تیم ملی فوتبال ایران در پنجمین بازی خود در چارچوب مسابقات مقدماتی جام جهانی 2014 برزیل، چهارشنبه این هفته به مصاف ازبکستان خواهد رفت و پیروزی در این دیدار می‍تواند راه صعود به جام جهانی را هموارتر کند.

فرشاد پیوس کارشناس فوتبال کشورمان درباره این بازی به خبرنگار ورزشی برنا گفت: برخلاف این که گفته می‌شود این دیدار سخت تر از بازی با کره جنوبی است، اما بنده چنین نظری ندارم و مسابقه با ازبک‌ها راحت تر است. تیم ازبکستان از بازی در ورزشگاه آزادی و رودرو شدن با تماشاگران وحشت دارد و آن‌ها کار دشواری خواهند داشت. بازیکنان ایران اگر بدون استرس و با صبر و حوصله جلوی ازبک بازی کنند، سه امتیاز را می‌گیریم. بازیکنان ایران از نظر تکنیکی و بدنی از حریف بهتر هستند و همین امر می‌تواند باعث دلگرمی شود. در بازی با کره، دژاگه و قوچان نژاد عالی بودند و با بازی خوب و هوشمندانه‌ای که انجام دادند، همه را امیدوار کردند. هنوز در سانتر از جناحین ضعف داریم و مربیان باید تدابیری را اتخاذ کنند تا دروازه مان به این راحتی باز نشود. بازی دوستانه با تاجیکستان هم بار فنی نداشت، اما به این خاطر که نفرات ذخیره بازی کنند تا خودشان را نشان بدهند، خوب بود. نفرات جویای نامی جلوی تاجیکستان به میدان رفتند و از آن‌ها نیز می‌توان در میادین رسمی هم استفاده کرد.

وی درباره مصدومیت علی کریمی و غیبت این بازیکن در بازی با ازبکستان نیز اظهار داشت: کریمی در این مدت از نظر ذهنی و روحی خیلی تحت فشار بود و به نظرم برخورد مانوئل ژوزه با او علت مصدومیت علی بود. این بازیکن به علت اتفاقات رخ داده در این مدت، از نظر روحی تخلیه شده بود و امیدوارم غیبتش به ضررمان تمام نشود. من بادم نمی‌آید کریمی در این چند سال دچار چنین مصدومیتی شده باشد که متاسفانه این اتفاق در این مقطع مهم رخ داد.

پیوس درباره درگیری‌های لفظی که بین کی‌روش و ژوزه به وجود آمده است، گفت: کی روش و ژوزه بهتر است دعوای خانوادگی خود را به پرتغال ببرند و در کشور خودشان چنین کاری را انجام بدهند. این اتفاقات به سود فوتبال ایران نخواهد بود، چراکه این دو بالاخره از فوتبال ایران خواهند رفت و لطمات آن برایمان باقی می‌ماند. فدراسیون فوتبال و کمیته انضباطی باید هرچه زودتر وارد گود شوند و با احضار آن‌ها این ماجرا را حل و فصل کنند. اگر آن‌ها می‌خواهند کماکان به این ماجرا بپردازند، بهتر است رسانه‌ها مصاحبه‌های آن‌ها را منعکس نکنند تا متوجه شوند چه کار اشتباهی می‌کنند.

مهاجم اسبق پرسپولیس درباره برد پرگل سرخپوشان برابر پیکان هم تصریح کرد: امیدوارم این روند ادامه داشته باشد تا هواداران از نگرانی خارج شوند. پرسپولیس مهره‌های خوبی دارد و حیف است که این تیم به بالای جدول نیاید. کسب چند برد متوالی سبب می‌شود تا پرسپولیس از نظر روحی و روانی شرایط خوب به‌دست بیاورد و امیدوارم در بازی آینده مقابل ذوب آهن اصفهان حریف خود را در تهران شکست بدهند.

پیوس در مورد گلزنی‌های کریم انصاری فرد بعد از مدت‌ها گل نزدن نیز اظهار داشت: کریم بازیکن باهوش و توانمندی است که آقای گل هم شده است. انصاری فرد با سه گلی که به پیکان زد از زیر فشار انتقادات خارج شده و او می‌تواند در دیدارهای بعدی هم به پرسپولیس کمک کند. از قبل هم می‌گفتم که اگر موتور گلزنی انصاری فرد روشن شود، پرسپولیس هم بهتر می‌شود و خوشحالم که این اتفاق برای کریم رخ داده است.

وی درباره جذب احتمالی آپیا و جدایی زاید نیز گفت: پرسپولیس باید بازیکنی در خط هافبک بیاورد که یک سرو گردن بالاتر از نفرات داخلی باشد و اگر آپیا آماده باشد حضورش موثر خواهد بود. زاید هم بازیکن خوبی است و به نظرم پرسپولیس باید ایمون را نگه دارد.