به گزارش سرویس ورزشی برنا، تیم کشتی آزاد نوجوانان ایران با کسب دو مدال طلای مهران بابایی و حاتم علی اکبر زاده در اوزان 63 و 85 کیلوگرم، دو مدال نقره حسن یزدانی و علیرضا کریمی در وزنهای 50 و 76 کیلوگرم و سه مدال برنز یونس سرمستی، پیمان یار احمدی و مجتبی مرادی در اوزان 46، 58 و 100 کیلوگرم و کسب 69 امتیاز به مقام نایب قهرمانی هفدهمین دوره مسابقات کشتی قهرمانی نوجوانان جهان دست یافت.

مسابقات کشتی آزاد قهرمانی نوجوانان جهان در حالی روزهای 1 و 2 شهریور ماه و با حضور کشتی گیرانی از 39 کشور دنیا در شهر زومباتلی مجارستان برگزار شد که تیم ایران با کسب دو مدال طلا، دو نقره و سه برنز و 69 امتیاز پس از تیم روسیه 79 امتیازی به مقام نایب قهرمانی دست یافت و هند با 65 امتیاز سوم شد.

نتایج كشتی‌گیران كشورمان در این رقابت‌ها به شرح زیر است:

*در وزن 42 كیلوگرم صابر خانجانی در دور نخست با نتایج 6- صفر و 7- صفر اسحاق كایا از تركیه را شكست داد، اما در دور دوم مقابل یورقان علی یف از آذربایجان با نتیجه 3 بر 3 و 3 بر 4 شکست خورد و با توجه به شکست کشتی گیر آذربایجانی مقابل حریف روس در مرحله نیمه نهایی خانجانی از دور رقابت ها کنار رفت. خانجانی در این وزن هشتم شد.

* در وزن 46 كیلوگرم یونس سرمستی در دور نخست با نتایج 6- صفر و 7- 1 پیوتر ماچكا از لهستان را شكست داد. وی در دور دوم نیز با نتایج 6- صفر و 8-1 پاراس ماكوویچ از اوكراین را مغلوب كرد و در مرحله یك چهارم نهایی توماس تورن از آمریكا را ضربه فنی کرد، اما در دیدار ماقبل فینال با نتایج صفر- 7 و صفر- 4 مغلوب ولادمیر کودرین از قزاقستان شد. سرمستی در دیدار رده بندی با نتایج 7- صفر و 8- صفر مارکو آزارلو از ایتالیا را شکست داد و به مدال برنز دست یافت.

* در وزن 50 كیلوگرم حسن یزدانی پس از استراحت در دور اول در دور دوم بلاتونی از مجارستان را با نتایج 8- یک و 6- یک مغلوب کرد. وی در دور سوم مقابل نارك بابایان از ارمنستان با نتیجه 3 بر صفر، 3 بر 4 و 5 بر صفر به پیروزی رسید. یزدانی در مرحله نیمه نهایی رینیا ناکامورا از ژاپن را در دو تایم با نتایج مشابه 2 بر یک شکست داد و فینالیست شد. یزدانی در دیدار فینال مقابل قاضی مراد رشید اف از روسیه با نتیجه 2 بر 6 و صفر بر 5 مغلوب شد و به مدال نقره بسنده کرد.

* در وزن 54 كیلوگرم ایمان صادقی در دور اول با نتایج 7- صفر و 5- صفر آنجل ظفیراف از مقدونیه را شكست داد، اما در دور دوم مقابل سینگ باجرانگ از هند با نتایج 1- 2 و 2- 4 شكست خورد و با توجه به حضور این کشتی گیر در دیدار فینال ایمان صادقی به جدول شانس مجدد رفت. وی در گروه بازنده ها ابتدا عظیم ایواخوف از قرقیزستان را با نتایج 2- صفر و 2- 1 شکست داد ولی در دیدار بعد با نتایج 1- صفر، 1- 4 و صفر-6 مغلوب ولادمیر نچیپوروک از اوکراین شد و به مقام هفتم رسید.

* در وزن 58 كیلوگرم پیمان یاراحمدی پس از استراحت در دور نخست در دور دوم دیمیترو اسلوبدیانیك از اوكراین را با نتیجه 3- صفر و 7 بر صفر شكست داد. وی در دور سوم بلاژ كالمان از مجارستان را با نتیجه یک بر صفر و 6 بر یک مغلوب کرد، اما در مرحله نیمه نهایی مقابل گوسیان شاخبانوف از روسیه با نتیجه صفر بر یک، 2 بر صفر و صفر بریک شکست خورد و راهی دیدار رده بندی شد. یاراحمدی در دیدار رده بندی کریلوس بینیم پائوم از یونان را در دو تایم با نتیجه 2 بر صفر و 5 بر صفر مغلوب کرد و صاحب مدال برنز شد.

