به گزارش سرویس سیاسی برنا به نقل از العالم، ابوالفضل ظهره وند،مشاور دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه نگاه تهران به مذاکرات استانبول مثبت است، تصریح کرد: امیدواریم درباره مشترکات دو طرف که برای از سرگیری همکاری با یکدیگر تلاش می کنند، به نتیجه برسیم تا از این رهگذر به نقطه‌ای مثبت دست پیدا کنیم.

مشاور دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفت: مذاکرات استانبول تابعی از یک فرآیند است که از ژنو یک شروع شده و پس از آن مذاکرات ژنو 2 و ژنو 3 ‌برگزار شد و به عبارتی ژنو 4 در استانبول برگزار می شود.

ظهره‌وند خاطرنشان کرد: انتظار ما این است که دو طرف در مذاکرات استانبول در‌باره زمینه‌های مشترک به توافق‌هایی روشن دست بایند تا شرایط برای رسیدن به نتایجی که مدخل آغاز همکاری بین ایران و گروه 1+5 درباره محورهایی که در مذاکرات سوم ژنو به آنها رسیدیم، فراهم شود.

وی در ادامه گفت: در مذاکرات استانبول بسترسازی ها و تعیین چارچوب عمل مناسب برای ادامه گفت‌وگوها صورت خواهد گرفت و البته همه چیز به تمایل طرف غربی بستگی دارد؛ زیرا ایران آماده همکاری است.

مشاور دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه غرب و بویژه آمریکا برای جوسازی با اهداف تبلیغاتی تلاش می کند، گفت: ایران به مذاکرات استانبول نگاه مثبتی دارد و امیدوار است که طرف غربی نیز با این نگاه هماهنگ باشد.

ظهره وند تصریح کرد: آنچه برای ایران حائز اهمیت است، مذاکرات دوجانبه با گروه 1+5 و پیشرفت بر اساس محتوای مذاکرات است و اگر غرب بخواهد با پرونده هسته ای ایران مستقلانه تعامل داشته باشد، استانبول جای آن نخواهد بود و این امر به علت شفافیت برنامه هسته ای ایران که آژانس نیز بر آن نظارت دارد، است.

وی تصریح کرد: موضوع فعالیت هسته‌ای ایران در چارچوب اساسنامه و مقررات آژانس و اصول پادمان تنظیم می شود، ما مسیر خود را به عنوان عضو آژانس پیش می‌بریم و اگر موضوع فعالیت‌های هسته‌ای در چارچوب زمینه مشترکی که اساسا برای فعالیت‌های هسته‌ای تمام کشورها در نظر گرفته می شود، موضوع ایران هم می‌تواند در همان چارچوب نقاط مشترک مورد بررسی قرار بگیرد، اما اگر بخواهند موضوع فعالیت هسته‌ای ایران را به عنوان یک موضوع مجزا و به طور مشخص مورد بررسی قرار بدهند، محل آن، مذاکرات استانبول نخواهد بود.

مشاور دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران اظهار داشت: اگر سه محور خلع سلاح، عدم اشاعه و فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای مورد بحث قرار بگیرد، مشکلی نیست و ما درباره این سه محور، بحث و مذاکره می‌کنیم و موضوع فعالیت هسته‌ای ایران هم می‌تواند در همین چارچوب قرار بگیرد.

ظهره وند تجربه ایران در فعالیت‌های صلح آمیز هسته ای را یک تجربه با ارزش دانست که می تواند مبنایی برای دستیابی به پادمان های جدید باشد.

وی خاطرنشان کرد: ما می توانیم مسیرهای جدیدی را پیشنهاد کنیم که در این مسیرها هم امکان فعالیت‌های صلح آمیز فراهم باشد و هم موضوع عدم انحراف رعایت شود.

ظهره وند با بیان اینکه ایران در حیاتی ترین نقطه ژئوپولتیک جهان قرار گرفته است، افزود: ایران از ظرفیت های بسیار بالایی برخوردار است که می تواند در تعادل بخشی و تقویت امنیت منطقه و جهان نقش موثری داشته باشد و ما آماده بحث در باره این مسائل هستیم تا راهکار مناسبی را برا ی همکاری مداوم و گسترده پیدا کنیم.

وی تصریح کرد: ایران در مسیر خود پیش می رود و به همه موازین و تعهدات منطقه ای و بین المللی پایبند است و حسن نیت خود را درباره حل مشکلات منطقه که غرب با اشتباه های بزرگ و مکرر خود ایجاد کرده، نشان داده است.

