به گزارش سرویس ورزشی برنا، آخرین آمار از وضعیت لیگ برتر فوتبال کشور به شرح زیر است:

رکورد قلعه‌نویی قوی‌تر می‌شود

مس کرمان و استقلال اهواز را کنار بگذارید. می خواهیم تیم هایی را بررسی کنیم که در آنها امیر قلعه نویی از ابتدا تا انتهای لیگ خودش سرمربی بوده است؛ یعنی استقلال، سپاهان، تراکتورسازی.

در این سه تیم استقلال 191 بازی در لیگ انجام داده و صاحب 373 امتیاز شده است.

قلعه نویی استقلال

لیگ سوم: 26 بازی و 51 امتیاز(دوم)

لیگ چهارم: 30 بازی و 58 امتیاز(سوم)

لیگ پنجم: 30 بازی و 59 امتیاز(قهرمان)

لیگ هشتم: 34 بازی و 66 امتیاز(قهرمان)

مجموع =120 بازی و 234 امتیاز

قلعه نویی سپاهان

لیگ نهم: 34 بازی و 67 امتیاز(قهرمان)

لیگ دهم: 34 بازی و 66 امتیاز(قهرمان)

مجموع = 68 بازی و 133 امتیاز

قلعه نویی تراکتورسازی

لیگ یازدهم: 3 بازی و 6 امتیاز

مجموع = 191 بازی و 373 امتیاز


تجربه 38 ساله پیش روی فوتبال ایران

یکی از عوارض حضور تیم های همنام در لیگ معمولا کیفیت پایین تیم های رده بعدی است. برای مثال 2 تیم همنام مس، از یک استان در لیگ هستند، قطعا کیفیت های تیم دوم تحت تاثیر تیم اول قرار خواهد گرفت.

بحث اینجاست که 38 سال قبل فدراسیون به خاطر حضور تیم فوتبال تاج تهران، نگذاشت تیم های تاج اهواز و تاج مسجد سلیمان در مسابقات لیگ شرکت کنند. فدراسیون فوتبال ما خوب است تا با نگاهی به یک تجربه قدیمی 38 ساله، به رفع اشکالات قدیمی خود بپردازد.


رکوردی که سرچشمه در لیگ شکست
برای اولین بار در لیگ برتر یک تیم تازه صعود کرده هر 3 بازی اولیه خود را با شکست پشت سر گذاشته است.

تیم فوتبال مس سرچشمه که ابتدا 3-1 به سایپا باخت، در بازی دوم که بازی خانگی این تیم بود، برابر فولاد 1-0 بازنده شد و سپس در بازی سوم برابر ملوان در بندر انزلی 4- صفر مغلوب شد که بدترین نتیجه این تیم هم محسوب می شود.


بدترین در 42 دوره مسابقه/ پرسپولیس 90 رکورد بدترین ها را شکست


یک مساوی و 2 باخت ضعیف ترین آغاز تاریخ پرسپولیس را برای این تیم رقم زده است. پرسپولیس که در سال 84، با 2 مساوی و یک باخت در شروع کارش صاحب بدترین آمار تاریخ شده بود، حالا آماری ضعیف تر را تجربه می کند.

البته در سال 76، پرسپولیس، لیگ را با یک مساوی و 2 باخت شروع کرد، اما در آن سال از مسابقات لیگ کنار کشید و پرونده آن رقابت ها در تاریخ پرسپولیس ثبت نمی شود. به هر حال از 29 دوره گذشته حضور در لیگ و 13 دوره مسابقات تهران، یعنی طی 42 دوره مسابقه رسمی، آمار سال 90، بدترین آمار در تاریخ پرسپولیس است.


بهترین نتیجه ده سال گذشته ملوان


ملوان بندرانزلی یکی از بهترین نتایج تاریخ فوتبال عمرش را بدست آورد. انزلی چی ها که سال ها بود برد قاطع و محکمی را در کارنامه خودشان ثبت نکرده بودند، بعد از گذشت ده سال توانستند برابر تیم مس سرچشمه با نتیجه 4- صفر برنده شوند. ملوان بندرانزلی، در حالی برابر تیم مس سرچشمه 4- صفر برنده شد که سال قبل با کسب رتبه هشتم، بهترین موقعیت خودش را در سالیان پشت سر گذشته داشت.


عمر گلزنی کریمی به 154 ماه رسید

علی کریمی تنها گل پرسپولیس را برابر تیم فوتبال شهر داری تبریز به ثمر رساند تا دوران گلزنی او برای پرسپولیس به 154 ماه برسد.

علی کریمی اولین گل خود را در مهر ماه سال 1377 برای پرسپولیس برابر تیم فوتبال سایپا به ثمر رساند و حالا، عمر گلزنی او در تیم پرسپولیس به 154 ماه رسیده است.

علی کریمی، با گلی که برای پرسپولیس زد، روند گلزنی را در فصل 91- 90 فوتبال ایران آغاز کرد.


/گزارش از مهدی حدادپور/