خداداد عزیزی که از حضور وینگادا بی‌اطلاع است، با شنیدن این خبر چند لحظه سکوت می‌کند و با خودش کلنجار می‌رود تا با این تصمیم کنار بیاید. عزیزی که با شنیدن این خبر شوکه شده، درباره شرایط تیم ملی و دیگر مسائل رخ‌داده در این رشته گفت‌وگویی با خبرنگار ورزشی برنا انجام داد که حاوی نکات جالبی است.

* درباره شرایط تیم ملی در آستانه دیدارهای مقدماتی جام جهانی چه صحبتی دارید؟

- وضعیت تیم ملی برای رسیدن به جام جهانی خیلی سخت شده است و برای اینکه جواز صعود بگیریم، نیاز به معجزه داریم. شکست مقابل ازبکستان در خانه کار را بسیار پیچیده کرد و در واقع خودمان باعث شدیم تا ازبکی‌های شانس بیشتری برای صعود داشته باشند. بازی با قطر در دوحه برایمان حکم مرگ و زندگی دارد و اگر می‌خواهیم شانس صعود داشته باشیم، باید سه امتیاز را به‌دست آوریم. اگر خدای نکرده در این بازی نتیجه نگیریم، شانسمان به حداقل ممکن خواهد رسید.

* دیدار با عمان برای ملی‌پوشان مفید بود؟

- در بازی‌های تدارکاتی مهم‌ترین هدف این است که کادر فنی از بازیکنان شناخت بیشتری پیدا کند و ملی‌پوشان به هماهنگی برسند. در دیدار با عمان اکثر بازیکنان اصلی حضور نداشتند و به نظرم، اگر این بازی انجام نمی‌شد، بهتر بود. وقتی قرار است ترکیب تیم ملی برابر قطر تغییرات زیادی داشته باشد، قطعاً بازی با عمان نمی‌توانست به ما کمک کند. اگر من جای سرمربی تیم ملی بودم، هیچ وقت این بازی را انجام نمی‌دادیم.

* شب گذشته نلو وینگادا هم به کادر فنی تیم ملی اضافه شد.

- واقعاً؛ من این موضوع را الآن از شما می‌شنوم.

* درباره این انتخاب چه نظری دارید؟

- نمی‌دانم وینگادا در این زمان چه کاری می‌خواهد انجام بدهد. وینگادا از بازیکنان ما شناخت ندارد و چند سال پیش در مقطعی در ایران مربیگری می کرد. مسئولان فدراسیون اگر قرار بود این کار را انجام بدهند، یک مربی ایرانی در کنار کارلوس کی‌روش می‌گذاشتند تا به او کمک کند. مربی ایرانی بازیکن ایرانی را می‌شناسد. مغزم از انتخاب وینگادا که خودش از پرسپولیس شکایت کرده است، سوت می‌کشد. نمی‌دانم این مربی در این مدت چه کمکی می‌خواهد به تیم ملی کند؟ واقعاً نمی‌دانم و در تعجب هستم.

* مسئولان فدراسیون امارات نام لیگ خود را به «خلیج عربی» تغییر داده‌اند. در این مورد چه صحبتی دارید؟

- این مسائل جنبه سیاسی دارد و مطمئناً انجام این کار، ورزشی نیست. شکایت مسئولان فدراسیون فوتبال به فیفا جوابی برایمان به دنبال نخواهد داشت؛ چون رؤسای فیفا می‌گویند کار اماراتی‌ها را تأیید می‌کنند. البته اماراتی‌ها دیدند شهر شلوغ شده، همه هفت‌تیرکش شدند و می‌خواهند به این شکل کار خود را پیش ببرند.

* مسئولان فدراسیون کشورمان در این خصوص شکایت کرده‌اند؛ اما تیم ملی کماکان در امارات اردوی خود را دنبال می‌کند. این موضوع عجیب نیست؟

- وقتی این خبر مطرح شد، ماندن در امارات دیگر جایز نبود و تیم ملی باید آنجا را ترک و یک دقیقه هم معطل نمی‌کرد؛ اما نمی‌دانم چرا آن‌ها دارند به تمرینات خود ادامه می‌دهند.

