سجاد استکی در گفتگو با برنا:
هندبال یک نیمه بود، قهرمان جام‌جهانی می‌شدیم!
از فوتبال هم بدم نمی‌آید

به گزارش سرویس ورزشی برنا، هندبال ایران در سال جاری روزهای پر سر وصدا و پر حرف و حدیثی را تجربه کرد. اما هر چه بود و نبود گذشت و با بازگشت نسل طلایی هندبال، باز هم شاهد درخشش این رشته به ویژه در جام جهانی 2015 دوحه بودیم. مسابقاتی که هر چند با عنوان بیست و یکمی ایران به پایان رسید اما رضایت نسبی مردم و اهالی ورزش جلب شد. در همین ارتباط سجاد استکی ستاره 24 ساله تیم ملی هندبال دقایقی با خبرگزاری برنا صحبت کرد و حرف هایی زد که ماحصل آن را می توانید بخوانید؛

*بیش از 6 دهه از عمر جام جهانی هندبال می‌گذرد و تیم ملی ایران برای اولین بار به این مسابقات راه یافت و به عنوان بیست و یکم رسید. بی‌تعارف عملکرد هندبال ما در جام جهانی قطر قابل قبول بود؟
با توجه به اردوی کم و یک ماهه ای که داشتیم و شرایط حاکم بر هندبال ایران فکر می کنم توانستیم عملکرد خوبی داشته باشیم. قبل از مسابقات و با عنایت به اینکه زمان کمی برای بدنسازی و برگزاری اردو داشتیم همه فکر می کردند بین 24 تیم بیست و چهارم شویم اما 2 بازی آخر را بردیم و خط بطلانی بر این پیش فرض ها کشیدیم.

*ولی ماچک سرمربی تیم ملی گفته بود می‌توانیم هفدهم شویم؟!
اگر در گروه خودمان پنجم می شدیم می رفتیم برای عناوین 16 تا 20 مسابقات می جنگیدیم اما مقابل بوسنی روی کم تجربگی باختیم و از این مهم دور شدیم. باور کنید چنانچه اردوی بهتری برگزار می کردیم و به جای یک ماه، حداقل شش ماه در اردو بودیم مطمئن باشید نتایج بهتری می گرفتیم.

*عجیب آن بود که ما در همه مسابقات جام جهانی قطر، نیمه اول را خیلی خوب شروع کردیم و حتی از حریفان جلو می‌افتادیم اما در نیمه دوم به شدت افت می‌کردیم و به اصطلاح وا می‌دادیم. دلیل این ماجرای تکراری چه بود؟
بی تعارف بگویم بدن هایمان افتضاح بود! ما اصلا نتوانستیم درست و حسابی خودمان را آماده این مسابقات کنیم و اگر جام جهانی یک نیمه بود قهرمان هندبال دنیا می شدیم! شما دیدید در پایان نیمه اول بازی با بوسنی 4 گل از این تیم جلو بودیم ولی در نهایت باختیم. با تیم تونس که تجربه چند دوره شرکت در جام جهانی را دارد نیمه اول 12-12 مساوی شدیم اما 10 دقیقه گل نزدیم و 19 بر 12 عقب افتادیم. شما می دانید هفت گل اختلاف آن هم در مسابقاتی با چنین سطحی غیر قابل جبران است. به نظرم عامل اصلی مشکل بدنی و البته کمبود بازی تدارکاتی و تجربه بود.

*البته کسی هم توقع نداشت شما کرواسی تیم چهارم المپیک را ببرید؟
ما با این تیم هم پا به پا پیش رفتیم و حتی 20 بر 17 شدیم اما حریف تجربه بیشتر کرواسی نشدیم و بازی را با اختلاف امتیاز بالا واگذار کردیم. اعتراف می کنم می توانستیم مقدونیه و بوسنی را ببریم و برابر تونس هم یک نیمه فوق العاده بودیم اما نیمه دوم بدن هایمان خالی کرد. البته در نظر داشته باشید که حریفان گروه ما مثل تونس، اتریش، مقدونیه، بوسنی و کرواسی تجربه حضور در جام جهانی را دارند و ما اولین بار بود در مسابقاتی با این سطح شرکت می کردیم. شما دیدید که الجزایر، عربستان و شیلی با 15 یا 20 اختلاف به حریفان سرشناس تر باختند در حالی که ما با اختلاف امتیاز کمتر مسابقات خود را واگذار کردیم.

