به گزارش سرویس ورزشی برنا، دکتر عباسی در مراسم کلنگ زنی اولین دانشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی کشور که دیروز 21 فروردین ماه در مجموعه ورزشی ثامن الائمه(ع) مشهد انجام شد، اظهار داشت: این اقدام موثر با مشارکت وزارت علوم و تحقیقات و فناوری و مسوولان خراسان رضوی در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص علمی کردن ورزش انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه موضوع تعالی ورزش و علمی کردن آن جز سیاستگزاری ها و اهداف اولیه وزارت ورزش و جوانان است، عنوان کرد: واگذاری حدود 40 هکتار از منابع موجود در ورزشگاه ثامن الائمه(ع) مشهد به وزارت علوم و تحقیقات و فناوری برای احداث این دانشگاه، کاری منطقی برای تحقق اهداف وزارت ورزش و جوانان و استفاده بهینه از این منابع خواهد بود.
وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه سال 91 درخشانترین دوره ایران در بخش ورزش بود، افزود: جلوه اقتدار ملی در شکوفایی ورزش در رقابت های جهانی و المپیک شکل گرفت که تداوم آن مستلزم مسلح شدن دست اندرکاران ورزش به یک جریان علمی است.

دکتر عباسی تاکید کرد: باید تجربه ورزشکاران در عرصه قهرمانی با نگاه آکادمیک، پایدار شود.

وی با بیان اینکه ایجاد دانشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی در خراسان رضوی مطابق ظرفیت های سه جانبه وزارت ورزش و جوانان، علوم، تحقیقات و فناوری و استانداری خراسان رضوی شکل می گیرد، گفت: تمام نیازهایی که بتواند حرفه ای شدن و تخصصی شدن را در ورزش و علوم ورزشی توسعه دهد در تعاملات و تفاهمات وجود دارد.

عباسی با بیان اینکه بخشی از تاسیسات وزارت ورزش و جوانان با قرار گرفتن این دانشگاه در مجموعه ثامن الائمه(ع) مشهد در اختیار وزارت علوم قرار خواهد گرفت، افزود: تامین بودجه احداث این دانشگاه به عهده وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری و مسائل مربوط به امور داخلی استان را نیز استانداری خراسان رضوی پیگیری خواهد کرد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کشور نیز در این مراسم گفت: تلاشی که با همت وزارت ورزش و جوانان کشور، مسوولان خراسان رضوی و نمایندگان این استان انجام شد به نتیجه رسید تا احداث این دانشگاه از همان ابتدا با هدف همکاری مستقیم با حوزه کاربردی و تجربی ورزش و در راستای حل گره های این بخش انجام شود.

کامران دانشجو با بیان اینکه این دانشگاه با هدف علمی کردن فرآیند ورزش کشور، تقویت بنیه علمی و تربیت و تامین نیروی انسانی برای مجموعه های ورزشی کشور ایجاد می شود، عنوان کرد: دانشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی مشهد با رویکرد آکادمی در حوزه قهرمانی در 8 دانشکده پیش بینی شده که با حمایت و همکاری هایی که استانداری خراسان رضوی داشته است امیدواریم شکافی که بین تجربه و علم وجود دارد از بین برود.

وی زمان پذیرش دانشجو در این دانشگاه را از ابتدای مهرماه امسال اعلام کرد و گفت: دانشجویان بر اساس قوانین آزمون و کنکور پذیرش خواهند شد و قطعا با معرفی افرادی که به صورت تجربی در حوزه ورزش تلاش ها و موفقیتهایی داشته اند از سوی وزارت ورزش و جوانان، تسهیلات لازم برای حضور آنان در این دانشگاه در نظر گرفته خواهد شد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه پیشنهاد احداث این دانشگاه در استان های دیگر نیز مطرح شده بود، اظهار داشت: بهره گیری از معنویات بارگاه امام رضا(ع) در درجه اول و وجود مجموعه ورزشی ثامن الائمه(ع)، پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشکده تربیت بدنی دانشگاه فردوسی و امکان استفاده از ظرفیت های آستان قدس رضوی، استان خراسان رضوی و شهر مشهد را بهترین گزینه برای این امر قرار داد.

دانشجو ابراز امیدواری کرد: با توجه به اینکه این دانشگاه اولین دانشگاه با نگاه تخصصی به حوزه ورزش است بتواند از نظر علمی پشتوانه خوبی برای ورزش کشور باشد و به عنوان یکی از دستاوردهای دولت در مشهد باقی بماند.

مدیرکل ورزش و جوانان خراسان رضوی نیز در مراسم کلنگ زنی اولین دانشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی کشور عنوان کرد: برای اینکه حرفی در دنیا برای گفتن داشته باشیم باید به صورت تخصصی به تمامی ابعاد بپردازیم و این امر با همت و تلاش دانشگاهیان و ورزشکاران کشور و احداث این دانشگاه در استان محقق خواهد شد.

سید علی اکبر هاشمی جواهری با بیان اینکه علمی کردن ورزش بسیاری از معضلات این حوزه را از بین خواهد برد، افزود: ارتقای سطح علمی و فرهنگی ورزش تنها راه برون رفت از کاستی ها است که برای این امر نیاز به یک همت ملی احساس می شود.

وی ادامه داد: با تمام وجود برای شکل گیری این امر آماده ایم و امیدواریم با تلاش همه دستگاه ها عملیات اجرایی این دانشگاه به زودی آغاز شود.

مهدی طالبپور رییس پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی کشور نیز احداث این دانشگاه را آغاز تحول علمی ورزش ایران دانست و گفت: از سال 89 مراحل مقدماتی این امر آغاز شد و هدف آن بررسی نیازهای واقعی، تخصصی و کاربردی ورزش کشوراست.

وی با بیان اینکه احداث دانشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی در مشهد پایان کار نخواهد بود، افزود: در طرح توسعه، این دانشگاه محدود به شهر مشهد نخواهد بود و با مرکزیت این شهر، دانشگاه های ارومیه و همدان نیز برای توسعه آتی دانشگاه علوم ورزشی، منابعی را در اختیار قرار خواهند داد.

وی با اشاره به اینکه با آغاز این طرح عظیم به سوی اقتدار علمی و ورزشی کشور خواهیم رفت، بیان کرد: باید دست به دست هم دهیم تا با واسطه کار علمی، جایگاه ویژه ای برای ورزش کشور در منطقه و جهان ایجاد کنیم.

معاون سیاسی امنیتی استانداری خراسان رضوی نیز در مراسم کلنگ زنی اولین دانشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی کشور در مشهد گفت: امیدواریم با ایجاد این دانشگاه، موضوع تلفیق علم و معنویت با ورزش موجبات شکل گیری حماسه های ورزشی در کشور ایجاد شود.

علی اصغر رشید افزود: باید با همکاری مسوولان ملی و استانی این مطالبه ورزش کشور که موجبات همگانی کردن موضوع ورزش در جامعه را فراهم می کند، به سر منزل مقصود برسانیم.