تیم ملی فوتبال کشورمان سه شنبه هفته آینده در چهارمین بازی خود در راه رسیدن به جام جهانی 2014 برزیل در ورزشگاه آزادی به مصاف کره جنوبی می رود و سه امتیاز این مسابقه می‌تواند به ایران در ادامه مسابقات کمک کند.
 
امیر حاج رضایی کارشناس فوتبال کشورمان درباره این بازی به خبرنگار ورزشی برنا گفت: همیشه بازی با کره جنوبی سختی‌های خاص خودش را داشته است و دیدار هفته آینده نیز چنین شرایطی دارد. کاروان کره جنوبی یک هفته زودتر به تهران آمده و این نشان می‌دهد که آنها برنامه‌های ویژه‌ای برای دست پر بازگشتن به کشورشان دارند و به اهمیت مسابقه کاملا واقف هستند. بازی دشواری داریم و این که بخواهیم فکر کنیم دیدار با کره آسان است، اصلا درست نیست. شرایط این گروه به شکلی است که فاصله امتیازات بین همه تیم‌ها اندک است و با یک پیروزی وضعیتشان دگرگون می‌شود.

وی ادامه داد: کسب پیروزی در تهران می‌تواند شیرین و دلچسب باشد اما مطمئنا نمی‌تواند ضعف‌هایی کلی که در ساختار فوتبال کشور دارد را بپوشاند. پیروزی برابر کره باعث می‌شود تا زخم‌های ناشی از شکست مقابل لبنان التیام بخشیده شود. برد برابر کره سبب می‌شود تا از حیثیت فوتبال خودمان در میان تیم‌های مطرح آسیایی دفاع کنیم. صعود به جام جهانی برای همه لذت بخش است اما نمی‌توان زیر سایه اشکالات مدیریتی و ساختاری فوتبال ایران مستتر شد. سی و دو تیم در جام جهانی حاضر می‌شوند و بقیه کشورها نیز از بیرون نظاره گر هستند. اگر به جام جهانی برزیل صعود کردیم، باید از حضور در آنجا درس بگیریم. از بحث‌های فرهنگی گرفته تا نوع مدیریت در فوتبال و ساختار ورزشگاه‌ها و خیلی از مسایل دیگر. بنابراین باید اهداف بزرگتری داشته باشیم تا فوتبال ملی متحول شود.

حاج رضایی اظهار داشت: اگر ایران به جام جهانی برود پیامدهای مثبتی را به دنبال خواهد داشت. مهمترین آن به شناخته شدن و دیده شدن فوتبال ایران در سطح بین المللی برمی‌گردد. بازیکنان ایران می‌توانند با عملکرد خود به تیم‌های اروپایی لژیونر شوند و فوتبال را کشور را به جهانیان معرفی کنند. علاوه بر آن هرچه قدر که تیم‌ها در جام جهانی موفق باشند، فیفا مبالغی را به عنوان پاداش به حساب فدراسیون‌ها واریز می‌کند و خودش یک عامل انگیزشی است. تمامی این اتفاقات به سود فوتبال ایران و مردم است اما این که بخواهیم فکر کنیم با حضور در جام جهانی همه مشکلات فوتبال کشور حل می‌شود، تصور باطلی است. الان در رنکینگ جهانی شرایط خوبی نداریم و تا زمانی که ساختارها درست نشود و نخواهیم پیشرفت کنیم، وضعیت به همین شکل می‌ماند.

کارشناس فوتبال کشورمان درباره حضور بازیکنان مهاجر مثل اشکان دژاگه، رضا قوچان نژاد و امید نظری در تیم ملی و این که آیا آنها می‌توانند به ایران کمک کنند، نیز گفت: بازی‌های دژاگه را همه دیده‌اند و می‌دانند که فوتبالیست خوب و توانمندی است. دژاگه در فوتبال آلمان که یک ساختار قوی و منظمی دارد، پیشرفت کرده و زمانی که در کنار سایر بازیکنان قرار می‌گیرد، مشخص می‌شود که او در دانشگاه مورد هدایت قرار گرفته و بقیه در سطح دبستان مانده‌اند. درباره قوچان نژاد و نظری باید بگویم چون فوتبال کشورهای بلژیک و سوئد بازتابی در ایران ندارد، نمی‌توانیم درباره آنها تا زمان حضورشان در زمین چمن اظهار نظر کنیم. با این حال باید به نظر کی روش و کادر فنی احترام گذاشت و حتما نکاتی را دیده‌اند که تشخیص دادند از آنها استفاده کنند تا از سایر نفرات داخلی در لیگ خودمان. به نظرم وقتی اسم ملی مطرح می‌شود، یعنی هر بازیکنی که در هر جای دنیا باشد و اگر قابلیت‌هایش را داشته باشد، می‌تواند برای کشورش بازی کند.