* در وزن 63 كیلوگرم مهران بابایی در دور نخست ریچارد لیگتی از مجارستان را با نتایج 1-1 و 2- صفر شكست داد. وی در دور دوم نیز با نتایج 3- صفر و 4- صفر الیاس ژومای از قزاقستان را مغلوب كرد. بابایی در مرحله یك چهارم نهایی عمر گورژیدزه از گرجستان را ضربه فنی کرد و در دیدار نیمه نهایی نیز با نتایج 1- صفر، صفر- 3 و 5- 1 مظفر ریزایف از ازبکستان را مغلوب کرد و به دیدار فینال راه یافت. بابایی در دیدار فینال کازبیک تاشیف از روسیه را با نتایج صفر- 4، 4-4 و 8- 2 شکست داد و به مدال طلا دست یافت.

* در وزن 69 كیلوگرم محمد عظیمی در دور نخست ساوالودیس از یونان را در دو تایم با نتایج 1- صفر و 1-1 شكست داد اما در كشتی دوم مقابل متین اوزترك از تركیه در سه تایم با نتیجه 3- صفر، 1- 2 و 1-1 مغلوب شد و باید منتظر كشتی‌های این حریف باشد تا در صورت حضور وی در دیدار پایانی شانس حضور در گروه بازنده‌ها را داشته باشد. البته در این كشتی ناداوری صورت گرفت و در حالی كه كشتی‌گیر ایرانی در تایم اول حریف خود را ضربه فنی كرده بود داوران تنها 3 امتیاز به كشتی‌گیر ایرانی اختصاص دادند و در تایم پایانی نیز در حالی كه طبق قانون باید نتیجه 1 بر صفر به نفع كشتی‌گیر كشورمان اعلام می‌شد با نتیجه 1 بر 1 به نفع كشتی‌گیر ترك به پایان رسید و با توجه به شکست کشتی گیر ترکیه ای مقابل حریف قزاقستانی، عظیمی از دور رقابتها کنار رفت. وی در این وزن یازدهم شد.

* در وزن 76 كیلوگرم علیرضا كریمی پس از استراحت در دور نخست در دور دوم گرگلی گورتیس از مجارستان را ضربه فنی كرد. وی در مرحله یك چهارم نهایی گئورگی چاكاراشویلی از گرجستان را با نتایج 3- صفر و 6- صفر شکست داد و در دیدار نیمه نهایی نیز با نتایج 7- صفر و 6- صفر باتار نیامبایار از مغولستان را از پیش رو برداشت و به دیدار فینال راه یافت. کریمی در دیدار فینال با نتایج 2- 3، 1- صفر و صفر- 1 مغلوب الخان اسداف از قزاقستان شد و به مدال نقره رسید.

* در وزن 85 كیلوگرم حاتم علی‌اكبر زاده پس از استراحت در دور نخست در دور دوم مقابل رادو پراوان از مولداوی با نتایج 5- صفر و 4- صفر به پیروزی رسید. وی در دور سوم مقابل پرویز آخونداف از آذربایجان در تایم اول یک بر 2 و تایم دوم با ضربه فنی پیروز شد.علی اکبرزاده در مرحله نیمه نهایی نیز جال کاران پاوان از هند را با نتایج مشابه 2 بر صفر شکست داد. علی اکبرزاده در دیدار فینال اصلان بیبالتوف از روسیه را در دو تایم با نتیجه 5 بر 3 و 8 بر صفر مغلوب کرد و صاحب مدال طلا شد.

* در وزن 100 كیلوگرم نیز مجتبی مرادی پس از استراحت در دور نخست در دور دوم با نتایج 6- صفر و 3- صفر سعید گامیدوف از آذربایجان را شكست داد و به مرحله نیمه نهایی راه یافت. وی در دیدار نیمه نهایی با نتایج صفر-1 و 2-2 مغلوب آدام كان از آمریكا شد و به دیدار رده بندی راه یافت. مرادی در در این دیدار با نتایج 3- 1، 2- 3 و 1- صفر کاوار ماندیپ از هند را شکست داد و به مدال برنز دست یافت.

تیم کشتی آزاد نوجوانان ایران در آخرین دوره این رقابتها در سال 1999 در لودز لهستان با کسب یک مدال طلا، 2 مدال نقره و یک مدال برنز پس از تیم های روسیه و آذربایجان به مقام سوم رسیده بود.