به گزارش سرویس ورزشی برنا، فریدون اصفهانیان گفت: در نیم فصل اول لیگ برتر و دسته یک، کلاس توجیهی برای داوران و کمک داوران برگزار کردیم و طی آن از داوران تست آمادگی جسمانی و دانش داوری بعمل آمد که البته تعدادی از آنها موفق به پشت سر گذاشتن تست ها نشدند.

وی ادامه داد: نسبت به سال های گذشته در تست گیری ها و بطور کلی در قضاوت داوران در نیم فصل اول شاهد افت کمتری در داوری و کمک داوری هستیم. همچنین یک کلاس برای ناظران داوری برگزار کردیم تا به این وسیله برای نخستین بار نسبت به سطح بندی ناظران اقدام کنیم و بر همین اساس از تعدادی از ناظران در بازی های لیگ های دسته پایین تر که حساسیت بالایی دارند استفاده می کنیم. بطوری که در حال حاضر که در هفته های پایانی لیگ دسته دوم کشور به سر می بریم، برای دیدارهای پایانی این لیگ ناظران داوری را قرار دادیم.

رییس کمیته داوران در ادامه افزود: از اقدامات بسیار مهم کمیته داوران که برای نخستین بار انجام شده است اختصاص دادن و نوشته شدن بودجه داوری به درخواست این کمیته و موافقت رییس فدراسیون است. بطور مثال کلاسی که برای پیش از شروع فصل، نیم فصل و پایان فصل برگزار کردیم و همینطور به برگزاری اردوهای برون مرزی داوانمان بودجه اختصاص دادیم. افزایش حق الزحمه داوران که به تایید نهایی رسیده از دیگر برنامه های کمیته داوران در این فصل و تا این مرحله از مسابقات بوده است.

اصفهانیان درباره برنامه های آتی کمیته داوران بیان کرد: تهیه و خرید تجهیزات ارتباطی مانند بی سیم داوری را دستور کار داریم که طی صحبت هایی که انجام شده سازمان لیگ فوتبال کشور نسبت به خرید آن اقدام خواهد کرد. خوشبختانه این دستگاه ها از قیمت بالایی هم برخوردار نیستند و امیدوارم بتوانیم به زودی آن را در اختیار داوران کشورمان بگذاریم. البته برای حفظ انگیزه در داوران و اینکه آنها برای رشد بیش از پیش خود تلاش کنند، قضاوت داوران در بازی های لیگ ها را رده بندی می کنیم تا در صورتی که داوری از حد نصاب مورد نظر نمره کمتری کسب کند برای قضاوت در لیگ دسته پایین تر انتخاب شود و همینطور برعکس. البته در حوزه داوران بین المللی کشورمان هم همین برنامه را اجرا خواهیم کرد تا داوران به اشتباه تصور بی نیازی به رشد و حفظ آمادگی خود را نداشته باشند.

عضو هیات رییسه فدراسیون درباره تعداد سهمیه داوری ایران در حوزه بین الملل گفت: به لحاظ تعداد سهمیه داوری در عرصه بین الملل، در بیشترین سهمیه داوری در آسیا را داریم و با توجه به اینکه داوران الیت ما افزایش پیدا کرده تعداد قضاوت های بین المللی داوران کشورمان هم افزایش یافته است.

وی همچنین درباره اعتراض هایی که برخی مواقع نسبت به داوران می شود اینگونه توضیح داد: ضمن تقدیر و تشکر از همه مربیان که زحمات زیادی می کشند باید بدانند که داوران هم زحمات و سختی های خاص خود را دارند. لازم است تا مربیان و بازیکنان، ما را در کنار خود ببینند و نقطه مقابل ندانند و داوران ما هم دوست دارند قضاوت های خوبی داشته باشند و مانند آنها موفق از زمین خارج شوند. به هر حال اگر اشتباهاتی رخ می دهد برای هر کس در هر زمینه که فعالیت می کند احتمال تصمیم گیری اشتباه وجود دارد و نباید این اشتباهات را عمدی تلقی کرد.

اصفهانیان در پایان در توصیه های خود به داوران جوان تر گفت: پیشنهاد اصلی من این است که داوران همواره آمادگی جسمانی، روحی و دانش داوری خود را در سطح بالایی حفظ کنند و اگر اشتباهاتی در یک بازی داشتند نسبت به بازبینی فیلم اقدام کنند تا دلیل اصلی اشتباه صورت گرفته را ارزیابی و از تکرار مجدد آن جلوگیری کنند.