مهدی تاج رئیس سازمان لیگ از بدو حضورش در سازمان لیگ برتر تلاش فراوانی کرده که رقابت های لیگ با نظم و ترتیب و شکوه برگزار شود و تاکنون تا حد بسیاری در هدف خود موفق بوده است.
 
برگزاری رقابت های جام حذفی در سال گذشته علی رغم مخالفت فدراسیون و کارلوس کی روش و برپایی آبرومند و شیک مراسم اهدای جام در فصل گذشته در هر دو جام باشگاهی ایران و البته برگزاری مراسم قرعه کشی به سبک و سیاق قرعه کشی لیگ های معتبر دنیا از جمله اقدامات ستودنی مهدی تاج در این مدت بوده است.

در آستانه برگزاری لیگ چهاردهم رئیس سازمان لیگ در گفتگوی تفصیلی با خبرنگار ورزشی برنا درباره لیگ چهاردهم صحبت کرده و درباره برنامه های سازمان لیگ برای فصل جدید گفته است.

*سازمان لیگ چه اقداماتی برای فصل چهاردهم انجام داده ‌است؟
اولین کار خوبی که انجام شد این بود که برنامه لیگ یک ساله اعلام شد. کی‌روش هم اعلام کرد که این موضوع خیلی به نفع ماست. همه باشگاه‌ها برنامه خود را تا پایان لیگ می‌دانند و در گذشته که از این لحاظ از لیگ‌های معتبر عقب بودیم توانستیم این نقیصه را برطرف کنیم. در سایت سازمان لیگ برنامه کامل مسابقات را اعلام کردیم و در تلاش هستیم بازی‌ها هم سر ساعت و به موقع برگزار شود. اگر چنین اتفاقی نیفتد جریمه خواهیم داشت.

*همیشه قبل از برگزاری بازی‌ ها تاکید به انجام آن در روز و ساعت مقرر می شود اما در عمل پایندی ویژه ای به آن نمی شود و شاهد بی نظمی های بسیار در برگزاری بازی ها در طول فصل هستیم و به کرات ساعت و حتی تاریخ بازی هاتغییر می کند. چه ارگانی مقصر عدم برگزاری به موقع بازی‌هاست؟
صادقانه می گویم فقط سازمان لیگ است که در این زمینه باید تلاش کند و اگر بازی‌ها به موقع برگزار نشود، مقصر است. بی‌نظمی مربوط به سازمان لیگ می‌شود.

*تیم‌های تهرانی چون نفت، راه‌آهن و پیکان در بازی مقابل استقلال و پرسپولیس در کدام ورزشگاه به مصاف رقبایشان می‌روند؟
سال گذشته تلاش کردیم تیم‌ها از میزبانی خود استفاده کنند و امسال هم همین روند ادامه خواهد داشت. راه‌آهن و نفت در تختی بازی خواهند کرد و اگر ورزشگاه شهدای قدس در قلعه حسن خان تائید شود، پیکان در این ورزشگاه به مصاف استقلال و پرسپولیس می‌رود .اگر چنین اتفاقی رخ ندهد در ورزشگاه دستجردی میزبان خواهد شد. سایپا هم که در کرج میزبانی می‌کند.

*با گذشت چند روز از قرعه کشی لیگ حرف و حدیث ها درباره تاریخ دربی هنوز ادامه دارد و برخی ها معتقدند که حضور دربی در هفته آخر از پیش تعیین شده بود. آیا واقعا برگزاری دربی در هفته پایانی از پیش تعیین شده بود؟
سال‌های گذشته ما محدودیت‌هایی در خصوص ماه مبارک رمضان و همچنین ورزشگاه آزادی داشتیم و با توجه به این مسائل قرعه‌کشی کردیم. این موضوع به این معنا نیست که سال‌های قبل قرعه‌کشی غیرواقعی بوده. امسال این دو محدودیت را نداشته‌ایم.

