به گزارش سرویس ورزشی برنا، هادی رضایی در حاشیه برگزاری این جشنواره گفت : جشنواره استعداد یابی فراتر از حد انتظار برگزار شد و این مهم می تواند در آینده برای تقویت پایه های ورزش جانبازان و معلولین اثر بخش باشد.

سرپرست کل جشنواره در ادامه افزود: شناخت نیروها و استعدادهای جدید برای اهداف جداگانه ای مورد نظر است؛ اولین هدف ما در کوتاه مدت ، بازی های پارآسیایی مالزی است . در وهله دوم و به عنوان هدف میان مدت ، رقابت های کره جنوبی مد نظر است و در آخر و به عنوان هدف دراز مدت، پشتوانه سازی تیم های ملی مورد نظر است.

رضایی خاطر نشان کرد: این جشنواره فرصت خوبی برای استان ها بود تا با رشته های مختلف آشنا شوند و نسبت به فعال کردن آنها اقدام نمایند. چرا که تمام رشته های ورزشی جانبازان و معلولین در سراسر کشور فعال نیستند و هنگامی که ورزشکار در جشنواره با رشته خاصی آشنا شده و علاقه مند می شود، این احساس نیاز برای فعال کردن آن رشته در مسئولین هیات ایجاد می شود .

وی افزود: به غیر از مواردی که یاد شد، این جشنواره فرصتی مناسب برای ورزشکارانی بود که احساس می کنند در رشته ورزشی خود امکان پیشرفت به دلایل گوناگو ن ندارند و ضمن آشنا شدن با سایر رشته های دیگر و با صلاحدید کارشناسان، رشته خود را تغییر می دهند .

رئیس هیات ورزش های جانبازان و معلولین خراسان رضوی اعلام کرد: در جشنواره ثامن الحجج (ع) ، 50 کارشناس حضور داشتند و طبق آمارهایی که تاکنون داشتیم، رشته های دو و میدانی، تنیس روی میز، والیبال نشسته، بسکتبال با ویلچر، شنا و وزنه برداری از رشته های پر طرفدار در جشنواره بوده اند.

رضایی در پایان در خصوص تداوم برگزاری این جشنواره گفت : چنانچه بخواهیم از روی اصول ،جشنواره هایی از این دست را برگزار کنیم، باید سه سال یک بار این برنامه تکرار شود، چرا که عوض شدن نسل ها و رسیدن ورزشکاران به سنین مورد نظر، در این مدت زمان اتفاق می افتد. در حال حاضر و پس از برگزاری این جشنواره سه گروه سنی به ورزش جانبازان و معلولین اضافه می شود که شامل نونهالان ( تا 14 سال ) ، نوجوانان ( 14 تا 17 سال ) و جوانان ( 17 تا 20 سال ) است . این رده بندی سنی باعث می شود که ورزشکار به صورت اصولی و از سن کم برای حضور در تیمهای ملی جوانان و بزرگسالان آماده شود.

وی در پایان تاکید کرد: دستاورد این جشنواره ، که شناخت نیروهای مستعد و خوبی بود، نباید رها شود و با در اختیار گذاشتن امکانات، و مربی های حرفه ای باید در مسیر درست خود هدایت شود.

جشنواره فرهنگی ورزشی ثامن الحجج ( ع) ، ویژه استعداد یابی نوجوانان و جوانان دارای معلولیت در 9 رشته ورزشی آقایان و 6 رشته ورزشی بانوان از 25 شهریور ماه آغاز شده و امشب با برگزاری مراسم اختتامیه به کار خود پایان می دهد.