ظهره وند خاطرنشان کرد: گروه 1+5باید منطق شفافیت و واقع گرایانه در مذاکرات در پیش گیرد و  برای جلوگیری از تکرار اشتباه هایی که این کشورها ایجاد کرده اند و سبب خسارت‌های زیادی شده است، با ایران همکاری کنند البته برخی از کشورهای این گروه با پیشنهادهای ایران موافقت کرده اند و برخی دیگر نیز شروط غیرقابل قبول و خارج از چارچوب مذاکرات مطرح می کنند.

وی تاکید کرد: برخی کشورها به دنبال بزرگ نمایی برخی مسائل و جو سازی علیه ایران هستند اما ایران برای رفع نگرانی همه طرف ها آماده همکاری است.

مشاور دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران همچنین در رابطه با جایگاه ترکیه و نقش اشتون در مذاکرات استانبول گفت: ترکیه در مذاکرات ایران و گروه 1+5 فقط برای نزدیک کردن دیدگاه های دو طرف تلاش خواهد کرد و طرفی در این مذاکرات نخواهد بود.

ظهره‌وند ابراز امیدواری کرد که مذاکرات استانبول با توجه به شفافیت کاملی که ایران از خود نشان می‌دهد، شاهد انعطاف بیشتری از سوی طرف دیگر باشد؛ چراکه با روی کارآمدن "کاترین آشتون" هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، سیاست معقولانه تری را در مذاکرات در پیش گرفته است.

وی تاکید کرد که ایران هیچگاه در مذاکرات آینده با گروه 1+5 درباره موضوع توقف غنی سازی اورانیوم مذاکره نخواهد کرد.

ظهره وند با بیان اینکه موضوع تعلیق برنامه هسته ای و یا تعلیق غنی سازی از رده خارج شده و تاریخ مصرف آن گذشته است، گفت: این مباحث را ما هیچ وقت نه در دستور کار داریم و نه حاضر به شنیدن آنها هستیم لذا فکر می کنم این بحث قابل توجه نیست.

مشاور دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران خاطرنشان کرد: این گونه مباحث را ما هیچ وقت نه در دستور کار داریم و نه حاضر به شنیدن آنها هستیم لذا فکر می کنم این بحث قابل توجهی در مذاکرات استانبول نیست.

ظهره وند تصریح کرد: بعد از روی کار آمدن دولت احمدی نژاد و مذاکراتی که به صورت یک فرآیند و با ژنو یک شروع شد تا زمان نشست استانبول، ما اجازه نداده ایم چنین مسائلی طرح شود.

وی در پاسخ به این سئوال که اگر در نشست استانبول موضوع مبادله سوخت و انتقال بیش از 1200 کیلوگرم اورانیوم غنی شده به ترکیه را مطرح کنند، پاسخ ایران چه خواهد بود؟ گفت: این موضوع به این مساله برمی گردد که برخی با اصول کار زیاد آشنا نیستند، موضع تبادل سوخت کلا به موضوع سایت تحقیقاتی تهران در چارچوب بیانیه تهران برمی‌گردد.

وی درباره اهمیت بازدید نمایندگان کشورهای عضو آژانس از جمله کشورهای عدم تعهد و گروه 77 و جمعی از کشورهای عربی و اسلامی از تاسیسات هسته ای اراک ونطنز گفت: اهمیت این بازدید در واقع موید مواضع برحق ماست ، تا امروز همواره در موقعیت های مختلف اعلام کرده‌ایم که برنامه ها و سیاست های جمهوری السلامی ایران کاملا شفاف و مسیری که می رود کاملا صلح آمیز است و به هیچ عنوان موجب نگرانی نیست وناظر بر نقض معاهده ان پی تی و یا قواعد و ضوابط آژانس بین المللی انرژی هسته ای نیست.

ظهره وند تاکید کرد: همه فعالیتهای ایران زیرنظر آژانس است ، دوربین های آژانس ناظر هستند و امروز هم تیمی را ما میزبانشان هستیم و دارند از نزدیک می بینند وتیم های بعدی نیز می توانند در قالب یک تور به ایران بیایند و از نزدیک فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران را بینند.

ظهره وند درخصوص آنچه حمله ویروسی به تاسیسات اتمی ایران گفته می شود، اظهار داشت: این ویروس هیچ تاثیری بر برنامه هسته‌ای ایران نداشته است و بزودی نیروگاه بوشهر تولید برق را آغاز خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: غرب و رژیم صهیونیستی نمی‌خواهند کشورهای اسلامی در عرصه علمی و فناوری پیشرفت داشته باشند.