به گزارش سرویس ورزشی برنا، تاج بیان کرد: 27 کشور در این سمینار حضور داشتند ودر ارتباط با آخرین تغییرات امتیازدهی و رتبه بندی فدراسیون ها، چگونگی ارسال مدارک مورد نیاز به AFC و همچنین معیارهای جدید در رابطه با تعیین سهمیه های جدید در لیگ قهرمانان آسیا و سیستم صدور مجوز حرفه ای بحث و تبادل نظر شد.

این مقام مسئول افزود: در سال های اخیر بیشترین توجهAFC به امتیاز فنی کسب شده توسط فدراسیون ها معطوف است که 30 در صد عملکرد تیم ملی و 70 درصد عملکرد تیم های باشگاهی حاضر در مسابقات لیگ قهرمانان بر اساس آخرین رنکینگ در نوامبر 2014 است.

علاوه بر این، 11 معیار قبلی به 6 معیار به شرح زیر تغییر یافته است:

1- استاندارد فنی: در بین 24 فدراسیون اول رده بندیAFC

2- سیستم صدور مجوز حرفه ای در فدراسیون و لیگ

3- معیارهای صحت و سلامت مسابقات

4- سازماندهی سازمان لیگ برای مسابقات و مدیریت لیگهای حرفه ای

5- استادیوم و زمین های تمرینی مطابق با استانداردهایAFC و استفاده از استادیوم های کلاسA

6- مسائل مرتبط با ویزا،حمل و نقل، اقامت

تاج ادامه داد : مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در فصل آینده نیز به صورت مجزا در غرب و شرق آسیا برگزار خواهد شد.

وی افزود:با توجه به کمبود بودجهAFC در بخش مسابقات، مرحله یک شانزدهم نهایی و فینال مسابقات لیگ قهرمانان آسیا به صورت تک بازی برگزار خواهد شد.

نایب رئیس فدراسیون فوتبال افزود:علاوه بر این کمیته بازاریابی و مالیAFC در حال رایزنی برای تامین بودجه برای برگزاری این مراحل به صورت رفت و برگشت است که در صورت تامین بودجه فوق این مراحل مجددا به صورت رفت و برگشت برگزار خواهد شد.

رئیس سازمان لیگ گفت: مرحله پلی آف لیگ قهرمانان آسیا به صورت 3مرحله ای برگزار خواهد شد که مجموعا 4 تیم از تیم های حاضر به مرحله گروهی در هر منطقه راه پیدا می کردند.

تاج بیان کرد: تیم های بازنده در مرحله حذفی از کشورهای رتبه 7 لغایت 12 رنکینگAFC به مسابقات گروهیAFC CUP راه پیدا می کنند.

رئیس سازمان لیگ فوتبال ایران در مورد سهمیه بندی کشور های برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا در فصل اینده تاکید کرد: پس از ارسال مدارک توسط باشگاه ها و فدراسیون ها و بازدید ناظران و بازرسانAFC از کشورها ، نهایتا فدراسیون ها رتبه بندی شده و به شرح زیر و در هر منطقه (غرب و شرق آسیا) بر اساس مقام کسب شده سهمیه مستقیم و غیر مستقیم دریافت می کنند.

وی گفت: فدراسیون های رتبه اول و دوم رده بندی : 3 سهمیه مستقیم+ یک سهمیه غیر مستقیم، فدراسیون های سوم و چهارم رده بندی : دو سهمیه مستقیم + دو سهمیه غیر مستقیم، فدراسیون رتبه پنجم : یک سهمیه مستقیم + دو سهمیه غیر مستقیم، فدراسیون رتبه ششم: یک سهمیه مستقیم + یک سهمیه غیر مستقیم، فدراسیون های رتبه هفتم لغایت دوازدهم: یک سهمیه غیر مستقیم دریافت می‌کنند.

تاج بیان کرد: در جلسه کمیته مسابقاتAFC در نوامبر 2014 ، فدراسیون های حایز شرایط حضور در لیگ قهرمانان به همراه تعداد سهمیه و فدراسیون تصمیم گیری شده و جهت تصویب نهایی به کمیته اجرایی ارسال خواهد شد.

نایب رییس فدراسیون فوتبال گفت: مرحله گروهی مسابقات همانند سال های گذشته به صورت 4 گروه 4 تیمی در مناطق غرب و شرق آسیا برگزار خواهد شد.

وی بیان کرد: سازمان لیگ کشور طی نامه ای به باشگاه ها حاضر در لیگ برتر اعلام کرده است که نهایتا تا تاریخ 24خرداد امسال باید مدارک مرتبط در ارتباط کسب سهمیه و سیستم صدور مجوز حرفه ای را به این سازمان و جهت انعکاس بهAFC تحویل دهند.

تاج افزود: در نهایت سهمیه های کسب شده در سال جاری برای سال های 2015 و 2016 منظور می شود و بعد از ارزیابی مجدد در سال 2016 این سهمیه ها برای سال 2017 و 2018 تغییر نخواهد کرد.

وی در مورد استقبال تماشاگران از این رقابت ها اظهار کرد: از سال 2012 تا 2014 میانگین حضور تماشاگران در لیگ قهرمانان آسیا 4 در صد کاهش یافته است ودر بین تیم های حاضر 2014 در مسابقات گروهی لیگ قهرمانان آسیا ، فولاد با حضور 100 هزار نفر بیشترین حضور تماشاگران را داشته است.

تاج در پایان گفت: در مقایسه آماری بین سال های 2010 و 2013 لیگ قهرمانان آسیا، ایران در معیارهای استاندارد فنی در حضور تماشاگران، بازاریابی، مقیاس تجاری، برگزاری مسابقات و استادیوم ها پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته است.