به گزارش سرویس سیاسی برنا، رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر تركیه از سفر علی‌اكبر صالحی سرپرست وزارت خارجه به تركیه خبر داد و با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی‌اش با محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران اظهارداشت: با آقای احمدی‌نژاد در رابطه با تحولات لبنان گفت‌وگو كرده‌ام و قرار است علی‌اكبر صالحی به منظور ادامه رایزنی‌ها دوشنبه شب به تركیه سفر كند.

روسای جمهور ایران و ترکیه در گفت‌وگویی تلفنی، آخرین تحولات لبنان را مورد بحث و تبادل نظر قرار داده و بر ضرورت تلاش مشترك دو كشور برای حل مشكل لبنان تأكید كردند. دو رییس جمهور همچنین خواستار اتخاذ تصمیم فوری برای حل مشکل لبنان شدند.
 
رییس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به شرایط حساس لبنان خاطرنشان كرد: رژیم صهیونیستی به دنبال سوءاستفاده از شرایط كنونی لبنان و آسیب زدن به این كشور و منطقه است، از این رو باید با همكاری و هماهنگی كشورهای منطقه راه‌حلی برای رفع مسائل لبنان اتخاذ شود.

نخست وزیر تركیه نیز در این تماس تلفنی با اشاره به نقش مثبت و سازنده ایران در منطقه، تلاش مشترك برای ایجاد ثبات در لبنان را مورد تأكید قرار داد.

اردوغان با اشاره به اینكه ثبات منطقه وابسته به ثبات لبنان است، گفت: ایران و تركیه به همراه سایر كشورهای منطقه می‌توانند در كنترل بحران لبنان نقش آفرین باشند.