به گزارش سرویس ورزشی برنا، تیم ملی جودو کشورمان طی روزهای اخیر در برزیل حاضر شده و در مسابقات گرنداسم و ورلدکاپ این کشور شرکت کرد.

کسب یک عنوان پنجمی توسط محمدرضا رودکی بهترین نتیجه تیم ملی جودو از این دو مسابقه بود.

با بازگشت این تیم از برزیل فدراسیون جودو نشستی خبری ترتیب داد تا "جیرولامو جیوونیازو" سرمربی ایتالیایی تیم ملی به سوالات خبرنگاران پاسخ داده و در خصوص عملکرد تیم ملی در برزیل صحبت کند.

این نشست ساعاتی پیش در سالن امور مشترک فدراسیون های ورزشی برگزار شد. در این نشست علاوه بر "جیرولامو" محمد اسفندآبادی رییس سازمان لیگ فدراسیون جودو به عنوان سخنگوی فدراسیون حضور داشت.

جالب اینکه نه علیرضا امینی رییس فدراسیون و نه محمد حاج یوسف زاده مدیر تیم های ملی در این نشست حضور نداشتند تا جای خالی آنها احساس شود.

مسابقات برزیل اولین تجربه من با تیم ایران بود
جیرولامو در آغاز سخنان خود گفت: مسابقات برزیل اولین تجربه من با تیم ملی جودو ایران بود. بعد از دو ماه تمرین، در کنار این تیم به برزیل رفتم. در این مسابقات من بیشتر به عنوان یک همراه حضور د اشتم. امیدوارم در ادامه بتوانم به جودو ایران کم کرده و در میادین بزرگ با جودوکاران این کشور حاضر شده و صاحب موفقیت شویم.

رودکی توان کسب مدال المپیک را دارد
جالب اینکه سرمربی ایتالیایی تیم ملی جودو که پیش از این اعلام کرده بود آرش میراسماعیلی توان کسب مدال المپیک را دارد و بعد از ناکامی در رقابت‌های برزیل این جودوکار را به تیم ملی دعوت نکرد، در سخنان خود اعلام کرد که محمدرضا رودکی در پیکارهای برزیل نشان داد که توان کسب مدال المپیک را دارد. او گفت: ما برنامه ویژه ای برای رودکی داریم و سعی خواهیم کرد تا او را برای مسابقات جهانی و المپیک آماده کنیم.

دعوت از 15 جودوکار بزرگسال، جوان و نوجوان
جیرولامو اعلام کرد که از پنج جودوکار بزرگسال، پنج جودوکار جوان و پنج جودوکار نوجوان دعوت خواهد شد تا در اردو حضور یافته و تمرینات را دنبال کنند.
در رده سنی بزرگسالان علی معلومات، زکریا مرادی، امیر قاسمی نژاد، جواد محجوب و محمدرضا رودکی در اردو حضور خواهند یافت. در جوانان ملک محمدی، خطیبی، جلالی و قجر نام برده و در نوجوانان اسامی عبیدی و خدابنده اعلام شد.
سرمربی ایتالیایی به این موضوع نیز اشاره کرد که اعضای کادر فنی را طی 10 روز آینده معرفی خواهد کرد.

امینی قول داد که مشکلات را حل کند
سرمربی تیم ملی جودو گفت: فدراسیون جودو با مشکلات مالی مواجه است. البته علیرضا امینی رییس فدراسیون جودو قول داده که این مشکلات را حل کند. ما برای کسب سهمیه المپیک احتیاج به پول داریم تا بتوانیم در مسابقات کسب سهمیه المپیک حاضر شویم.

به افشارزاده قول موفقیت داده ام
او اظهار داشت: من به بهرام ا فشارزاده دبیر کل کمیته ملی المپیک قول موفقیت داده‌ام. با روح و جان خود قول دادم، برای همین تمام تلاشم را خواهم کرد تا در کار خود موفق شوم. اگر ما بتوانیم در مسابقات پیش رو شرکت کنیم می توانیم حداقل سه سهمیه المپیک کسب کنیم.

تغییر قوانین برای همه مشکل ساز بود
سرمربی ایتالیایی جودو در جواب به این سوال که علت رکود سه ساله جودو در ایران را در چه چیزی می دانید گفت: جودو در سال‌های اخیر با تغییر قوانین مواجه شده است. این موضوع برای ایران مشکلاتی را به وجود آورده، البته تغییر قوانین برای سایر کشورها هم مشکل ساز شده بود؛ اما نه به اندازه ایران که در جودو از کشتی چوخه استفاده می کرد.

امروز جودو به سبک سنتی خود بازگشته، برای همین ایرانی ها دیگر نمی توانند از یک دست و یک پا استفاده کنند. قوانین داوری هم تغیر کرده و همین موضوع کل دنیا را با مشکل مواجه کرده است.

میراسماعیلی هر چه توان داشت را گذاشته است!
جیرولامو که پاسخ روشنی در خصوص عدم دعوت میراسماعیلی به اردوی تیم ملی نمی داد، مدام از جانب خبرنگاران در این باره مورد پرسش قرار می گرفت تا اینکه اعلام کرد آرش میراسماعیلی 15 سال در عرصه قهرمانی فعالیت کرد و مدال‌های فراوانی به دست آورده است.

به نظر می رسد که دیگر توان او تمام شده باشد. جالب اینکه باز برخی از خبرنگاران با این گفته های سرمربی تیم ملی هنوز قانع نشده بودند. شاید بعضی ها دوست داشتند سرمربی ایتالیایی صریح و روشن و با لحنی تند اعلام کند میراسماعیلی را اخراج کرده است.

نیامده ام که با این شرایط کار کنم
سرمربی تیم ملی جودو در جواب به این سوال که جودوکاران ایرانی از غنای تکنیکی کافی و توان لازم برای مبارزه برخوردار نیستند و علت شکست این افراد تنها تغییر قوانین نیست، چرا که جودوکاران نمی توانند تا آخر مسابقه با رقیب خود رقابت کنند، گفت: این درست است، جودوکاران ایران توان پنج دقیقه مبارزه را ندارند و اکثر آنها بعد از دو تا سه دقیقه بدنشان خالی می کند.

تمام تلاش من این خواهد بود که ابتدا توان جسمانی آنها را افزایش دهم و در کنار آن از فاکتورهای فنی این افراد سود ببرم.

من از ایتالیا نیامده ام که با این شرایط پیش بروم، من آمده ام که شرایط را تغییر دهم. دو ماه زمان زیادی برای ایجاد تغییر نیست؛ اما مطمئن باشید که در آینده این مهم عملی خواهد شد.