*بلاتکلیفی فدراسیون و اختلافات داخلی هندبال هم این رشته را از هدف اصلی خود دور کرد. قبول دارید؟
صد در صد! ما در هندبال استعداد داریم اما برنامه نداریم. از شانس بد ما زمانی به جام جهانی اعزام شدیم که سرپرست فدراسیون هم استعفا داده بود و اصلا شرایط خوبی نداشتیم. امیدوارم در انتخابات ریاست فدراسیون یک مدیر کارنامه دار و امتحان پس داده مسوولیت را بر عهده بگیرد و هندبال ایران را از این وضعیت نا به سامان نجات دهد.

*حیف نبود نسل طلایی هندبال ایران مثلا برادران استکی، برخورداری، رحیمی، مسائلی، سرکناری و ... به بازی‌های آسیایی اینچئون اعزام نشوند و یک مدال ارزشمند را از دست بدهیم؟
وقتی مسابقات را می دیدیم خیلی اذیت می شدیم. تمام بازی ها جلوی چشم من است اما ... بگذریم! هر چه بود خیلی بد بود. ما مقابل همان بحرین در خانه خودش مساوی کردیم. جلوی چشم تماشاگران خودی و با وجود ناداوری توانستیم این حریف را متوقف کرده و به جام جهانی صعود کنیم. اگر در اینچئون حضور داشتیم شک نکنید روی سکوی اول تا سوم قرار می گرفتیم ولی هفت هشت نفرمان را محروم کردند تا هندبال ایران ضرر کند.

*قبول کن ترویج بازیکن سالاری هم به نفع هندبال ما نبود؟
بحث ما بازیکن سالاری نبود. آن مقطع با رافائل سرمربی اسپانیایی تیم ملی برخورد خوبی نشد. حتی روزنامه های اسپانیایی هم به این موضوع پرداختند و بازتاب بین المللی خوبی هم برای ورزش ایران نداشت. مثل این بود که وقتی کارلوس کی روش تیم ملی را به جام جهانی برد، می آمدند و برکنارش می کردند. آیا خوب بود؟ قطعا نبود!

*ولی علیه ماچک سرمربی جدید هم بیانیه دادید و این کار به نوعی دخالت در کار فدراسیون هندبال بود. نبود؟!
دخالت نبود. حرف ما این بود که حداقل یک دست ات درد نکند به رافائل می گفتند و گرنه ما مشکلی با ماچک نداشتیم؛ از آن گذشته ما انتظار داریم تبعیض بین ورزشی ها از بین برود.

*می‌شود توضیح بیشتری بدهی؟ کدام تبعیض؟
شنیدم به فوتبالیست ها برای حضور در جام ملت های آسیا 6000 دلار داده اند که پول توجیبی آن ها محسوب می شود اما قرار بود 500 دلار به ما بابت شرکت در جام جهانی هندبال بدهند که هنوز همین مبلغ نیز پرداخت نشده است. به خدا خودم هم خجالت می کشم این حرف را بزنم و از فوتبال هم بدم نمی آید! اتفاقا بازی ایران و عراق در یک چهارم نهایی جام ملت های آسیا را دنبال کردم و خیلی هم حرص و جوش خوردم.

*جداً؟ چطور در قطر توانستی جام ملت‌های آسیا را ببینی؟
از طریق رادیو و تلفن همراهم! به خدا وقتی شنیدم 3 بر 2 عقب افتادیم دنیا روی سرم خراب شد. بعد که گل مساوی را زدیم و 3 بر 3 شدیم کلی خوشحال شدم ولی انتظار دارم به هندبال هم برسند. نمی گویم به اندازه فوتبال ولی به ما هم برسید!

*مهم‌ترین اتفاق جام جهانی 2015 هندبال در دوحه چه بود؟
نایب قهرمانی قطر که خیلی به نفع هندبال ما و آسیا شد!

*چطور؟!
با کسب عنوان دومی قطر، این کشور مستقیم به المپیک راه یافته و حالا سه تیم دیگر آسیایی هم شانس صعود دارند. تیم اول آسیا بعد از قطر مستقیم به المپیک راه پیدا می کند و یک تیم دیگر هم در پلی آف می تواند به این مهم برسد. از این جهت نایب قهرمانی تیم چند ملیتی قطر به نفع مان بود.

*یعنی بعد از بسکتبال می‌توانیم به المپیکی شدن هندبال هم امیدوار باشیم؟
چرا که نه؟! مسوولان به دنبال میزبانی مقدماتی المپیک در ایران هستند و چنانچه بتوانیم این امتیاز را بگیریم دیگر صعودمان به المپیک را باید حتمی دانست.

*در خاتمه شنیدیم که پس از درخشش در جام جهانی چند پیشنهاد از تیم‌های اروپایی به دست تو رسیده است؟
از آلمان و فرانسه پیشنهاد دارم و مشغول بررسی شرایط هستم تا به امید خدا به یکی از این پیشنهادات پاسخ مثبت بدهم.