به گزارش سرویس ورزشی برنا، محمد احسانی، رئیس کمیته آموزش درباره دوره های آموزشی این کمیته برای مربیان گفت: دو دوره مربیگری دروازه بانی و بدنسازی زیر نظر مدرسان فیفا از 26 تا 30 مهر ماه برگزار می شود. همچنین برای اولین بار دوره مدیریت فوتبال برای مدیران باشگاهها از 21 تا 26 مهر ماه برگزار خواهیم کرد. دوره های مربیگری A و Bو همچنین برگزاری دوره مدرسی فوتبال بانوان فیفا نیز از دیگر دوره هایی است که طی یک ماه آینده برگزار خواهد شد.

وی در ادامه درباره تاثیر برگزاری دوره های آموزشی بر عمکلرد مربیان در ادامه افزود: بدون شک برگزاری دوره های آموزشی و به روز شدن علم مربیان در عملکردشان تاثیر بسزایی خواهد داشت. زمانی که یک مربی در دوره آموزشی شرکت نکند نمی تواند به طور سنتی مربیگری کند. در واقع با حضور در این دوره ها، مربیان از فعالیت سنتی به سمت حرفه ای پیش می روند.

وی افزود: متاسفانه برخی افراد در رسانه ها مطالبی را در خصوص مربیان و یا دوره های آمورشی مطرح می کنند که اصلا صحت ندارد. کمیته آموزش مطابق با برنامه های کنفدراسیون فوتبال اسیا و فیفا، کلاسهای آموزشی خود را برگزار و اداره می کند. ولی متاسفانه برخی افراد نه تنها در فوتبال تخصصی ندارند بلکه تحصیلاتشان در رابطه با ورزش هم نیست و مطالبی را که در رسانه ها و جراید مطرح می کنند طبق گفته های ناقص دیگران است. این افراد حتی در دوره های آموزشی ما نیز شرکت نمی کنند پس چطور از نحوه مدرسی و یا فعالیت مربیان ایرانی ایراد می گیرند؟ درخواستم از منتقدان این است که با مطالعه بیشتر اظهار نظر کنند. تمام پروتکل ها توسط AFC، فیفا و یوفا یکسان سازی شده و در سراسر دنیا نیز به همین منوال پیش می رود.

وی در ادامه بیان کرد: ممکن است که با مشکلات سخت افزاری و تجهیزات روبه رو باشیم اما سرفصل های اعلام شده به وسیله مدرسان ما که جزء بهترین مدرسان آسیا هستند تدریس می شود.

رئیس کمیته آموزش با اشاره به حضور فعال مدرسان ایران در AFC در ادامه بیان کرد: در رشته فوتسال 4 مدرس و یک مدرس خانم، در رشته فوتبال 5 مدرس آقا و3 مدرس خانم، در قسمت بدنسازی 3 مدرس و در دروازبانی یک مدرس داریم که به عنوان مدرس کنفدراسیون فعالیت می کنند. هیچ کشوری حتی ژاپن و کره این تعداد مدرس در کنفدراسیون فوتبال آسیا ندارند . معتقدم این امر نشان از کیفیت تدریس کمیته آموزش و در نهایت فوتبال ایران دارد. اما این موضوع را نباید فراموش کنیم که برای رسیدن به سطح اروپا نیاز به همکاری و تدریس مدرسان طراز اول اروپا و جهان ،فیفا و کنفدراسیون فوتبال اسیا داریم.

رئیس کمیته آموزش در پایان گفت: همایش های دانش افزایی که طی دو سال گذشته سه مرتبه برگزار شده است و تمام مربیان درجه A-B-C حضور دارند. در واقع برگزاری این دوره ها باعث شده تا ما جزء 5 کشور برتر آسیا باشیم. درخواستم از رسانه های این است که با پیشکسوتان و مربیان فوتبال و یا افرادی که تحصیلات مرتبط با این رشته را دارند ، به بحث و بررسی بپردازند تا با نقد درست و اصولی بتوانیم مشکلاتمان را حل کنیم.