به گزارش سرویس ورزشی برنا، مسابقات شمشیربازی جام جهانی جوانان در اسلحه سابر با حضور 20 بازیکن ایرانی و 16 بازیکن از آرژانتین، گرجستان، اتریش، کلمبیا، قطر، کویت و عراق به میزبانی ایران و در سالن افراسیابی تهران برگزار شد و در پایان این رقابت ها نماینده آرژانتین به مقام قهرمانی رسید. دو نماینده ایران در این رقابت ها هم به عنوان مشترک سوم دست یافتند. پیمان فخری دبیر فدراسیون شمشیربازی در خصوص میزبانی جام جهانی شمشیربازی جوانان، کیفیت رقابت ها و عملکرد شمشیربازان ایران صحبت کرد.

*ارزیابی شما از رقابت‌های جام جهانی شمشیربازی جوانان چیست؟
خوشبختانه در این چند سال در برگزاری مسابقات بین‌المللی شمشیربازی حرفه‌ای شده‌ایم و کشورهایی که برای نخستین بار در ایران حاضر شده بودند از میزبانی کشورمان متعجب شدند. ما در این مسابقات تمام استانداردهای لازم برای یک میزبانی خوب را رعایت کردیم. خوشبختانه این رقابت‌ها به خوبی برگزار شد ولی باید این پیگیری را برای سال آینده داشته باشیم و گزارشی برای فدراسیون جهانی آماده کنیم و در صورت موافقت آنها تاریخ جام جهانی شمشیربازی جوانان را تغییر دهیم.

*اما برخی از کارشناسان اعتقاد داشتند کیفیت این رقابت‌ها چندان بالا نبود؟
این رقابت‌ها از نظر سطح کیفی جای صحبت دارد چرا که این رقابت‌ها همزمان با ماه ژانویه برگزار شد و با توجه به اینکه تا 6 ژانویه تعطیلات کریسمس است و این مسابقات از 10 ژانویه در ایران برگزار شد، استقبال به نسبت کمتر بود. این موضوع در تقویم امسال اتفاق افتاد و باعث شد تا تجربه‌ای به دست بیاوریم و از فدراسیون جهانی بخواهیم تاریخ این مسابقات را تغییر دهد تا بعدها با استقبال بیشتری همراه باشد. شمشیربازان خوبی از کلمبیا، اتریش و استرالیا در این مسابقات شرکت کردند ولی من معتقدم که سطح مسابقات می‌توانست بهتر باشد. نمی‌توانیم بگوییم سطح مسابقات خیلی عالی بود ولی این فرصت پیش آمد تا شمشیربازان جوان کشورمان بتوانند با حریفان خارجی روبرو شوند و قدرت عرض‌اندام برابر آنها را پیدا کردند.

*عملکرد شمشیربازان ایران در این رقابت‌ها چگونه بود؟
از عملکرد شمشیربازان ایران در این رقابت ها رضایت داریم. حمید سازنچیان موفق شد بندر الشمالی از کویت را که در مسابقات قهرمانی جهان از بین 130 شمشیرباز نهم شده بود را در تابلوی 8 نفر شکست دهد و به مدال دست یابد که این مدال برای ما ارزشمند بود. همچنین جواد میرحسینی رقابت خوبی در دور مقدماتی انجام داد و در ادامه به مهدی مولایی دیگر شمشیرباز کشورمان برخورد کرد. این 3 شمشیرباز ما عالی ظاهر شدند و آنچه ما می‌خواستیم انجام دادند. در ادامه با شمشیرباز اتریشی و نفر 22 رنکینگ جهانی و شمشیرباز کلمیبیایی نفر چهارم المپیک جهانی روبرو شدند.

*آیا فدراسیون شمشیربازی به دنبال کسب میزبانی‌های بیشتر برای شمشیربازی است؟
140 کشور در شمشیربازی فعال هستند و خوشبختانه ما توانستیم در بین 30 کشوری قرار بگیریم که میزبانی مسابقات را به دست آورده است. به‌علاوه برای برگزاری کلاس‌های داوری، بین‌المللی و مسابقات مختلف تلاش می‌کنیم. مطمئنا گزارش‌های خوبی که توسط ناظران و مربیان فدراسیون جهانی داده می‌شود راه را برای کسب میزبانی‌های بیشتر باز خواهد کرد.