* از طرفی این روزها صحبت از حضور بازیکنان ایرانی در لیگ امارات است. فکر نمی‌کنید بهتر است با این شرایط بازیکنی به امارات نرود؟

- از نظر من، امارات اصلاً از ایران بازیکن نخواهد گرفت و آن‌ها دنبال فوتبالیست ایرانی نمی‌آیند. دوره ما هم وقتی زمان نقل‌وانتقالات فرامی‌رسید، بازیکنان مدعی می‌شدند که از منچستریونایتد، لیورپول، آرسنال و دیگر تیم‌های اروپایی پیشنهاد دریافت کرده‌اند، اما به‌خاطر عِرق و تعصب به باشگاه، قید رفتن به این تیم‌ها را می‌زدند. اصلاً چنین چیزهایی درست نیست و برای اینکه بازیکنان قیمت‌های خود را در تیم‌های ایرانی افزایش بدهند، این حرف‌ها را مطرح می‌کنند. مطمئن باشید اگر بازیکنی از امارات و سایر کشورها پیشنهاد داشته باشد، یک ثانیه هم در ایران نخواهد ماند. این‌ها فقط جنبه بازارگرمی دارد و نباید به آن توجهی کرد.

* درباره بازگشت علی دایی به پرسپولیس چه صحبتی دارید؟

- از نظر من دایی بهترین گزینه برای مربیگری در پرسپولیس بود و مدیریت باشگاه تصمیم عاقلانه و سنجیده‌ای  گرفت. دایی همیشه نظم و انضباط برایش اهمیت زیادی دارد و کسی هم نیست که بخواهد به طرف مقابلش باج بدهد. همه از دایی حساب می‌برند و تیم بزرگی مثل پرسپولیس چنین کسی را می‌خواهد. دایی شخصیتی کاریزماتیک دارد و از همه مهم‌تر، نزد پرسپولیسی‌ها هم خیلی محبوب است. ضمن اینکه دایی دو قهرمانی در جام حذفی آورده بود و در لیگ هم شرایطش بهتر بود. برای او در پرسپولیس آرزوی موفقیت می‌کنم.

* از نظر شما، عملکرد یحیی گل‌محمدی در پرسپولیس رضایت‌بخش بود؟

- یحیی زمانی به پرسپولیس آمد که این تیم واقعاً شرایط نامناسبی داشت و رتبه‌اش دورقمی بود. جمع کردن چنین تیمی مطمئناً کار سختی است و عقیده دارم این همه انتقاد کردن از گل‌محمدی جوانمردانه نبوده است. پرسپولیس قهرمان جام حذفی نشد، اما نباید شرایط قبلی تیم را هم فراموش کرد که وضعیتش چگونه بود.

* عده‌ای عقیده دارند که گل‌محمدی نقش اصلی را در خداحافظی مهدی مهدوی‌کیا ایفا کرد. شما هم موافق این موضوع هستید؟

- نمی‌دانم در این مدتی که هر دو با هم کار می‌کردند، چه اتفاقاتی افتاد؛ اما می‌توانم بگویم خداحافظی مهدی مثل بقیه خداحافظی‌ها تلخ و ناخوشایند بود و این هم در فوتبال ایران اتفاق عجیبی نیست. مهدی خیلی بد از فوتبال بدرقه شد و آرزو می‌کنم در عرصه مربیگری هم توانایی‌هاش را اثبات کند.

* شما قصد ندارید به مربیگری مشغول شوید؟

- همین که دور از فوتبال هستم، برایم بهتر است و بدون دغدغه زندگی‌ام را می‌کنم.

* درمورد باشگاه ابومسلم چه صحبتی دارید؟

- ابومسلم جالب‌ترین تیم در دنیاست که می‌توان درباره‌اش یک کتاب نوشت و یک سریال طنز 100 قسمتی هم درست کرد. در ابومسلم مثلث برمودا تشکیل شده که همه عوامل آن با یکدیگر درگیر هستند. سند محضری باشگاه به نام عباسی است، وفایی آن را اداره می‌کند و پهلوان هم هزینه‌هایش را می‌پردازد. جالب اینکه همه نفرات با هم مشکل دارند و معلوم نیست چطور یکدیگر را تحمل می‌کنند. حالاحالا هم اوضاع این باشگاه درست نمی‌شود و فقط می‌توان برای ابومسلم حسرت خورد.