به گزارش سرویس ورزشی برنا مهدی تاج رئیس سازمان لیگ تاکید می کند که سازمان لیگ برای بازی دربی تمهیدات ویژه ای در نظر گرفته است.

در مورد اینکه چگونه ما بالاتر از فوتبال ژاپن در آسیا قرار گرفته‌ایم، گفت: ژاپن قبلا در آسیا اول بود و اکنون چهارم است. کره که چهارم بود اکنون در رده اول قرار دارد و عربستان دوم و ایران سوم است. این امتیازدهی بر اساس عوامل مختلف بوده و یازده فاکتور در آن نقش داشته است. ما هم سقف امتیازات را کسب کرده‌ایم و دو سال سهمیه‌های ما در آسیا مشخص شده است. بیش از این تعداد سهمیه‌ها در آسیا یکساله بود.

وی ادامه داد:بخشی از این یازده فاکتور امتیازدهی عبارتند از:‌ورزشگاه‌ها، نحوه اداره باشگاه‌ها، مسائل مالی و بازرسی و .... تعداد ورزشگاه‌های A آسیایی ما از ژاپن بیشتر است. ما یازده ورزشگاه A آسیا داریم اما ورزشگاه‌های A آسیایی ژاپن VIP هستند. با این حال ما امسال ورزشگاه شهرک قدس تهران هم ممکن است به جمع ورزشگاه‌های A آسیایی ما اضافه شود. همچنین ورزشگاه ثامن مشهد که آستان قدس آن را ساخته به ورزشگاه‌های ما اضافه می‌شود که یک ورزشگاه با همه استانداردهای لازم است. در نحوه برگزاری لیگ ما برنامه یکساله نداشتیم که اکنون آنها را داریم.

وی در مورد امتیازدهی باشگاه‌ها گفت: باشگاه‌ها برای صدور مجوز حرفه ای باید 27 مورد را رعایت کنند. مسائلی مانند انتخاب اعضای هیأت مدیره و اینکه انتخاب مدیرعامل بر اساس انتخاب اعضای هیأت مدیره صورت بگیرد. هیأت مدیره باشگاه صاحبان سهام باشگاه باشند و خود را در سود و زیان آن مؤثر بدانند و اینگونه نباشد که یکی از اعضای هیأت مدیره سهامدار باشگاه نباشد.

وی افزود: ما همچنین کارهایی کردیم که شاید برخی صدمه دیدند اما لازم بود. اینکه به باشگاه‌ها گفتیم بودجه بیاورند لازم بود. ما به باشگاه‌ها گفتیم اکنون که 70-60 میلیارد بدهی داریم امسال بیش از 15 میلیارد هزینه نکنید.

وی در مورد اینکه آیا این 15 میلیارد فقط مختص به تیم‌های بزرگسال است زیرا تیم‌های پایه مخصوصا تیم امید استقلال شرایط بدی دارد، گفت:‌بسیاری از مشکلاتی که در فوتبال و پیشانی فوتبال ما قابل رؤیت است مربوط به استقلال و پرسپولیس است. این دو باشگاه پیشانی فوتبال ما هستند و این مشکلات را دارند اما باشگاه‌هایی مثل پیکان، سایپا، فولاد، سپاهان، گسترش، تراکتورسازی این مشکلات را ندارند. AFC پیش از این می‌گفت هر باشگاه باید 5 تیم پایه داشته باشد اما اکنون این را به دو تیم کاهش داده است و گفته هر باشگاهی که دو تیم پایه داشته باشد کافی است. الزامات را در این بخش خفیف کرده است اما در مسائلی مثل ورزشگاه‌ها، اسناد مالی، بودجه و بدهی‌ها سختگیری شده است. به هر حال باشگاه‌ها باید بدهی‌ها را جدی بگیرند شاید روزی برسد که بگوییم تیمی که بدهکار است نمی‌تواند در لیگ شرکت کند.

وی در مورد اینکه هیأت رئیسه فدراسیون باید انتخاب سرمربی تیم امید را تأیید کند، گفت: هیأت رئیسه بالاترین مرجع فدراسیون است و پیش از این کمیته تیم‌های ملی داشتیم که اکنون تبدیل به کمیته فنی و توسعه شده و آنها باید گزینه‌ها را بررسی و به هیأت رئیسه معرفی کنند.

وی در مورد اینکه 11 نفری که گزینه سرمربیگری تیم‌های پایه هستند از سوی این کمیته معرفی شدند،‌گفت: بله از سوی کمیته فنی قاعدتا باید معرفی و تأیید نهایی شوند و به هیأت رئیسه معرفی شوند.

وی در مورد بلیت‌فروشی دربی گفت: شورای تأمین به صورت مشروط با برگزاری در 2 آذر موافقت کرد زیرا نگاه آنها نگاه امنیتی است و اینکه مشکلی برای کسی پیش نیاید. بلیت‌فروشی به صورت الکترونیکی است و بهتر است مردم در اولویت اول و دوم و سوم بلیت الکترونیکی باشد اما در روز مسابقه هم بلیت‌های یکبار مصرف الکترونیک فروخته می‌شود که برخی از آنها کارت‌های بی‌نام و نشان هستند.