به گزارش خبرنگار اعزامی برنا از کربلای معلی، حجت الاسلام والمسلمین شهاب مرادی سخنران شنبه شب حرم مطهر حضرت ابوالفضل(ع) در جمع کثیر روحانیون، زائران و مداحان ایرانی گفت: ظاهرترین صفات در کنار وفاداری، شجاعت است و حضرت عباس(ع) وارث شجاعت پدرشان حضرت امیرالمومنین(ع) است که در کربلا چنین حماسه ای را آفرید.

وی در ادامه افزود: اگر بخواهیم صفات را طبقه بندی کنیم باید بگوییم که صداقت زیر مجموعه شجاعت است و باید صفاتی که متناسب با شجاعت است را درون خودمان تقویت کنیم.

وی در ادامه با اشاره به صفات حضرت امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل(ع) گفت: در روایات آمده است که «از ما نیست کسی که هر شب خودش را محاسبه نکند» لذا محاسبه اعمال ما و اینکه صفت شجاعت و صداقت در ما به چه میزانی وجود دارد بسیار مهم است و در این میان دروغ و غیبت از جمله اعمالی هستند که در مقابل این صفات قرار می گیرند.

این سخنران در ادامه گفت: از حضرت رسول اعظم(ص) روایت شده است که دروغ چهره انسان را سیاه می کند و نورانیت را از انسان می گیرد و همچنین دروغ رزق و روزی را نیز کم خواهد کرد که البته بداخلاقی و قطع صله رحم نیز موجب کم شدن رزق نیز می شود و باید بدانیم که انسان شجاع هیچ گاه دروغ نمی‌گوید.

وی در ادامه افزود: مکارم اخلاق همدیگر را حمایت و پشتیبانی می کنند و در گناهان نیز همین گونه است لذا افراد با انجام یک گناه ممکن است به گناه دیگری دست بزنند که بعدها از آن پشیمان شوند.

حجت الاسلام والمسلمین شهاب مرادی در ادامه درباره علت دروغ گفت: بیشتر افرادی که به دورغ دست می زنند از عزت نفس و اعتماد به نفس پایینی برخوردار هستند و احساس حقارت می کنند و در روایات نیز برای فرد دروغگو پیامدهای منفی ناگواری برای رفتار او ذکر شده است.

وی در ادامه افزود: همسران باید مراعات شخصیت یکدیگر را بکنند و برای هم حقوقی را قائل شوند و اگر یکی از آنها اشتباهی را انجام داد که از آن پشیمان شده بود اجازه عذرخواهی به او را ندهند.

لازم به ذکر است مراسم زیارت عاشورا صبح هر روز در حرم مطهر حضرت سیدالشهدا(ع) و مراسم سخنرانی و مداحی هر شب در حرم مطهر حضرت ابوالفضل(ع) به همت بعثه مقام معظم رهبری در کربلای معلی برگزار می‌شود.