به گزارش سرویس ورزشی برنا،"توماس باخ" رئیس IOC شخصا پرونده "یولیا زاریپوا" دونده با مانع روسیه را بررسی می کند تا تصمیم گیری در مورد پس گرفتن مدال طلای رشته 3000 متر با مانع المپیک 2012 لندن قطعی شود.

باخ در مصاحبه با آسوشیتد پرس گفت:"مجموعه المپیک تمام گام های لازم را بعد از اعلام محرومیت زاریپوا در روسیه برداشته است. موقعیت کمیته بین المللی المپیک در این موارد روشن است. ما ابتدا پرونده را بررسی می کنیم و سپس تصمیم گیری با کمترین ملاحظه انجام می گیرد."

رئیس IOC تاکید کرد که ورود به جریانات دوپینگ در روسیه مواردی را در بر می گیرد که به دوران حضور در المپیک یا انتخابی المپیک مربوط باشد.

اگر مدال طلای زاریپوا از وی پس گرفته شود،"حبیبا غریبی" از تونس به جای مدال نقره خود، مدال طلا دریافت می کند. "سوفیا آسفا" از اتیوپی مدال نقره و "میلسا کموس" از کنیا هم مدال برنز بازی ها را بعد از 3 سال به دست می آورند.

از 22 ورزشکار روس که در المپیک 2012 موفق به کسب مدال در رشته دوومیدانی شده بودند، شش نفر به خاطر دوپینگ تا به حال محروم شده اند.
 
ورزش روسیه از چند ماه قبل با جنجال دوپینگ سازمان یافته مواجه شده. یک شبکه تلویزیونی آلمان برای اولین بار با پخش مستندی موضوع دوپینگ در میان ورزشکاران روس را مطرح کرد.