وسوسه نشدن در برابر یک پیشنهاد خوب کار آسانی نیست. آن هم وقتی که مشکلات زیادی پیش پای آدم باشد. به سرمربی تیم ملی تکواندو ایران پیشنهاد شده تا برود و سرمربی انگلستان شود، از همین رو با او به گفت و گو پرداختیم تا از نظرات رضا مهماندوست بعد از این پیشنهاد مطلع شویم.


در ذیل پاسخ های مهماندوست به سوالات مطرح شده از سوی خبرنگار سرویس ورزشی برنا را می خوانید:

*چرا یوسف کرمی در فینال مسابقات کسب سهمیه المپیک به میدان نرفت؟ اینکه گفته می شود چون حریف دیدار نهایی او نماینده کشور میزبان بوده و رییس جمهور آذربایجان دوست داشت تا تکواندوکار این کشور پیروز شود، یوسف به میدان نرفته تا چه اندازه صحت دارد؟
-نه اصلا چنین چیزی صحت ندارد. در حاشیه ورزش حرف و حدیث های زیادی مطرح می شود که زیاد درست نیست. ضمن اینکه خود شما می دانید من تعصب خاصی روی شاگردانم داشته و دوست دارم تا آخرین مرحله مبارزه کنند.
یوسف با قرعه سختی مواجه شده و مبارزات سنگینی انجام داد به نحوی که تمام بدنش زخم شده بود. از پهلوی سمت راست کرمی خون می ریخت. اگر باور ندارید می توانید به دکتر تیم زنگ زده و از او در این خصوص سوال کنید. دکتر تیم وقتی وضعیت یوسف را دید گفت که بهتر است استراحت کند، چرا که امکان مصدومیت و پاره شدن رباط پای کرمی زیاد بود.
با توجه به سن و سالی که یوسف دارد اگر این تکواندو کار مصدوم می شد مسابقات المپیک را از دست می داد و همین موضوع پایان تلخی می شد برای یوسف کرمی.
ما نخواستیم به خاطر یک تعصب بی خود تکواندوکار خود را به مصاف نماینده آذربایجان-که با کمک داوران به فینال رسیده بود- بفرستیم، ضمن اینکه یوسف کرمی موفق به کسب سهمیه المپیک شده و آنقدر با تجربه است که نیاز نداشته باشد که در مبارزات این چنینی– که بیشتر از هر کس به نفع نماینده کم سن و سال آذربایجانی ها بود – به میدان برود.
تکواندوکار آذربایجان اگر از یوسف کتک هم می خورد باز هم به نفع او بود، چرا که در برابر قهرمان جهان مبارزه می کرد این در حالی است که این رقابت هیچ نفعی برای کرمی نداشت.

*پس چرا محمد باقری معتمد در فینال به میدان رفت. باقری هم که سهمیه را کسب کرده بود، ضمن اینکه باید به مصاف تکواندوکاری می‌رفت که در جهانی کره جنوبی مغلوب او شده بود و احتمال اینکه مجددا به "سروت تازه گل" ببازد و همین موضوع بر روحیه اش تاثیر منفی بگذارد، کم نبود؟
-باقری معتمد خود راغب بود که در این مبارزه به میدان برود. من ارتباط نزدیکی با شاگردانم دارم. همانطور که یوسف کرمی آمد و گفت که مچ پایم اذیتم می کند اگر استاد اجازه دهید مبارزه نکنم، اگر باقری هم می آمد و می گفت که مبارزه نمی کند مطمئنا به او هم اجازه می دادیم که به میدان نرود؛ اما محمد خود دوست داشت که در برابر "سروت تازه گل" حاضر شود. معتمد انگیزه لازم برای مبارزه با تازه گل را داشت و برایش مهم نبود که مغلوب او شود یا نه.
او می خواست به میدان برود و تجربه جدیدی کسب کند که اینطور هم نشد. ضمن اینکه باقری طی یک حرکت چرخشی یک فیلیپینی به تکواندوکار ترکیه زد. این حرکت محمد سه امتیاز داشت، اما داوران جرات نکردند به خاطر فضای نامناسب سالن که شدیدا به نفع ترکیه بود امتیاز کامل را به باقری بدهند. آذربایجانی ها خود را مدیون ترکها می دانند، از همین رو سه هزار نفر در سالن فریاد ترکیه –ترکیه سر می دادند و همین امر باعث شده بود تا جو به نفع ترک ها باشد.
این درست است که باقری در باکو باخت اما تجربه خوبی کسب کرد، ضمن اینکه شکست در مسابقات کسب سهمیه المپیک بهتر از شکست در خود المپیک است.

