فرشید طالبی درباره شرایط سپاهان، بازی با پرسپولیس در فینال جام حذفی و دیگر مسائل گفت‌وگویی را با خبرنگار ورزشی برنا انجام داده است که متن آن را در زیر می‌خوانید.

* وضعیت سپاهان قبل از فینال جام‌ حذفی چطور است؟

- در روزهای اخیر تمرینات خوبی را انجام داده ایم و از هر لحاظ آماده دیدار با پرسپولیس هستیم. برای این انگیزه های زیادی داریم و می خواهیم با شکست حریف خود به قهرمانی در جام حذفی دست پیدا کنیم.

* البته پرسپولیس هم با حضور یحیی گل‌ محمدی متحول شده است.

- دقیقا همین گونه بوده و پرسپولیس با مربیگری گل محمدی شرایطش بسیار بهتر شده است. پرسپولیس از امتیاز میزبانی بهره می برد و آنها نیز می خواهند با قهرمانی در این تورنمنت هواداران شان را خوشحال کنند.

* در خصوص خداحافظی مهدوی کیا قبل از این بازی چه نظری داری؟

- آقا مهدی واقعا برای من و همه بازیکنان یک الگو است. مهدوی‌کیا هم از لحاظ اخلاقی و هم از لحاظ فنی، بازیکن بی‌نظیری است و باید قدر امثال چنین نفراتی را بدانیم. فوتبال ایران مدیون نفراتی همانند، مهدوی کیا، دایی، باقری و ... است و امیدوارم خداحافظی این بازیکنان فقط معطوف به مستطیل سبز باشد؛ چراکه از تجربیات آنها می توان به خوبی استفاده کرد.

* مهدوی‌کیا دوست دارد با قهرمانی از میادین خداحافظی کند.

- نتیجه دست خداست و امیدوارم هر تیمی که شایسته بود این عنوان را از آن خود کند.. 

* در دو بازی برابر استقلال در لیگ برتر و جام حذفی از زمین اخراج شده بودی. نگران نیستی که این اتفاق در فینال تکرار شود؟

- اخراج در آن دو مسابقه را هیچ وقت فراموش نمی کنم و از این دست اتفاقات در فوتبال برای بازیکنان رخ می دهد. در بازی لیگ همه دیدند که اخراجم اشتباه بود، ولی تصمیمی بود که داور اتخاذ کرد و چاره ای جز پذیرش آن نداشتم. برای همه داوران احترام خاصی قائل هستم و حتی بعد از اخراجم یک جمله هم درباره قضاوت سعید مظفری زاده صحبت نکرده بودم. به نظرم وقتی بازیکن اشتباه می کند، داور هم اشتباه می کند و این یک چیز طبیعی است.

* دیدار فینال را هم که علیرضا فغانی قضاوت می‌کند.

- داور با قضاوتش می تواند به بازی آرامش بدهد و هرچه قدر که فضای مسابقه ملایم تر باشد، کار برای همه آسان تر می شود. فغانی هم داور خوبی است و حتی شانس قضاوت در جام جهانی را هم دارد. 

* سپاهان معمولا در بازی با پرسپولیس در لحظات پایانی گل خورده است. 

- به این مسائل زیاد حساس نمی شویم و نمی خواهیم آن را در ذهن خود تکرار کنیم. به همین دلیل تمامی بازیکنان تا ثانیه های پایانی تلاش می کنند تا نتیجه را از آن خود کنیم.

* در بازی فردا، به دیدار استقلال در اهواز هم فکر می‌کنید؟

- به دیدار استقلال در خوزستان فکر می کنیم، اما می دانیم که قهرمانی در جام حذفی در مشت خودمان است و با گرفتن حداقل یک جام خستگی ها و همچنین ناکامی خود در لیگ قهرمانان آسیا را جبران خواهیم کرد. هرچه قسمت باشد اتفاق می افتد و خداست که سرنوشت ما را مشخص می کند. شرایط می تواند برایمان طوری رقم بخورد که دو جام کسب کنیم، یا یک جام بگیریم و یا اصلا نتوانیم به مقامی برسیم. مهم این است که ما تلاش خود را انجام بدهیم و نتیجه را به خدا واگذار کنیم.

* چرا سپاهان نتواست در لیگ قهرمانان آسیا موفق عمل کند؟

- تیمی که بخواهد در لیگ قهرمانان آسیا به موفقیت برسد، باید نیمکت قوی و پرمهره ای داشته باشد. انتظارات از سپاهان به واسطه کسب نتایج خوب در دوره های گذشته بالا بود، ولی پتانسیل ما همین قدر بود. در سال های گذشته سپاهان به قدری بازیکن داشت که امثال حسین پاپی که بازیکن خوب و توانمندی است، بازی نمی رسید. امین جهان عالیان هم تنها بیست سال دارد و همه دیدند که چگونه خوب و فراتر از انتظار بازی می کند.

* برای فصل بعد در سپاهان می‌مانی؟

- من قراردادم به پایان می رسد و هنوز تصمیم خاصی نگرفته ام.
 
* از تیم‌های پایتخت هم پیشنهاد داری؟

- بله پیشنهاداتی دارم اما همه چیز را به انتهای مسابقات موکول کرده ام و می خواهم بهترین تصمیم را برای فوتبالم بگیرم.