به گزارش سرویس ورزشی برنا، مرضیه اکبرآبادی در این نشست ضمن اشاره به ساختار تشکیلات ورزش کشور در بخش بانوان، آن را مدلی منحصر به فرد برشمرد و گفت: در ایران اسلامی ساختار مدیریت ورزش بانوان با مدل جهانی تفاوت دارد، به صورتی که مدل عمومی و جهانی، ورزش را عام می‎داند و تفکیک جنسیتی برای آن قائل نیست اما در جمهوری اسلامی حوزه ورزش به دو قسمت بانوان و آقایان تقسیم شده است.

وی افزود: در این مدل، مربی، داور و مدیران ورزشی در حوزه بانوان را خود بانوان تشکیل می‌دهند، به صورتی که حتی اردوهای حرفه‌ای ما توسط مدیران زن مجموعه‌ها، مربیان و حتی تیم پزشکی زن اداره می‌شود و اساسا در جمهوری اسلامی ورزشکاران زن در اماکن ویژه ورزش و کادر فنی بانوان به فعالیت می‌پردازند.

اکبرآبادی با اشاره به اینکه در ایران هیچ مشکلی برای پرداختن بانوان به ورزش وجود ندارد، افزود: بحث بعدی فعالیت‌های برون مرزی است که با توجه به اینکه به‌عنوان مهمان در رقابت‌ها شرکت کرده و باید تابع قوانین بین المللی باشیم، بر همین اساس طبق چهارچوب‌های ملی و دینی خود با 45 فدراسیون جهانی برای ثبت پوشش بانوان مسلمان تعامل لازم را انجام داده و توانسته‌ایم روی پوشش مناسب که حدود اسلامی و نکات فنی درآن رعایت شود به اجماع برسیم. پیرو آن نیز در این 45 رشته ورزشی امکان حضور در رقابت‌های رسمی جهانی و قاره‌ای را یافته‌ایم.

معاون ورزش همگانی و امور بانوان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به فرصت ایجاد شده برای حضور بانوان ورزشکار ایرانی در رقابت‌های برون مرزی، گفت: طبیعا فرصت ایجاد شده تنها برای بانوان ایرانی نیست و با تلاش 30 ساله جمهوری اسلامی ایران فرصتی برای تمامی بانوان مسلمان جهان پیش آمده که با توجه به علاقه در ورزش مورد علاقه خود شرکت کنند. همین امر باعث بالا رفتن مشارکت زنان مسلمان در رویدادهای قاره‌ای و جهانی شده است تا حدی که می‌توان یکی از دستاوردهای المپیک 2012 لندن را ارایه و معرفی پوشش اسلامی برای جامعه جهانی عنوان کرد.

اکبر آبادی افزود: آنچه در زمینه پوشش بانوان در میادین ورزشی انجام شده حاصل تلاش بسیاری از کارشناسان فرهنگی و هنری و ورزشی ماست و به دلیل آن که این فرصت در اختیار تمامی کشورهای مسمان قرارگیرد کتابی را مصور کرده و به تائید و تصویب جامعه بین المللی رسانده‌ایم که درآن تصویر پوشش هر ورزش با عکس‌های تعدادی از رقابت‌هایی که با این لباس‌ها برگزار شده، می‌تواند الگوی خوبی برای همه استفاده کننده‌ها باشد.

وی ادامه داد: برای ساعت‌هایی غیر از مسابقه هم باید طراحی‌هایی صورت می گرفت که بتوان به نیاز بانوان ورزشکار در غیر از ساعات مسابقه و حتی در مکان‌های عمومی ورزش نظیر پارک‌ها پاسخ داد. به همین جهت ما فراخوان‌‎هایی را در حوزه طراحی و مد لباس داده‌ایم که به جای گرمکن ورزشی، مانتو گرمکن به بانوان ارایه دهیم.

اکبر آبادی در بخش دیگری از صحبت‌های خود آموزش مربیان و داوران زن ایرانی را با اهمیت بر شمرد و گفت: بانوان ما در تمامی رشته‌ها در حوزه داوری و مربی گری در سطح جهانی و بین المللی آموزش دیده‌اند، به گونه‌ای که اکنون می‌توانیم برای کشورهایی که علاقه مند به حضور بانوان در میادین ورزشی خود هستند مربی و داور زن اعزام کنیم.

معاون ورزش همگانی و امور بانوان فعالیت‌های ورزشی بانوان ایرانی را محدود به 45 رشته‌ای که پوشش آن‌ها به تایید جامعه جهانی رسیده ندانست و گفت: به غیر از رشته‌هایی که پوشش آن‌ها در کتاب چاپ شده آمده، در برخی از رشته‌های پایه نظیر شنا، دوومیدانی، ژیمناستیک و ...هم بانوان ما در بحث حرفه‌ای و آموزش همگانی به صورت جدی فعالیت می‌کنند و تا حد قهرمانی کشور در داخل مرزهای ایران پیش رفته‌اند. گرچه به دلیل نوع پوشش در حوزه‌های برون مرزی حاضر نمی‌شویم.

