اکرم خدابنده ستاره تکواندوی بانوان ایران در اینچئون بود. ستاره ای که اگر حقش را پایمال نمی کردند، مدال طلا را با اقتدار به سینه می زد اما داوران در روز روشن حق او را خوردند و حتی به اشکهایش نیز رحم نکردند تا خدابنده در عین ناباوری طلا را با نقره عوض کند.

تکواندوکار وزن آزاد بانوان کشورمان با حضور در خبرگزاری برنا درباره این بازی ها و نحوه ورودش به تکواندو و هدف های گذاری های پیش رویش صحبت کرد:

*اکرم خدابنده کی و چگونه تکواندو را آغاز کرد؟
من از سال 88 تکواندو را شروع کردم. برادر همسرم تکواندوکار بود و من بازی های او را دیدم و خوشم آمد. بعد از مدتی با استاد مداح آشنا شدم، ایشان به من انگیزه دادند و بعد از آن در انتخابی کشور شرکت کردم و توانستم به تیم ملی راه پیدا کنم ولی بارها و بارها از تیم ملی خط خوردم تا اینکه به این بازی ها اعزام شدم. من در مدرسه تیزهوشان درس می خواندم و دو هفته اول به تکواندو به عنوان سرگرمی نگاه می کردم اما بعد از آن فقط به خاطر کسب مدال المپیک پا زدم و تا به آن نرسم، آرام نمی گیرم.

*پیشرفت خیلی خوبی داشتی و موفق شدی در عرض 5 سال به بازی‌های آسیایی راه پیدا کنی و مدال هم بگیری؟
پیشرفتم فوق العاده بود. در این 5 سال فقط تمرین کردم. در مسابقات جهانی مکزیک حق من را خوردند و من را خط زدند ولی این امر باعث نشد تا روحیه ام را از دست بدهم و برعکس، تلاشم را چند برابر کردم و نتیجه اش را هم دیدم. وقتی در اردو بودیم، هم تیمی هایم اگر دو نوبت تمرین می کردند، من سه نوبت تمرین می کردم.

*از چه زمانی عضو تیم ملی شدی؟
تقریبا یکسال است که مدام در اردوهای تیم ملی هستم و حدود دو سال است که به صورت حرفه ای تکواندو کار می کنم. بازی های آسیایی اینچئون دومین مسابقه رسمی من بود. پیش از آن فقط در مسابقات ازبکستان شرکت کردم که آنجا هم مدال نقره را کسب کرده بودم. بعد از خانم مداح، خانم آذر مهر سرمربی تیم ملی شد و ایشان اعتقادی به من نداشتند و من را از ترکیب تیم بیرون گذاشتند. مربی خارجی تیم ملی هم به من اعتقاد نداشت، در حالی که کاملا شایسته حضور در مسابقات بودم.

*پس شما خانم نقره ای تکواندوی ایران هستید؟
می شود این چنین گفت. البته امیدوارم در آینده در همه مسابقاتی که شرکت خواهم کرد، مدال طلا را بدست بیاورم و برای کشورم افتخار کسب کنم.

*در بازی فینال هم حقت را در روز روشن خوردند و اگر مسابقه شما در آخرین روز نبود، الان تنها طلایی تکواندو در بخش بانوان بودید؟
متاسفانه در بازی فینال خیلی به من کم لطفی شد و بعد از 4 طلای پسرهای ما نمی خواستند طلای دیگری به نام ایران ثبت شود و همین کار را هم کردند و متاسفانه این قرعه به نام من افتاد. استاد مداح هم به سرداور اعتراض کرد اما تاثیری نداشت. البته سجاد مردانی هم در حقش ناداوری شد و شاید وی هم می توانست یک طلای دیگر برای کاروان ایران بدست بیاورد.

*بعد از بازی فینال خیلی گریه کردید و موقع اهدای مدال‌ها هم کاملا ناراحتی شما مشخص بود؟
خیلی ناراحت بودم چون حق من مدال طلا بود. من بعد از پیمودن راهی سخت به اینجا رسیده بودم. من اینقدر در مبارزاتم ضربه می زنم که تا یک ماه پا درد شدید دارم. البته احساساتی بودن ذاتی من را هم به این نکته اضافه کنید. شب قبل از مسابقه فقط به طلا فکر می کردم و وقتی بازی را واگذار کردم، دنیا کاملا تیره و تار شده بود و فقط گریه می کردم.

*استقبال مردم بعد از بازی‌های اینچئون چگونه بود؟
عالی بوده. با اینکه فقط دو، سه بازی از ما پخش شد، این گونه بین مردم محبوب شدیم و مطمئن باشید اگر بیش تر به بانوان بها داده شود می توان نتایج بهتری از آن ها دید و مردم هم کاملا با ما همراه خواهند بود. البته مسئولین زیاد توجه نکرده اند و فقط در کرج یک بیلبوردی برای مدال آوران کرج زده شده که در آن از من به عنوان بانوی طلایی کرج نام برده اند و همین برای من قوت قلب است. پیش از مسابقات در برنامه آقای خیابانی حضور پیدا کردم و ایشان گفت شما وقتی به فینال می رسید، راضی می شوید و به نقره بسنده می کنید که من کاملا با نظر ایشان مخالف بودم و همان جا هم به ایشان گفتم و همان طور که در بازی ها دیدید من همه تلاشم را برای کسب مدال طلا انجام دادم ولی اجازه ندادند برنده شوم.

*تمرینات خود را دوباره کی از سر می‌گیرید؟
الان 2 هفته است که تمرینات خودم را آغاز کرده ام و فقط برای کسب طلای المپیک تمرین می کنم و فقط با کسب طلای المپیک آرام می گیرم. البته باید در مسابقات مختلف حضور پیدا کنم تا امتیاز ورود به ریو را بگیرم.

*در مسابقات لیگ هم پا می‌زنید؟
الان دو سال است که در لیگ بازی نمی کنم. وقتی به یک ملی پوش بانو 3 میلیون می دهند و به پسرهای ما 90 میلیون، من هیچ وقت در این مسابقات شرکت نمی کنم تا وقتی که به اندازه آقایان دستمزد بگیریم. به این پول هم خدا را شکر هیچ احتیاجی ندارم.

*به جز ورزش، دغدغه شخصی اکرم خدابنده چیست؟
من در حال حاضر دانشجو هستم و البته از طرفی عاشق ماشین هم هستم. پول هم زیاد خرج می کنم و خرید کردن را دوست دارم، اما همه این ها را به خاطر کسب طلای المپیک بایکوت کرده ام و گذاشته ام بعد از بازی های ریو.

*وزارت ورزش سعی داشته از ابتدا به ورزش بانوان نگاه ویژه ای داشته باشد و با این نتایج درخشان که در اینچئون حاصل شد، این توجه ویژه تر شده است؟
من تشکر ویژه ای از دکتر گودرزی می کنم. به نظرم باید به ورزش بانوان توجه ویژه ای شود و به آن بها داده شود. ما مشکل اعزام داریم و امیدوارم شخص دکتر گودرزی این مشکل را حل کنند.

*حرف پایانی؟
از شما تشکر می کنم که این فرصت را در اختیار من قرار دادید. جا دارد همین جا از زحمات همسر عزیزم قدردانی کنم. علی، همیشه پشت من بود و من را حمایت می کرد و اگر حمایت های او نبود، من نمی توانستم به این موفقیت ها برسم.