*انگلیسی ها به شما پیشنهاد داده اند که به کشورشان رفته و هدایت تیم ملی انگلیس را بر عهده بگیرید؟
-این موضوع صحت دارد؛ اما من قبول نکردم. من برای این آب و خاک هستم و دوست دارم نتیجه زحماتم را بعد از چند سال تلاش در المپیک ببینم. مشکلات تکواندو هم قرار است حل شود. بهرام افشارزاده دبیر کل کمیته ملی المپیک قول داده که یکسری امتیاز به تکواندو بدهد و حقوق ها را هم افزایش دهد.
اگر تبعیض ها وجود نداشته باشد و امکانات مناسبی در اختیار ما قرار گیرد دیوانه نیستیم که برویم در خارج از کشور مربیگری کنیم. عشق خارج هم نداریم که اگر داشتیم تا به حال هزار بار از ایران رفته بودیم.

*به عنوان یک مربی با تجربه عملکرد بانوان را چطور می بینید؟ فکر می کنید تیم بانوان موفق به کسب سهمیه شود؟
-ما با بانوان کار نمی کنیم و اطلاع دقیق از کارکرد آنها نداریم. نظارتی هم بر تمرینات آنها نداریم که بتوانیم در خصوص عملکرد این افراد نظری بدهیم. البته باید به این موضوع اشاره کنم که در کل دنیا تیم و تکواندوکار حرفه ای زن کم داریم. آنهایی هم که حرفه ای عمل می کنند با آقایان تمرین کرده و به مسابقات می آیند.
بانوان ما در سطح آسیا نتیجه بدی نمی گیرند؛ اما در مسابقاتی که در سطح جهانی برگزار می شود کم آورده و نمی تواند عملکرد خوبی داشته باشد. نمونه بارز آن هم مسابقات جهانی و همین پیکارهای کسب سهمیه المپیک در باکو است.

*نمی توان شرایطی به وجود آورد که این تیم از تجربیات افرادی چون شما استفاده کند؟
-موفقیت در تیم بانوان زمانی به دست می آید که آستین ها را بالا زده و خودمان وارد گود شویم. تا زمانی که بانوان نتوانند در کنار آقایان تمرین کنند نمی توانند پیشرفت لازم را داشته باشند. اگر شرایطی ایجاد شود که در حضور نماینده سازمان تمرینات را در کنار هم انجام دهیم می توانیم به بانوان نیز کمک کنیم تا در مسابقات موفق عمل کنند.

