مرتضی محصص در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی برنا اظهار داشت: فکر می کنم بازیکنانی که هم اکنون در تیم ملی هستند، شایستگی کسب جام را دارند. تیم ما بازی های سختی در جام ملت های آسیا خواهد داشت. دیدار نخست با عراق قطعا سخت ترین دیدار خواهد بود. باید در این مسابقه هوشیارانه عمل کنیم؛ چرا که تیم حریف از قدرت بدنی و تکنیک خوبی برخوردارد است. مطمئنم اگر دفاع خوبی داشته باشیم، می توانیم در ضد حملات دروازه عراق را باز کنیم و پیروز شویم.

وی افزود: درباره کره شمالی باید بگویم که اطلاعات کمی از این تیم در دست است و به همین دلیل آنها شاید خطرناک ترین حریف باشند. نمایش کره ای ها در جام جهانی باعث افزایش اعتماد به نفس آنها شده و همین مساله کار ما را سخت می کنم.

کارشناس فوتبال کشورمان درباره امارات نیز عنوان کرد: با توجه به نزدیکی دو کشور قطر و امارات، این تیم از امتیاز بازی های خانگی برخوردار است.طرفداران زیادی از این کشور به قطر می رود. ضمن اینکه شرایط جوی نیز به نفع آنهاست. امارات دیگر تیم درجه 3 و4 آسیا نیست،بلکه جزو تیم های خوب درجه 2 محسوب می شود.آنهانیز می توانند برای ایران دردسرساز باشند.

محصص اظهار داشت: در مرحله گروهی مشکلات زیادی خواهیم داشت و اگر بتوانیم صعود خوبی داشته باشیم، حریفان در مرحله حذفی حساب ویژه ای بر روی ما باز خواهند کرد. امیدوارم با حضور بازیکنان باتجربه ای همچون نکونام و نصرتی بتوانیم نتایج مناسبی کسب کنیم.

او درخصوص عدم دعوت از بازیکنانی نظیر اولادی، مجیدی و برهانی گفت: اولادی یکی از بهترین های فوتبال ایران است. برهانی و مجیدی نیز در لیگ عملکرد خوبی داشته اند، اما باید این حق را به قطبی در انتخاب بازیکنانش بدهیم؛ چرا که او پاسخگوی نهایی خواهد بود. الان انتقاد کردن از قطبی اشتباه است.درست است که فوتبال ما سال خوبی را پشت سر نگذاشته، اما هنوز هم باید امیدوار باشیم.

محصص درباره سرمربی آینده تیم ملی و ویژگی هایی که باید داشته باشد، اظهار داشت: باید آینده نگری بیشتری انجام بدهیم و به دنبال یک مربی خوب با پرونده ای درخشان در جام جهانی، المپیک و لیگ قهرمانان اروپا باشیم. این دقیقا همان کاری است که کره جنوبی و ژاپن نیز انجام دادند و نتیجه آن را نیز دیدند. اینکه به دنبال یک مربی ناشناخته خارجی باشیم که کارنامه خاصی نیز نداشته باشد، مساله خوبی نیست.

وی در ادامه گفت: درباره تیم امید نیز باید بگویم اشتباه است که دست روی دست بگذاریم و هیچ کاری نکنیم. المپیک نزدیک است و باید تمرینات خیلی زود آغاز شود. اکنون پیدا کردن یک مربی خوب که بیکار باشد، کار سختی است؛ زیرا مربی خوب تقاضاهای زیادی برای فعالیت دارد و آوردنش دشوار است، اما مربی که با یک تماس بیاید، معلوم است که رزومه خوبی ندارد.

این کارشناس عنوان کرد: نگرانی هایی که هم اکنون در جامعه فوتبال وجود دارد، منطقی است،اما باید قبول کنیم ناامیدی نیز کمکی به تیم ملی در آستانه جام ملت ها نمی کند. الان زمان خوب برای حمله به کادرفنی نیست. باید به تیم روحیه بدهیم تا بتواند در جام ملت ها نمایش مناسبی بروز بدهد.

محصص در پایان درباره شانس قهرمانی ایران گفت: کشورمان در کنار عربستان، کره جنوبی و ژاپن از شانس های قهرمانی است و فکر می کنم استرالیا با توجه به حضور بازیکنان جدید در ترکیبش چندان قدرتمند نباشد.