عادی که تخصصی هم نداشته باشد، کاملا نشان می دهد که یک مبارزه تمام عیار نرم افزاری رسانه‌ای، علیه جمهوری اسلامی ایران به ناحق برقرار بوده است.

نماینده ایران در سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه این سفرا و نمایندگان، نمایندگان 120 کشور هستند که حضور پیدا کرده اند، یادآور شد: قرار است به محض بازگشت به وین، گزارش هایی را برای تمام گروه هایشان ارایه دهند؛ عدم تعهد، گروه 77، کشورهای اتحادیه عرب و گروه آسیا. آنها همچنین موظف هستند به صورت جداگانه برای کشورهای خود نیز این گزارش ها را ارایه کنند.

سلطانیه اظهار داشت: آنچه این نمایندگان در ایران مشاهده می کنند، پس از بازگشت به ده‌ها سفیر و کشور دیگر منعکس می شود. هر کشور هم میلیون ها نفر جمعیت دارد که این یک حرکت بسیار مهم و به موقع در نشان دادن حقانیت و صداقت ایران در شفاف بودن و صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای است.

وی با بیان اینکه این بازدید از ابتدا در ارتباط با 1+5 طراحی نشده بود، خاطرنشان کرد: اگر چه برخی کشورهای غربی با نیت های غیردوستانه این موضوعات را به هم ارتباط دادند و گفتند که ایران این اقدام را قبل از مذاکرات استانبول با نیت خاصی انجام داده، اما چنین نیست و ما در سال 2004 و 2007 نیز بازدیدهای مشابه را برای کشورهای عدم تعهد داشتیم؛ اما این‌بار خواستیم تعداد دیگری هم به این جمع بپیوندند که از این فرصت تاریخی استفاده نکردند.

نماینده ایران در سازمان انرژی اتمی با تأکید بر اینکه استفاده نکردن از این فرصت تاریخی اشتباه آنها بود، تأکید کرد: امروز آنچه که این سفرا در ایران مشاهده کردند، آنها از دست دادند و نتوانستند فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران را با چشم خود ببینند و به قضاوت صحیح‌تر و منطقی‌تر برسند.

سلطانیه همچنین در پاسخ به سؤال دیگری درباره دلایل عدم حضور برخی کشورها، از جمله آمریکا و برخی کشورهای اروپایی در این بازدید، گفت: دلیل اقدام را از خود آنها باید پرسید که اگر مدعی هستید ایران اقداماتی برای شفاف‌سازی انجام دهد، حال که از کشورهای عدم تعهد و گروه 77 که نزدیک به 120 کشور حضور پیدا کردند، شما چند کشور دیگر که باقی ماندید، به این جمع اکثریت بپیوندید.

وی در پایان تصریح کرد: اگر بازدید اقدامی مثبت برای شفاف سازی است، پس باید تأثیر مثبت بگذارد و همه باید در فضایی که در نشست استانبول می نشینند، ببینند که ایران یک کشور مسوول است و فعالیت هایش هم دوستانه است.