*عملکرد سرمربی کره ای بانوان مناسب نبوده، آیا بهتر نبود از مربیان ایرانی برای هدایت این تیم استفاده می شد؟ ضمن اینکه سوسن حاجی پور به عدم برقراری ارتباط در زمان کوچ سرمربی کره ای اشاره کرده است.
-ارتباط خوب بین مربی و شاگرد یکی از عوامل موفقیت است. اگر مربی نتواند ارتباط خوبی با شاگرد خود برقرار کند مطمئنا این موضوع تاثیر منفی بر روی عملکرد شاگر خواهد گذاشت. رمز و رموزی بین مربی و شاگرد هست که کمک می کند تا در میدان مسابقه موفقیت حاصل شود. از این ارتباط است که یک نوع تله پاتی به وجود می آید. این یک نوع درک متقابل است. یک انرژی مثبت که باعث می شود تا شاگرد و استاد همدیگر را بفهمند و همین موضوع باعث شارژ روحی ورزشکار می شود.
زبان هم یکی از عوامل ارتباط است، اما متاسفانه مربی کره ای زبان فارسی نمی داند. او از یک فرهنگ دیگر است و همین امر باعث شده تا نتواند ارتباط لازم و کافی بین او و شاگردانش به وجود آید. جالب اینکه مردان کره ای در نحوه تمرینات ما مانده اند و می خواهند بدانند که تیم ایران چگونه تمرین می کند، این در حالی است که ما نمی توانیم تجربیات خود را به بانوان خودمان انتقال دهیم.

*سایر کشورها به سرعت در حال پیشرفت هستند؛ این موضوع علاوه بر کره ای ها برای تیم ایران هم که قهرمان جهان بوده خطرناک است.
-اینکه تکواندو یک ورزش المپیکی شده شوخی بردار نیست. یک مدال طلای المپیک می تواند یک کشور را از رنکینگ 48 دنیا به 30 برساند و این یعنی 18 پله صعود.
کسب مدال المپیک ارزش زیادی برای کشورها دارد، از همین رو سرمایه گذاری زیادی در این رشته شده است. روسیه، آلمان، فرانسه، اسپانیا، آذربایجان و ... همگی در تلاش هستند تا خود را به سطح یک تکواندو و موفقیت در این رشته برسانند.
تکواندو آنقدر اهمیت دارد که بحث رییس جمهور آذربایجان مطرح می شود! کشورها حاضر هستند میلیون ها دلار هزینه کنند تا به مدال المپیک برسند. ما نباید در باد مدالهای که کسب کرده ایم بخوابیم.
ما نباید فکر کنیم که قهرمان جهان شدیم همه چیز تمام شده است. امروز همه به این فکر می کنند که بیایند قهرمان جهان را شکست دهند. این درست که وقتی تکواندوکاران ایران وارد سالن مسابقات می شوند ولوله می شود، اما نباید فراموش کنیم که اگر تلاش نکنیم این جایگاه از دست خواهد رفت.
قبل از حضور در مسابقات باکو آنقدر به معتمد و کرمی فشار آوردم که یوسف گفت مگر می خواهید ما را بکشید که به او گفتم اینجا مرگ را تجربه کنیم در زمین رقابت راحت خواهید بود. در زمان مبارزه کرمی با لوپز به یوسف گفتم که باید مثل موتور به لوپز حمله کنی و قدرت فکر کردن را از او بگیری. کرمی هم همین کار را کرد و توانست از سد این تکواندوکار بگذرد.
قهرمانی تکواندو مثل آتشی است که روشن شده و حالا ما نباید بگذاریم که این آتش خاموش شود، گرچه روشن نگاه داشتن این آتش سخت تر از روشن کردن آن است. تکرا و حفظ قهرمانی دشوارتر از تصاحب قهرمانی است.

*برنامه تیم ملی تکواندو برای آینده چیست؟
-هم اکنون به بچه ها استراحت داده ام. اگر باز برای تکواندوکاران تمرین می گذاشتیم بی تردید دیگر ما را با چوب دنبال می کردند. بچه ها دو ماه استراحت خواهند کرد تا بعد از ماه رمضان تمرینات را از سر بگیریم. ما مسابقات جام جهانی را که اواخر اسفندماه برگزار خواهد شد پیش رو داریم و باید آماده حضور در این رقابت ها شویم. بعد از آن هم باید مهیای شرکت در بازی های المپیک لندن شویم.
تمرینات ما برای المپیک در حد مرگ خواهد بود.

/گفت‌وگو از وحید جعفری/