چندین سالی است که تیم های باشگاهی ما در مسابقات قهرمانی باشگاه های آسیا دست آورد چندان درخشانی نداشته اند. استقلال دو بار و پاس ( تیمی که اکنون وجود خارجی ندارد)، یک بار به قهرمانی باشگاه های آسیا رسیده اند. در سال های نزدیک تر سپاهان و ذوب آهن اصفهان نیز هر کدام یک بار به فینال رسیده اند اما در یک قدمی جام از گرفتن آن باز مانده اند.

امسال درخشان ترین تیم ما در این پیکارها بی گمان تیم فولاد خوزستان بود. اما به راستی چرا در شرایطی که به ظاهر همه چیز برای رسیدن این تیم به جمع هشت تیم برتر آسیا مهیا بود، فولاد ناکام ماند؟! پاسخ به این پرسش را باید در نارسایی های ساختارهای حرفه ای باشگاه های ما جستجو کرد.
 
در بازی رفت با السد قطر، فولاد تیم برتر میدان بود و می توانست در همان بازی نیمه بیش تر راه را هموار کند. در بازی برگشت نیز همگان گمان می کردند که فولاد تیم برتر بازی باشد و السد را به آسانی از پیش رو بردارد، اما چنین نشد! گمان می رود تیم قطری از نظر روانی بهتر از فولاد آماده ی این پیکار شده بود. نگاهی کارشناسانه به حرکت های پا به توپ و حفظ توپ بازیکنان تیم السد آشکارا نشان از « اعتماد به نفس» بالاتر قطری ها در این بازی داشت. هرچند اشتباهات فردی چند بازیکن به ویژه دروازه بان فولاد نیز بسیار به تیم السد کمک کرد، اما می توان گفت فولاد با بازی خوب السد غافل گیر شد!

آماده کردن یک تیم از نظر روانی که پیش نیاز عمل کرد فنی خوب یک تیم می باشد، در بسیاری مواقع از حوزه ی دانش مربیان و کادر فنی تیم ها بیرون است و نیاز به متخصصان ویژ ی روان شناسی ورزشی دارد. آیا در ساختار باشگاه های ما چنین حوزه هایی تعریف شده است؟

امروزه با بهره گیری از دانش روان شناسی ورزشی و تکنیک های مبتنی بر القا و تلقین، بازیکنان را برای چیره شدن بر فشار روانی ورزشگاه های بیگانه آماده می کنند و در آن بازی به نظر می رسید بازیکنان تیم قطری چندان تحت تاثیر فشار تماشاگران فولاد نبودند.

هر سال تیم های ما یکی پس از دیگری ناکام می شوند و از دور مسابقات آسیایی کنار می روند و این ناشی از شانس حریفان و بد شانسی تیم های ما نیست. باشگاه های ما هم در حوزه ی سخت افزار و هم نرم افزار از استانداردهای فوتبال حرفه ای فاصله ی بسیار دارند و تا هنگامی که این کاستی ها برآورده نشود، چشم داشت رسیدن به جام قهرمانی باشگاه های آسیا بیهوده خواهد بود مگر آن که شانس با تمام نیرو به کمک یکی از تیم های ما بیاید.

علی رشیدی-روانشناس ورزشی و پیشکسوت فوتبال