سرویس ورزشی برنا

تیم ملی فوتبال ایران مسابقات خود را در جام ملت های آسیا با موفقیت آغاز کرده است و امیدوار هستیم همین روند ادامه داشته باشد. بازی با عراق و کره شمالی شرایط متفاوت و خاص خودش را داشت. تیم عراق شبیه ایران است و از بازیکنان فیزیکی بهره می برد. عراق با توجه به قهرمانی در سال 2007 انگیزه فراوانی برای بازی با ایران داشت. دیدار با عراق برای ملی پوشان کشورمان از جهات گوناگون ویژه بود و بازیکنان می خواستند که مردم ایران را خوشحال کنند. عراق در دقیقه سیزدهم و روی اشتباه مدافعان و دروازه بان ما به گل دست یافت، اما بازیکنان توانستند به جریان بازی باز گردند و دو گل هم به ثمر رساندند.


در دیدار دوم برابر کره شمالی تیم ملی با چهار تغییر روانه میدان شد و مقابل آنها به پیروزی شیرینی دست یافتند. غلامرضا رضایی، محمد نوری و محمدرضا خلعتبری نفراتی هستند که می توانند در سیستم 1-3-2-4 به تیم کمک کنند. نوری بازیسازی خوبی در نیمه دوم بازی با کره شمالی داشت و اگر به او میدان داده شود می تواند با پاس های خوب خود بازیکنان را تغذیه کند. کریم انصاری فرد در حال حاضر بهترین گزینه برای حضور در نوک خط حمله محسوب می شود و در بازی با کره هم دو موقعیت گل داشت که در آن فشار و استرس به خوبی توانست گلزنی کند؛ هرچند داور گل اول وی را نپذیرفت.


                                          ترکیب تیم ملی

تیم ملی صعودش را قطعی کرده، اما این دلیل نمی شود که تمام نفرات برای بازی با امارات به میدان نروند. بازیکنان کلیدی نظیر سید مهدی رحمتی، جلال حسینی، هادی عقیلی و جواد نکونام باید در ترکیب حضور داشته باشند و آنها می توانند سایر نفرات از نظر روحی و انگیزشی تقویت کنند. امارات برای صعود به مرحله بعد کمی شانس دارد و سعی می کند تا به این خواسته دست پیدا کند. فاصله بازیکنان اصلی و ذخیره زیاد نیست و نفرات نیمکت نشین توانایی انجام بازی هوشمندانه را دارند.


                                    استرالیا بهترین حریف

تیم ملی باید با یکی از سه تیم کره جنوبی، استرالیا و بحرین در مرحله یک چهارم نهایی بازی کند. با توجه به مسابقاتی که آنها انجام داده اند، استرالیا بهترین حریفی است که تیم ملی می تواند با آن بازی کند. بازیکنان استرالیا میانگین سنی بالایی دارند و این موضوع به سود ما خواهد بود. تیم ملی بازیکنان سرعتی در اختیار دارد و می توانیم از عمق دفاع و کناره های زمین به آنها ضربه وارد کنیم. کره جنوبی تیم خطرناک تری است و بازی با تیم چهارم جام جهانی 2002 سختی های فراوانی را به همراه خواهد داشت. بحرین نیز یکی از شانس ها به شمار می رود، هرچند بعید می دانم آنها از سد استرالیا عبور کنند.


                               شجاعی، دور از حد انتظار

عملکرد مسعود شجاعی در تیم ملی ضعیف تر از حد انتظار بوده و واقعا نمی دانم که چرا این بازیکن برای تیم ملی مفید نبوده است. البته شجاعی در بازی های گذشته تیم ملی هم بازیکن تاثیر گذاری نبوده و اعضای کادرفنی باید فکری برای تقویت وی  انجام دهند. شجاعی چندان در خدمت تیم ملی نیست و بیشتر به موفقیت خودش فکر می کند. نکونام هم شاید آن بازی همیشگی را انجام نداده باشد، اما جواد کاپیتان تیم است و جزو نفرات کلیدی به شمار می آید.


                                   پایان 35 سال کابوس

بازیکنان ایران این پتانسیل را دارند که به فینال جام ملت های آسیا برسند و حتی مقام قهرمانی را بدست آورند. تیم ملی باید تمرکز لازم را داشته باشد و برای دیدارهای تک حذفی برنامه های ویژه ای را اتخاذ کنند. ژاپن، کره جنوبی و ازبکستان تیم های توانمندی هستند و رقیبان ایران در مسیر قهرمانی محسوب می شوند. اگر ایران قهرمان شود فوتبال را دوباره زنده می کند و هیجان دوباره ای را در بین فوتبالدوستان به وجود خواهد آورد. با قهرمانی در قطر به کابوس 35 سال ناکامی در آسیا پایان خواهیم داد و این اتفاق خوش یمنی است. 


                         تیم قطبی بهتر از تیم قلعه‌نویی

تیم ملی نسبت به سال 2007 و زمان امیر قلعه نویی بهتر شده است، هرچند که هنوز جا برای پیشرفت وجود دارد. بازیکنان نسبت به 4 سال قبل جوان تر و بهتر هستند و این مورد یکی از عوامل اصلی موفقیت ایران تا به اینجای جام ملت ها بوده است. قطبی در جام جهانی موفق نشد، اما با مرور زمان و با شناختی که از بازیکنان لیگ پیدا کرد، توانسته تیم خوبی را آماده سازد. قطبی در دو بازی اخیر تعویض های موفقی داشت و نشان می دهد که با فوتبال ایران به خوبی آشنا شده است. باید به مربیان در همه جای دنیا زمان داد و قطبی هم از این قاعده مستثنی نیست. حتی به برانکو و دایی هم باید فرصت داده می شد و قطبی در بردهای ایران نقش مثبتی داشته است. اگر ایران قهرمان شود، قطبی با کارنامه موفقی ایران را به مقصد ژاپن ترک خواهد کرد.