اکبرآبادی پس از تشریح ورزش حرفه‌ای و قهرمانی به ارایه برنامه‌ها و پیشرفت‌ها در حوزه ورزش همگانی پرداخت و افزود: تقریبا تمامی باشگاه‌های خصوصی در حوزه ورزش همگانی بانوان فعال هستند. مجموعه‌های باشگاهی دولتی نیز در حوزه فعالیت‌های ورزشی بانوان فعال بوده و برنامه‌های خاصی را مورد توجه دارند.

وی افزود: برای خانم‌هایی که علاقه مند به ورزش در فضاهای باز هستند، پارک‌های ویژه بانوان ایجاد شده‌اند که در این اماکن بانوان می‌توانند با لباس‌های عرف بین المللی فعالیت کنند و تا حدودی به رضایت مندی عمومی برسند. این پارک‌ها فضایی محصور دارند و مدیریت آن‌ها نیز در اختیار بانوان است و همه این‌ها به خاطر ایجادعلاقه و مشارکت بانوان در برنامه‌های ورزشی است، چرا که ورزش همگانی نشاط اجتماعی را به دنبال خواهد داشت.

اکبر آبادی به تبیین استراتژی ورزش توسط مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: ایشان ورزش قهرمانی را قله و ورزش همگانی را دامنه آن می‌دانند و همچنین ورزش کردن را برای همه مردم لازم و برای سالمندان واجب خوانده‌اند. به طور کلی با عنایت به این سخنان ارزشمند و با توجه به این که در جوامع اسلامی بانوان معذوریت‌هایی دارند که منجر به فقر حرکتی آن‌ها می‌شود تمامی برنامه‌های ما در راستای برطرف کردن این معضل است.

معاون ورزش همگانی و امور بانوان وزارت ورزش در پاسخ به پرسشی در مورد چگونگی رابطه این حوزه با ورزش بسیج بانوان بیان داشت: ما فعالیت بسیج در امر ورزش را بخشی از فعالیت ورزش همگانی می‌دانیم که به چند دسته نظیر ورزش دانش آموزان، دانشجویان و بسیجیان و...تقسیم شده‌اند. در بسیج هم رشته‌های مختلف ورزشی تحت عنوان انجمن‌های ورزشی بر حسب علاقه افراد مشغول فعالیت هستند که سالانه یک جشنواره ورزشی هم در بخش بانوان و هم آقایان بسیجی برگزار می‌شود و غیر از جشنواره های داخلی در رقابت های ملی تحت عنوان تیم بسیج شرکت می‌کنند.

وی برای فعالیت ورزشی بانوان غیر بسیجی گفت: ما در کشور ایران شورای ورزش همگانی را داریم که برنامه ریزی ملی در این حوزه در این شورا صورت می‌گیرد و هر عضو در مجموعه خود آن برنامه‌ها را به اجرا می‌گذارد.


این مقام مسوول خطاب به هیات ورزشی حزب الله لبنان در راستای همکاری‌های فی‌مابین در حوزه ورزش همگانی و بانوان گفت: خوب است که شما در شروع کار خود مبادرت به جمع آوری تجربیات کارشناسانه کرده‌اید. ضمن این که لبنان کشوری دوست و از لحاظ فرهنگی و مذهبی بسیار به ایران نزدیک است و این باعث می‌شود تا ما از هیچ کمکی برای پیشبرد اهداف عالی ورزشی در لبنان فروگذار نباشیم. روی این اصل نیز در بحث انجام دوره‌های آموزشی، تربیت مربی، داور و حتی راه اندازی مجموعه‌های ورزشی و ساختارسازی ورزش بانوان، آماده هر گونه همکاری با ورزش لبنان هستیم.

در این نشست نماینده ورزش حزب الله لبنان، گزارشی از وضع ورزش همگانی و بانوان لبنان ارایه کرد و گفت: با دقت به فعالیت‌های ورزشی بانوان در ایران در می‌یابیم که این همان الگویی است که می‌توان به جامعه جهانی ارایه کرد و این مساله تحقق سخنان امام خمینی(ره) و پیگیری‌های حضرت ایت الله خامنه‌ای در امر ورزش است.

وی ادامه داد: حزب الله مدت دو ماه است که مسوولیت ورزش را نیز بر عهده گرفته است. مشکل عمده ما نگاه شرقی به بانوان است و این به ایجاد یک فضای فرهنگی در کشور نیاز دارد. چون ایده ورزش برای مردم خصوصا بانوان نیاز به فرهنگ سازی دارد. به همین دلیل می‌توان از ایران به عنوان الگویی موفق در ورزش بانوان بهره گرفت.

مسوول ورزش و جوانان حزب الله لبنان افزود: ما با دو هدف عمده ورزش بانوان را مورد توجه قرار داده‌ایم؛ یکی فعال سازی ورزش برای بانوان و فرهنگ سازی در این زمینه و دیگری کار کردن بر روی ساختار ورزش زنان و ایجاد فضاهای مناسب برای آن‌ها که این امر باعث درخواست همکاری با ایران برای استفاده از تجربه و پیشینه موفق در این حوزه شد.

وی در عین حال تصریح کرد: فعالیت بانوان در لبنان ماهیت بسیجی و فرهنگی دارد که جدیدا ورزش نیز وارد این تشکیلات شده است. آنچه در حال حاضر در لبنان برای ورزش بانوان وجود دارد آرمان‌های مارا محقق نمی‌سازد و امیدواریم با همکاری ایران گام‌های مستحکمی در این زمینه برداریم.