*آیا بهتر نیست ساعت برگزاری مسابقات شب باشد تا تماشاگران بیشتری به ورزشگاه بیایند؟
باید با مسئولین شبکه سه صحبت کنیم، با سازمان صدا و سیما به این توافق رسیدیم که بازی‌ها ساعت 19 باشد و تقریبا همه بازی‌ها زیر نور برگزار شود و به تماشاگران هم کمک شود. ما قیمت بلیت را هم ارزان‌تر کردیم و دو باشگاه استقلال و پرسپولیس خودشان بلیت‌فروشی خواهند کرد. بلیت الکترونیکی هم خواهیم فروخت تا هواداران شرایط‌شان راحت‌تر باشد.

*درباره فضای مسموم و غیرفرهنگی ورزشگاه های ایران انتقادات فراوانی می شود و الفاظ ناشایستی که در ورزشگاه‌ها به کار برده می‌شود، بدل به یک اپیدمی شده. در این مورد چه تصمیمی گرفته اید؟
واقعا باید نهادینه شود تا این مسائل را نبینیم کارهای فرهنگی خوبی انجام شده است. برگزاری همین جام شهدا و همچنین اینکه جام قهرمانی سال گذشته را یک جانباز 70 درصد اهدا کرد. نمی‌دانم باید به چه سمتی برویم که دیگر شاهد این مسائل نباشیم. باید این مسائل به حداقل برسد. نیاز است کانون هواداران باشگاه‌ها هم فعالیت داشته باشند.

*آیا کمیته انضباطی جریمه‌ای برای تیم‌های متخلف در نظر خواهد گرفت؟
بله کسر امتیاز، محرومیت از تماشاگران و همچنین برگزاری دیدارها در ورزشگاه خارج از شهر خود اعمال می‌شود. این جزو قانون است.

*شما یکی از افرادی بودید که روی شفاف سازی قراردادهای لیگ برتر بسیار مصر بودید و در نهایت حرف خود را به کرسی نشاندید...
جامعه ورزش متهم بود که خیلی هزینه کرده و پنهان کاری می‌کند. به همین دلیل خواستیم حد و مرز دخل و خرج تیم‌ها مشخص شود. ضمن اینکه اعلام قرارداد امکان بازرسی بعدی را هم می‌دهد. گروهی می‌گفتند در فوتبال تا هزار میلیارد هزینه شده اما اکنون رقم قراردادها مشخص شده است. این اعلام اولیه باشگاه‌هاست و همین که در سایت آنها آمده اتفاق خوبی است.

*اما برخی ها اعتقاد دارند که در انتشار این قراردادها نوعی پنهان کاری هم صورت گرفته؟
مهم اصل قضیه است. ارقام فعلی نشان می‌دهد که بیشتر از 250 - 260 میلیارد برای این فصل لیگ برتر هزینه نشده و در نهایت هزینه‌ها از 300 میلیارد بالاتر نمی‌رود و 2 هزار میلیارد نیست. ما به باشگاه‌ها گفتیم قرارداد بازیکنان و کادرفنی را شفاف کنید. البته رقم قرارداد برخی بازیکنان به گونه‌ای اعلام شده که باید به آنها رسیدگی بیشتری شود که تعداد این افراد 10 - 15 نفر است.

*شما اعلام کرده اید احمد آل‌نعمه گرانقیمت‌ترین بازیکن تیم است در حالی که به نظر نمی رسد جزو 20 بازیکن گرانقیمت باشد و حداقل بیش از انگشتان دو دست بازیکن در لیگ وجود دارد که قراردادهایی بالاتر از آل نعمه منعقد کرده اند؟
به هر حال اینکه هزینه 30 میلیاردی تیم‌ها به 14-15 میلیارد کاهش یافته، نوید امر خوبی را می‌رساند حالا یکی دو میلیارد تفاوت مهم نیست.

*به رغم انتشار قراردادهای تیم های مخلف در لیگ چهاردهم، سپاهان هنوز لیست قراردادهایش را منتشر نکرده و از آن انتشار آن طفره می رود؟
قرار است آنها امروز (جمعه) لیست‌شان را منتشر کند و اگر این اتفاق رخ نداد خود ما لیست را منتشر خواهیم کرد.